Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix və tarixin tədrisi texnologiyası kafedrasının müəllimi, arxeoloq Laçın Mustafayevin “Qədim Şabran: Orta əsrlərin şəhər mədəniyyəti arxeoloji tapıntılar kontekstində” adlı ustad dərsi təşkil olunmuşdur.
İlk olaraq torpaqlarımız uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Dr.Rəxşəndə Bayramova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq 1918-ci il hadisələri, Kompleksin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra çıxış edən“Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun direktoru Günel Pirquliyeva muzeylər arasında sıx əməkdaşlığın əhəmiyyətli rol oynadığını bildirmiş, ölkə başçısı İlham Əliyevin 22 oktyabr 2019-cu il sərəncamı ilə “Çıraqqala” və “Şabran” qoruqları birləşdirilərək “Çıraqqala-Şabran” dövlət tarix-mədəniyyət qoruğu yaradıldığını qeyd etmişdir. Şabran şəhərinin qalıqları arasından aşkar edilmiş maddi-mədəniyyət nümunələri, dəmir və dulusçuluq məhsullarından ibarət sərgiyə istinad edən arxeoloq Laçın Mustafayev Alban mədəniyyəti, şəhərsalma mədəniyyəti haqqında ətraflı çıxış edərək bildirmişdir ki, “Çıraqqala-Şabran” qoruğu 7 tarixi abidəni özündə birləşdirir. Onlardan üçü dünya əhəmiyyətlidir. Natiq vurğulamışdır ki, hər bir xalqın tarixi yaratdığı sənətkarlıq nümunələrində də öz təsdiqini tapır. Daş dövründən bu günə kimi bir-birini əvəz etmiş ictimai-iqtisadi formasiyalarda xalq sənətkarlığı nümunələri də inkişaf yolu keçib. Sadə əl əməyinə əsaslanan əşyalar, məişət avadanlıqları sonralar həmin dövrlərdən xəbər verən maddi-mədəniyyət nümunələrinə çevriliblər. Belə sənətkarlıq nümunələrindən sayılan dulusçuluq Azərbaycanda ən qədim istehsal sahələrindən biri sayılmaqla, öz əhəmiyyətini nəinki qoruyub saxlayıb, hətta bəşər mədəniyyəti inciləri sırasına qəbul edilib. Aparılan arxeoloji tədqiqatlar təsdiqləyib ki, dulusçuluq neolit dövrünün yadigarıdır. Təşkil olunmuş ustad dərsində 50-yə yaxın regionun tarixlə əlaqəli müəssisələrinin əməkdaşı, tələbə və gənclər, mədəniyyət işçiləri iştirak edib.
Qeyd edək ki, avqust ayının 1-dən etibarən Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzey hissəsində “Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğuna aid sərgi nümayiş olunmaqdadır.

In the city of Quba, a master class titled “Ancient Shabran: Urban Culture of the Middle Ages in the Context of Archaeological Findings” was organized at the “Genocide Memorial Complex.” The session was led by Lachin Mustafayev, PhD in History, an archaeologist, and a lecturer at the Department of General History and History Teaching Technology at the Azerbaijan State Pedagogical University.
First, the event honored the memory of our martyrs who sacrificed their lives for our lands with a one-minute moment of silence. The event was then opened with a welcoming speech by Dr. Rəxşəndə Bayramova, who greeted the participants and provided detailed information about the events of 1918 and the activities of the Memorial Complex. Following this, Günel Pirquliyeva, Director of the “Chiraggala-Shabran” State Historical and Cultural Reserve, emphasized the importance of close cooperation between museums. She noted that on October 22, 2019, by the decree of President Ilham Aliyev, the “Chiraggala” and “Shabran” reserves were merged to form the “Chiraggala-Shabran” State Historical and Cultural Reserve. Referring to the exhibition of cultural artifacts, iron, and pottery products discovered among the remains of the city of Shabran, archaeologist Lachin Mustafayev gave a detailed presentation on Albanian culture and urban planning culture. He stated that the “Chiraggala-Shabran” reserve encompasses seven historical monuments, three of which are of global significance. The speaker emphasized that the history of every nation is also affirmed in the craftsmanship examples it creates. From the Stone Age to the present day, the examples of folk craftsmanship have evolved through various socio-economic formations. Items based on simple manual labor, such as household equipment, have later become cultural artifacts that provide insight into those eras. Pottery, considered one of these craftsmanship examples, is one of the oldest industries in Azerbaijan. It has not only preserved its significance but has also been recognized among the masterpieces of human culture. Archaeological research has confirmed that pottery is a legacy of the Neolithic period. The master class was attended by nearly 50 participants, including employees of history-related institutions from various regions, students, youth, and cultural workers.
It is worth noting that since August 1st, an exhibition related to the “Chiraggala-Shabran” State Historical and Cultural Reserve has been on display in the museum section of the “Genocide Memorial Complex” in the city of Quba.