Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”ndə tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi tarix və tarixin tədrisi texnologiyası kafedrasının müəllimi, arxeoloq Laçın Mustafayevin “Qədim Şabran: Orta əsrlərin şəhər mədəniyyəti arxeoloji tapıntılar kontekstində” adlı ustad dərsi təşkil olunmuşdur.
İlk olaraq torpaqlarımız uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Dr.Rəxşəndə Bayramova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq 1918-ci il hadisələri, Kompleksin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Daha sonra çıxış edən“Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun direktoru Günel Pirquliyeva muzeylər arasında sıx əməkdaşlığın əhəmiyyətli rol oynadığını bildirmiş, ölkə başçısı İlham Əliyevin 22 oktyabr 2019-cu il sərəncamı ilə “Çıraqqala” və “Şabran” qoruqları birləşdirilərək “Çıraqqala-Şabran” dövlət tarix-mədəniyyət qoruğu yaradıldığını qeyd etmişdir. Şabran şəhərinin qalıqları arasından aşkar edilmiş maddi-mədəniyyət nümunələri, dəmir və dulusçuluq məhsullarından ibarət sərgiyə istinad edən arxeoloq Laçın Mustafayev Alban mədəniyyəti, şəhərsalma mədəniyyəti haqqında ətraflı çıxış edərək bildirmişdir ki, “Çıraqqala-Şabran” qoruğu 7 tarixi abidəni özündə birləşdirir. Onlardan üçü dünya əhəmiyyətlidir. Natiq vurğulamışdır ki, hər bir xalqın tarixi yaratdığı sənətkarlıq nümunələrində də öz təsdiqini tapır. Daş dövründən bu günə kimi bir-birini əvəz etmiş ictimai-iqtisadi formasiyalarda xalq sənətkarlığı nümunələri də inkişaf yolu keçib. Sadə əl əməyinə əsaslanan əşyalar, məişət avadanlıqları sonralar həmin dövrlərdən xəbər verən maddi-mədəniyyət nümunələrinə çevriliblər. Belə sənətkarlıq nümunələrindən sayılan dulusçuluq Azərbaycanda ən qədim istehsal sahələrindən biri sayılmaqla, öz əhəmiyyətini nəinki qoruyub saxlayıb, hətta bəşər mədəniyyəti inciləri sırasına qəbul edilib. Aparılan arxeoloji tədqiqatlar təsdiqləyib ki, dulusçuluq neolit dövrünün yadigarıdır. Təşkil olunmuş ustad dərsində 50-yə yaxın regionun tarixlə əlaqəli müəssisələrinin əməkdaşı, tələbə və gənclər, mədəniyyət işçiləri iştirak edib.
Qeyd edək ki, avqust ayının 1-dən etibarən Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksinin muzey hissəsində “Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğuna aid sərgi nümayiş olunmaqdadır.

"الشابران القديم: الثقافة الحضرية في العصور الوسطى في سياق الاكتشافات الأثرية"
В «Мемориальном Комплексе Геноцида» города Губа прошел мастер-класс Лачина Мустафаева, доктора философии по истории, преподавателя кафедры всеобщей истории и технологии Азербайджанского Государственного Педагогического Университета, на тему «Древний Шабран: Городская культура Средневековья в контексте археологических находок».
Сначала память шехидов, отдавших свои жизни за земли, почтили минутой молчания. Открывшая мероприятие вступительной речью директор комплекса Рахшанда Байрамова поприветствовала участников и предоставила подробную информацию о событиях 1918 года и деятельности комплекса. Затем директор Государственного Историко-Культурного Заповедника «Чыраггала-Шабран» Гюнель Пиргулиева подчеркнула важную роль тесного сотрудничества между музеями и отметила, что 22 октября 2019 года по указу президента Ильхама Алиева заповедники «Чыраггала» и «Шабран» были объединены в Государственный Историко-Культурный Заповедник «Чыраггала-Шабран».
Археолог Лачин Мустафаев, ссылаясь на выставку, состоящую из артефактов материальной культуры, а также изделий из железа и керамики, обнаруженных среди руин города Шабран, подробно рассказал о культуре Албанского периода и градостроительной культуре. Он отметил, что заповедник «Чыраггала-Шабран» включает в себя 7 исторических памятников, три из которых имеют мировое значение. Затем он подчеркнул, что история каждого народа подтверждается также в созданных им образцах ремесел. В общественно-экономических формациях, сменявших друг друга от каменного века до наших дней, получили развитие и образцы народных промыслов. Простые изделия ручного труда, предметы быта впоследствии стали артефактами материальной культуры, рассказывающими о тех эпохах. Гончарное дело, являющееся одним из древнейших производственных ремесел в Азербайджане, не только сохранило свою значимость, но и было признано среди шедевров мировой культуры. Археологические исследования подтвердили, что керамика является реликтом периода неолита.
В организованном мастер-классе приняли участие около 50 сотрудников региональных учреждений, студенты, молодежь и работники культуры.
Отметим, что с 1 августа в музейной части «Мемориального Комплекса Геноцида» города Губа проходит выставка, посвященная Государственному Историко-Культурному Заповеднику «Чыраггала-Шабран».