2007-ci ildə Quba şəhər stadionunda tikinti məqsədi ilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən kütləvi məzarlıq aşkar edilmişdir. Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitunun mütəxəssisləri tərəfindən aparılan tədqiqat nəticəsində məlum olmuşdur ki, buradaki insan sümükləri 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən qətlə yetirilən yerli sakinlərə məxsusdur. Bu həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasi, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009- cu il tarixli sərancamı ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi“nin yaradılmasına qərar vermişdir. Memorial Kompleks Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 2012-2013-cü illərdə Quba şəhərində Qudyalçayın sol sahilində, keçmiş stadion ərazisində inşa edilmiş və 2013- cü il sentyabrın 18 də açılmışdır. Açılışda cənab prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, Kompleksin ümumi sahəsi 3,5 hektardir və 5 hissədən ibarətdir. Kompleksin memarı isə türkiyəli memar Vahid Kasımoğludur.

В 2007 году во время копательных работ проводимых на стадионе города Губа было случайно обнаружено братское захоронение. В результате исследования, проведенного специалистами Института Археологии и Этнографии, Национальной Академии Наук, выяснилось, что человеческие кости здесь принадлежат местным жителям, убитым армянами в 1918 году. С целью доведения этих фактов до мировой общественности, сохранения национальной памяти будущих поколений азербайджанского народа и увековечения памяти жертв геноцида Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев распоряжением от 30 декабря 2009 года принял решение о создании в городе Губа «Мемориального Комплекса Геноцида». Мемориальный комплекс был построен по инициативе Фонда Гейдара Алиева в 2012-2013 годах в городе Губа на левом берегу реки Гудьялчай, на территории бывшего стадиона и открыт 18 сентября 2013 года. На открытии присутствовали господин Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
Отметим, что общая площадь комплекса составляет 3,5 га и состоит из 5 секций. Архитектором комплекса является турецкий архитектор Вахид Касымоглу.