2007-ci ildə Quba şəhər stadionunda tikinti məqsədi ilə aparılan qazıntılar zamanı təsadüfən kütləvi məzarlıq aşkar edilmişdir. Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitunun mütəxəssisləri tərəfindən aparılan tədqiqat nəticəsində məlum olmuşdur ki, buradaki insan sümükləri 1918-ci ildə ermənilər tərəfindən qətlə yetirilən yerli sakinlərə məxsusdur. Bu həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasi, Azərbaycan xalqının gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev 30 dekabr 2009- cu il tarixli sərancamı ilə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi“nin yaradılmasına qərar vermişdir. Memorial Kompleks Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə 2012-2013-cü illərdə Quba şəhərində Qudyalçayın sol sahilində, keçmiş stadion ərazisində inşa edilmiş və 2013- cü il sentyabrın 18 də açılmışdır. Açılışda cənab prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, Kompleksin ümumi sahəsi 3,5 hektardir və 5 hissədən ibarətdir. Kompleksin memarı isə türkiyəli memar Vahid Kasımoğludur.

Eleven years have passed since the establishment of the Genocide Memorial Complex in the city of Guba.
مرت 11 عاما على إنشاء "مجمع الإبادة الجماعية التذكاري"  في مدينة قوبا.
In 2007, during excavation work for the construction of the Guba city stadium, a mass grave was accidentally discovered. Subsequent research by experts from the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences revealed that the human remains belonged to local residents, victims of the 1918 massacre carried out by Armenians. In an effort to share these historical truths with the global community, preserve the national memory for future generations of Azerbaijanis, and honor the victims of the genocide, President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, issued a decree on December 30, 2009, to establish the Genocide Memorial Complex in Guba.
The complex was built under the initiative of the Heydar Aliyev Foundation in 2012-2013, located on the left bank of the Gudyalchay River, on the site of the former stadium, and officially opened on September 18, 2013. President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony.
It is worth noting that the complex spans an area of 3.5 hectares and consists of five sections. The architect of the complex is the Turkish architect Vahid Kasımoğlu.