Qoruq əməkdaşları üçün "Multikultural dəyərlərin qorunması və təbliği mövzusunda treninq təşkil olunub.
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi multikultural dəyərlərin qorunması, təbliği və inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələr çərçivəsində Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” və “Çıraqqala-Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun müraciətinə əsasən, 7-11 oktyabr tarixlərində adı qeyd olunan qoruq əməkdaşları üçün onlayn qaydada treninq təşkil etmişdir. Treninq çərçivəsində Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov, BBMM-in İnformasiya təminatı və sənədlərlə iş şöbəsinin müdiri Yadigar Məmmədli, Analitika şöbəsinin müdiri Rəşad İlyasov, Azərbaycan Tarix Muzeyinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşı Əli Fərhadov, Azərbaycan Dillər Universitetinin Fəlsəfə və ictimai elmlər kafedrasını müəllimi Leyla Hacıyeva, Mərkəzin baş məsləhətçisi Araz Qurbanov, aparıcı məsləhətçi Billurə Aslanova, məsləhətçi Tahirə Ələsgərova mühazirə oxuyublar. İştirakçılara “Azərbaycan multikulturalizmi fənninin predimeti və əhəmiyyəti”, “Dünya ölkələrində multikulturalizm modelləri”, “Azərbaycanın ictimai-fəlsəfi fikir tarixində tolerantlıq və multikulturalizm ideyaları”, “Çoxkonfessiyalıq və Azərbaycan Respublikasının multikulturalizm siyasəti”, “Azərbaycançılıq və multikulturalizm”, “Müasir dövrdə Azərbaycanda multikulturalizm” və digər mövzularda mühazirələr təqdim edilib.
Treninq zamanı geniş müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, keçirilən treninqdə Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” nin direktor müavini Mehriban Əliyeva, Kompleksin Elmi Araşdırmalar, Ekspozisiya və Fond şöbəsinin əməkdaşları Lətafət Beybutova, Abutalib Turabov, Ülkər Zeynalova, Emin Ulubəyov, Səriyyə Abidova, Orxan Hüseynov, Namiq Bağırlı, Nazilə Məmmədova, Xəyal Nuhbalayev, Nurcan Allahverdiyeva və İslam Aslanov iştirak ediblər.

Для сотрудников заповедников был организован тренинг на тему защиты и пропаганды мультикультурных ценностей.
Qoruq əməkdaşları üçün "Multikultural dəyərlərin qorunması və təbliği mövzusunda treninq təşkil olunub.
С 7 по 11 октября в рамках проекта, направленных на защиту, продвижение и развитие мультикультурных ценностей, Бакинский Международный Центр Мультикультурализма по запросу Мемориального Комплекса Геноцида в Губе и Государственного Историко-Культурного Заповедника «Чыраггала-Шабран» провёл онлайн-тренинг для их сотрудников. В рамках тренинга выступили исполнительный директор Бакинского Международного Центра Мультикультурализма Реван Гасанов, ректор Азербайджанского Института Теологии Агиль Ширинов, начальник отдела информационного обеспечения и работы с документами Бакинского Международного Центра Мультикультурализма Ядигар Мамедли, начальник аналитического отдела Рашад Ильясов, сотрудник отдела по связям с общественностью Национального Музея Истории Азербайджана Али Фархадов, преподаватель кафедры Философии и Общественных Наук Азербайджанского Университета Языков Лейла Гаджиева, главный консультант Центра Араз Курбанов, ведущий консультант Биллюра Асланова и консультант Тахира Алескерова. Участникам были представлены лекции на такие темы, как «Предмет и значение курса азербайджанского мультикультурализма», «Модели мультикультурализма в разных странах мира», «Идеи толерантности и мультикультурализма в истории общественно-философской мысли Азербайджана», «Многоконфессиональность и политика мультикультурализма Азербайджанской Республики», «Азербайджанская идентичность и мультикультурализм», «Мультикультурализм в современном Азербайджане» и другие.
В ходе тренинга прошли широкие обсуждения, и были даны ответы на вопросы участников.
Стоит отметить, что в тренинге приняли участие заместитель директора Мемориального Комплекса Геноцида в Губе Мехрибан Алиева, сотрудники Отдела Научных Исследований, Экспозиции и Фонда Лятафат Бейбутова, Абуталиб Турабов, Улькер Зейналова, Эмин Улубейов, Серийя Абидова, Орхан Гусейнов, Намиг Багирлы, Назиля Мамедова, Хаял Нухбалаев, Нурджан Аллахвердиева и Ислам Асланов.