Quba Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyi və "Soyqırımı Memorial Kompleksi"nin təşkilatçılığı ilə Qubada Zəfər Günü münasibətilə “Şanlı zəfərimiz” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirin məqsədi Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfərin əhəmiyyətini önə çıxarmaq və Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda döyüşən qəhrəmanlarımızı anmaqdır.
İlk olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Daha sonra çıxış edən Quba Tarix-Diyarşünaslıq Muzeyinin direktoru Mehriban Əliyeva bu qələbənin Azərbaycanın müasir tarixində böyük bir dönüş nöqtəsi olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, Zəfər Gününün xalqımızın milli qürurunu əks etdirir və gələcək nəsillər üçün qəhrəmanlıq simvolu olaraq əbədi yaşayacaq.
Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin direktor müavini Mehriban Əliyeva öz çıxışında 44 günlük savaşda Azərbaycanın tarixi ədaləti təmin etdiyini vurğulayıb. O bu vətən uğrunda savaşın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq aləmdə qazandığı siyasi və strateji üstünlüklərə diqqət çəkib.
Tədbirdə iştirak edən YAP Quba rayon təşkilatının sədri Fidan Hüseynova çıxışında “Dəmir Yumruq” əməliyyatı ilə başlayan və 44 gün boyunca davam edən II Qarabağ savaşı nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımızın düşmən tapdağından azad edildiyini, Müzəffər Ali Baş Komandanımızın göstərişi ilə qəhrəman əsgərlərimizin, şəhidlərimizin sözlə ifadə edilə bilməyən şücaəti sayəsində bir vaxtlar arzu və diləklərdə olan “Qarabağ” yaramızın sağaldığını vurğuladı.
Şəhid ailələri də çıxışlarında Qarabağın işğaldan azad edilməsi ilə Azərbaycanın regionda sabitlik və sülh təminatında əsas rol oynayan ölkəyə çevrildiyini bildiriblər. Onlar bu qələbənin hərbi və siyasi nəticələrini və güclü liderliyin bu nailiyyətdəki rolunu qeyd ediblər.
Tədbirin sonunda “Mədəni İrsimiz: Dünən və Bu Gün” adlı layihə çərçivəsində Qarabağda işğal dövründə dağıdılmış və Vətən müharibəsindən sonra yenidən bərpa olunmuş abidələrə həsr edilən sərgi təqdim olunub. Sərgidə Qarabağın tarixi irsinin bərpası və yenidənqurma işlərinin önəmi, eləcə də Azərbaycanın mədəni irsinin qorunmasının zəruriliyi xüsusi vurğulanıb.

The Guba History and Ethnography Museum, in collaboration with the “Genocide Memorial Complex,” organized an event in Guba titled “Our Glorious Victory” in honor of Victory Day. The event aimed to highlight the significance of the historic triumph achieved in the Patriotic War and to commemorate the heroes who fought for Azerbaijan’s independence.
The event began with a moment of silence in memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan. Following this, the director of the Guba History and Ethnography Museum, Mehriban Aliyeva, emphasized that this victory marked a major turning point in Azerbaijan’s modern history. She noted that Victory Day reflects the national pride of the Azerbaijani people and will live on as a symbol of heroism for future generations. Mehriban Aliyeva, the deputy director of the “Genocide Memorial Complex” in Guba, also spoke at the event, underlining that the 44-day war restored historical justice for Azerbaijan. She highlighted the political and strategic advantages the country gained on the international stage as a result of this struggle for the homeland. Fidan Huseynova, the chair of the New Azerbaijan Party’s Guba district organization, remarked that the “Iron Fist” operation, which initiated the 44-day Second Karabakh War, liberated Azerbaijan’s occupied territories from enemy control. She emphasized that, thanks to the unparalleled bravery of our heroic soldiers and martyrs under the command of our victorious Supreme Commander-in-Chief, the long-standing wound of Karabakh, once a mere dream and aspiration, has been healed. Family members of martyrs also spoke during the event, stating that with the liberation of Karabakh from occupation, Azerbaijan has become a key player in ensuring stability and peace in the region. They acknowledged the military and political outcomes of this victory, as well as the role of strong leadership in achieving this success. The event concluded with an exhibition held as part of the project “Our Cultural Heritage: Yesterday and Today.” The exhibition showcased monuments in Karabakh that were destroyed during the occupation and later restored after the Patriotic War. It highlighted the importance of restoring Karabakh’s historical heritage and stressed the necessity of preserving Azerbaijan’s cultural legacy.