25 fevral 2025-ci il tarixində “Konstitusiya və Suverenlik ili, Azərbaycanlılara qarşı soyqırımın 107-ci və Xocalı Soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar olaraq “Xocalı Soyqırımı: İnsanlıq Əleyhinə Cinayət” adlı hibrid formatda anım tədbiri keçirilmişdir. Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin, Yeni Azərbaycan Partiyasının Quba rayon təşkilatının, Azərbaycan Respublikası İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin – Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş tədbirdə Azərbaycanın suverenlik uğrunda apardığı mübarizənin tarixi, xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımların, o cümlədən Xocalı Soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və bu hadisələrin milli kimliyimizə təsiri geniş şəkildə müzakirə olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhid olmuş qəhrəman oğul və qızlarımızın -Xocalı soyqırımı qurbanlarının ruhu 1 dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə açan Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova vurğulamışdır ki, Xocalı hadisələri mülki əhalinin tamamilə məhv edilməsi məqsədilə həyata keçirilmiş soyqırımı aktıdır. O, hadisə zamanı 613 nəfərin, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insanın xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildiyini, 1275 nəfərin girov götürüldüyünü və onların taleyinin uzun illər naməlum qaldığını xatırlatmışdır.
Çıxış edən AMEA A. A. Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Qafqaz tarixi şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru Prof. Qasım Hacıyev bildirmişdir ki, Xocalı Soyqırımı tarixi faktlarla sübut olunmuş və erməni millətçilərinin azərbaycanlılara qarşı apardığı məqsədyönlü etnik təmizləmə siyasətinin ən dəhşətli nümunələrindən biridir. O həmçinin bu hadisənin təkcə Azərbaycan xalqına deyil, ümumiyyətlə, bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət olduğunu qeyd edərək onun beynəlxalq hüquqi müstəvidə tanınmasının və hüquqi məsuliyyətin təmin edilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
Daha sonra çıxış edən Quba RİH başçısının müavini xanım Səidə Abasova vurğulamışdır ki, Azərbaycan xalqının XX əsrdə üzləşdiyi dəhşətli Xocalı faciəsi yalnız Holokost, Xatın, Lidisa, Oradur, Sonqmi soyqırımı kimi insanlıq tarixinə düşmüş qanlı olaylarla müqayisə oluna bilər. Xocalı faciəsini törətməklə ermənilər xalqımızı qorxutmaq, mübarizə əzmini qırmaq, tarixi torpaqlarımızın bir qisminin itirilməsi ilə barışmağa məcbur etmək istəyirdilər. Lakin hiyləgər düşmən məqsədinə çata bilmədi. Xalqımız öz dövlətinin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə daha da mətinləşdi, qəhrəmanlıq və dəyanət nümayiş etdirdi.
Öz çıxışında Yeni Azərbaycan Partiyasının Quba rayon təşkilatının sədr müavini Elxan Məhərrəmov Xocalı Soyqırımının beynəlxalq arenada tanıdılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən diplomatik və hüquqi istiqamətli işləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. O, xüsusilə “Xocalıya Ədalət” kampaniyasının önəmini vurğulayaraq Azərbaycanın bir sıra ölkələrdə bu hadisənin soyqırımı kimi tanınmasına nail olduğunu bildirmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev çıxışında Xocalı Soyqırımının beynəlxalq hüquq normalarına əsasən insanlığa qarşı cinayət kimi tanındığını qeyd etmişdir. O həmçinin bu hadisənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün insan hüquqları institutlarının və vətəndaş cəmiyyətinin rolunun gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
Qeyd edək ki, tədbirdə Quba RİH-nin, YAP-ın Quba rayon şöbəsinin, Ombudsmanın Şimal Regional Mərkəzinin, AMEA A. A. Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu Qafqaz tarixi şöbəsinin, Quba Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin, Tarix Diyarşünaslıq Muzeyinin, Heydər Əliyev Mərkəzinin, Uşaq Musiqi Məktəbinin, Uşaq İncəsənət Məktəbinin, Soyqırımı Memorial Kompleksinin 50-ə yaxın əməkdaşı iştirak etmişdir.

"Xocalı Soyqırımı: insanlıq əleyhinə cinayət"
25 февраля 2025 года в связи с «Годом Конституции и суверенитета, “, а также в связи с 107-й годовщиной геноцида азербайджанцев и 33-й годовщиной Ходжалинского геноцида состоялось памятное мероприятие в гибридном формате под названием «Ходжалинский геноцид: преступление против человечества».
Мероприятие было организовано совместно с Исполнительной власти Губинского района, Губинского районного отделения партии “Ени Азербайджан”, Северного регионального центра Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики, а также Мемориального комплекса геноцида в городе Губа.
На мероприятии были широко обсуждены история борьбы Азербайджана за суверенитет, совершенные против азербайджанского народа акты геноцида, в том числе Ходжалинский геноцид, его международное признание и влияние этих трагических событий на нашу национальную идентичность.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики минутой молчания была почтена память наших героических сыновей и дочерей, отдавших жизни за свободу наших земель, а также жертв Ходжалинского геноцида.
Открывая мероприятие, директор Мемориального комплекса геноцида доктор Рахшанда Байрамова подчеркнула, что события в Ходжалы были актом геноцида, осуществленным с целью полного уничтожения мирного населения. Она напомнила, что во время трагедии были зверски убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 пожилых людей, 1275 человек были взяты в заложники, а судьба многих из них оставалась неизвестной долгие годы.
Выступивший заведующий отделом истории Кавказа Института истории и этнологии имени А. А. Бакиханова НАНА, доктор исторических наук профессор Гасым Гаджиев отметил, что Ходжалинский геноцид доказан историческими фактами и является одной из самых страшных иллюстраций целенаправленной политики этнической чистки, проводимой армянскими националистами против азербайджанцев. Он также подчеркнул, что эта трагедия является преступлением не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества, отметив важность ее международного правового признания и обеспечения юридической ответственности.
Выступившая далее заместитель главы исполнительной власти Губинского района госпожа Саида Абасова подчеркнула, что страшная Ходжалинская трагедия, с которой столкнулся азербайджанский народ в XX веке, может быть сопоставлена только с такими кровавыми событиями в истории человечества, как Холокост, Хатынь, Лидице, Орадур и Сонгми.
Совершив преступление в Ходжалы, армяне стремились запугать наш народ, сломить его волю к борьбе и вынудить смириться с потерей части исторических земель. Однако коварный враг не смог достичь своей цели. Наш народ стал еще более стойким в борьбе за суверенитет и территориальную целостность своего государства, проявив мужество и решимость.
В своем выступлении заместитель председателя Губинского районного отделения партии “Ени Азербайджан” Эльхан Магеррамов довел до сведения участников мероприятия информацию о дипломатических и юридических мерах, предпринимаемых Президентом Азербайджанской Республики господином Ильхамом Алиевым с целью международного признания Ходжалинского геноцида. Он особо подчеркнул значимость кампании “Справедливость для Ходжалы”, отметив, что Азербайджан добился признания этой трагедии как акта геноцида в ряде стран.
Руководитель Северного регионального центра Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики Бахруз Эфендиев в своем выступлении отметил, что Ходжалинский геноцид, согласно нормам международного права, признан преступлением против человечности. Он также подчеркнул важность укрепления роли институтов по правам человека и гражданского общества в доведении этой трагедии до мирового сообщества.
Следует отметить, что в мероприятии приняли участие около 50 сотрудников Исполнительной власти Губинского района, Губинского районного отделения партии “Ени Азербайджан”, Северного регионального центра Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) , Отдела истории Кавказа Института истории и этнологии имени А. А. Бакиханова НАНА, Централизованной библиотечной системы Губы, Историко-краеведческого музея, Центра Гейдара Алиева, Детской музыкальной школы, Детской школы искусств и Мемориального комплекса геноцида.