Soyqırımı Memorial Kompleksinin təşkilatçılığı, kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyevanın moderatorluğu ilə 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş vebinar keçirilib. Tədbirdə Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan müxtəlif qoruqların 45-dən çox əməkdaşı iştirak edib. Vebinarda Azərbaycanın tarixi irsi, vətənpərvərlik ruhu, şəhidlərin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi və bu istiqamətdə aparılan maarifləndirici fəaliyyətlər müzakirə olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Z.Bünyadov adına Şərqşunaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sübhan Talıblı 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlanan 44 günlük Vətən müharibəsi barədə geniş məlumat verib. O, müharibənin səbəbləri, gedişatı və Azərbaycanın tarixi ədaləti bərpa etməsi prosesinə toxunaraq şəhidlərin əziz xatirəsinin xalqın yaddaşında daim yaşayacağını bildirib.

A webinar dedicated to September 27 – Remembrance Day was held, organized by the Genocide Memorial Complex and moderated by Mehriban Aliyeva, the Deputy Director of the Complex. More than 45 employees from various reserves under the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage participated in the event.
The webinar discussed Azerbaijan’s historical heritage, patriotism, the immortalization of the memory of martyrs, and educational activities carried out in this direction. At the event, Subhan Talibli, a leading researcher at the Institute of Oriental Studies named after Ziya Bunyadov of the Azerbaijan National Academy of Sciences, candidate of historical sciences, and associate professor, gave a detailed report on the 44-day Patriotic War that began on September 27, 2020. He touched upon the causes and course of the war, as well as Azerbaijan’s process of restoring historical justice, stating that the cherished memory of the martyrs will always live on in the nation’s memory.