Əvvəlcə vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ustad dərsinin açılışında Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova çıxış edərək Xocalı hadisələrinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq hadisə zamanı 613 nəfərin, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 yaşlı insanın xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildiyini, 1275 nəfərin girov kimi götürüldüyünü və onların taleyinin uzun illər naməlum qaldığını diqqətə çatdırmışdır.
Daha sonra professor Hacı Həsənov Xocalı soyqırımının yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün insanlıq üçün böyük bir faciə, cinayət olduğunu bildirdi. Ustad qeyd etdi ki, Xocalı Soyqırımı erməni millətçilərinin azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri məqsədyönlü etnik təmizləmə siyasətinin ən qanlı və dəhşətli nümunələrindən biridir. Bu faciə yalnız Azərbaycan xalqı üçün deyil, ümumilikdə bütün bəşəriyyətə qarşı törədilmiş bir cinayət kimi qiymətləndirilməlidir. Həmçinin o da bildirildi ki, məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində Xocalı soyqırımı dünyada tanıdılmışdır və bu gün onun layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən diplomatik və hüquqi tədbirlər atılmaqdadır.

В связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида в «Мемориальном комплексе геноцида» города Губа был организован мастер-класс.
Сначала память шехидов, отдавших свои жизни за Родину, была почтена минутой молчания. На открытии мастер-класса директор Мемориального комплекса геноцида доктор Рахшaндa Байрамова выступила с речью, подчеркнув историческое значение событий в Ходжалы. Она отметила, что в ходе трагедии с особой жестокостью были убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребёнка и 70 пожилых людей; 1275 человек были взяты в заложники, и их судьба долгие годы оставалась неизвестной. Затем профессор Гаджи Гасанов заявил, что Ходжалинский геноцид является большой трагедией и преступлением не только против Азербайджана, но и против всего человечества. Он подчеркнул, что Ходжалинский геноцид является одним из самых кровавых и страшных проявлений целенаправленной политики этнической чистки, проводимой армянскими националистами против азербайджанцев. Эта трагедия должна рассматриваться как преступление не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества. Также было отмечено, что именно благодаря Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву Ходжалинский геноцид получил международное признание, а в настоящее время его достойный преемник, Президент Ильхам Алиев, предпринимает дипломатические и правовые меры в этом направлении. Мероприятие продолжилось обсуждениями по теме.