“1918-ci il Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri” adlı vebinar keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təşkilatçılığı ilə “1918-ci il azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri” adlı vebinar keçirilib. Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyevanın moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə çıxış edən kompleksin əməkdaşları — tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təhminə Əliyeva, Nurcan Allahverdiyeva və Orxan Hüseynov bildiriblər ki, Erməni millətçiləri tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəklədirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımları həyata keçirmişlər. Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri də 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən xüsusi qəddarlıqla törədilmiş kütləvi qırğınlardır. Həmçinin bildirilmişdir ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaratmış, komissiyanın üzə çıxardığı həqiqətlərin xalqın yaddaşında hifz edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir sıra tədbirlər görmüşdür. Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra bu proses dayandırılmış, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alınmışdır. Yalnız 80 il sonra – 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilmiş və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edək ki, vebinarda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən qoruqlardan 35-dən çox əməkdaş iştirak edib.

A webinar titled “The Genocide Events Committed Against Azerbaijanis in 1918” was held. It was organized by the “Genocide Memorial Complex” in the city of Guba, which operates under the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
“1918-ci il Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri” adlı vebinar keçirilib.
The event was moderated by the Deputy Director of the complex, Mehriban Aliyeva. During the webinar, the complex’s staff members—Doctor of Philosophy in History Tahmina Aliyeva, Nurcan Allahverdiyeva, and Orkhan Huseynov—stated that Armenian nationalists, at various stages of history, carried out ethnic cleansing, deportations, and genocides against Azerbaijanis in pursuit of realizing the mythical idea of a “Greater Armenia.”
One of the most horrific tragedies inflicted upon the Azerbaijani people was the mass massacres committed with particular cruelty in March–April 1918 by Dashnak-Bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Soviet.
It was also noted that the government of the Azerbaijan Democratic Republic established an Extraordinary Investigation Commission to examine the grave crimes committed by Armenians. The government took a number of measures to preserve the truth revealed by the commission in the national memory and to communicate it to the international community. However, after the fall of the Democratic Republic, this process was halted, and further investigation and appropriate political and legal assessment of these events were prevented.
Only 80 years later—on March 26, 1998—did the President of the Republic of Azerbaijan, National Leader Heydar Aliyev, sign a decree “On the Genocide of Azerbaijanis,” which gave an adequate political assessment of these tragic events and declared March 31 as the “Day of the Genocide of Azerbaijanis.”
At the end of the webinar, an exchange of views took place around questions of interest to the participants. It should be noted that more than 35 employees from reserves operating under the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan participated in the webinar.