“1918-ci il Azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri” adlı vebinar keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində olan Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təşkilatçılığı ilə “1918-ci il azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələri” adlı vebinar keçirilib. Kompleksin direktor müavini Mehriban Əliyevanın moderatorluğu ilə keçirilən tədbirdə çıxış edən kompleksin əməkdaşları — tarix üzrə fəlsəfə doktoru Təhminə Əliyeva, Nurcan Allahverdiyeva və Orxan Hüseynov bildiriblər ki, Erməni millətçiləri tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəklədirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımları həyata keçirmişlər. Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri də 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən xüsusi qəddarlıqla törədilmiş kütləvi qırğınlardır. Həmçinin bildirilmişdir ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaratmış, komissiyanın üzə çıxardığı həqiqətlərin xalqın yaddaşında hifz edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir sıra tədbirlər görmüşdür. Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra bu proses dayandırılmış, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alınmışdır. Yalnız 80 il sonra – 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilmiş və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
Sonda iştirakçıları maraqlandıran suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edək ki, vebinarda Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən qoruqlardan 35-dən çox əməkdaş iştirak edib.

По инициативе «Мемориального Комплекса Геноцида», находящегося в подчинении Государственной Службы по Охране, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия при Министерстве Культуры Азербайджан, состоялся вебинар под названием «События геноцида, совершённого против азербайджанцев в 1918 году».
Мероприятие прошло под модераторством заместителя директора комплекса Мехрибан Алиевой. В ходе вебинара выступили сотрудники комплекса — доктор философии по истории Тахмина Алиева, Нурджан Аллахвердиева и Орхан Гусейнов. Они отметили, что армянские националисты на различных этапах истории, стремясь реализовать мифическую идею «Великой Армении», осуществляли против азербайджанцев этнические чистки, депортации и акты геноцида.
Было подчеркнуто, что одной из самых трагических страниц в истории азербайджанского народа стали массовые убийства, совершённые с особой жестокостью в марте–апреле 1918 года вооружёнными отрядами дашнаков и большевиков, действовавшими под мандатом Бакинский Совет.
Также было отмечено, что правительство Азербайджанская Демократическая Республика создало Чрезвычайную Следственную Комиссию для расследования тяжких преступлений, совершённых армянами. С целью сохранения выявленных комиссией фактов в памяти народа и доведения правды до мировой общественности был предпринят ряд мер. Однако после падения республики этот процесс был прекращён, что помешало полному расследованию произошедших событий и вынесению им соответствующей политико-правовой оценки.
Лишь спустя 80 лет — 26 марта 1998 года — в Указе Президента Азербайджанской Республики «О геноциде азербайджанцев», подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, этим трагическим событиям была дана надлежащая политическая оценка, а 31 марта был объявлен Днём геноцида азербайджанцев.
В завершение состоялся обмен мнениями по вопросам, интересовавшим участников. Отметим, что в вебинаре приняли участие более 35 сотрудников заповедников, действующих в подчинении Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.