Dövlət Xidməti mədəni irs üzrə ən yaxşı data innovasiyası beynəlxalq mükafatına layiq görülüb
Azərbaycan  Respublikasının  Mədəniyyət  Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə  Dövlət  Xidməti beynəlxalq səviyyədə mühüm uğura imza atıb.
Dövlət Xidməti “International Business Magazine” beynəlxalq media qurumunun 2026-cı il üzrə təşkil etdiyi müsabiqədə “Mədəni irs üzrə ən yaxşı data innovasiyası” (“Best Cultural Heritage Data Innovation Azerbaijan”) nominasiyasında qalib elan olunub.
Mükafatın Mədəniyyət Nazirliyinin yaradılmasının növbəti ildönümündə (20 aprel 2018-ci il) əldə olunması bu uğura xüsusi rəmzi məna qazandırır və əlamətdar tarixə mühüm töhfədir.
Adıçəkilən mükafat mədəni irsin qorunması və idarə olunması sahəsində innovativ yanaşmalara, xüsusilə müasir texnologiyaların tətbiqi və məlumat bazalarının effektiv idarə edilməsinə görə təqdim olunur.
Dövlət Xidməti tərəfindən həyata keçirilən layihələrdə mədəni irs obyektlərinin rəqəmsallaşdırılması, məlumatların sistemli şəkildə toplanması və idarə olunması beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Eyni zamanda, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin qorunması, bərpası və təbliği istiqamətində görülən işlər, bu sahədə tətbiq edilən innovativ data həlləri də xüsusi qeyd olunub.
Bu nailiyyət həm ölkəmizin mədəni irs sahəsindəki beynəlxalq nüfuzunun möhkəmlənməsinə, həm də rəqəmsallaşma istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətin qlobal səviyyədə tanınmasına verilən qiymətdir.
Xatırladaq ki, “International Business Magazine” tərəfindən təşkil olunan müsabiqələrdə müxtəlif ölkələrdən dövlət qurumları, tədqiqat institutları və beynəlxalq təşkilatlar iştirak edir və fərqlənən qurumlar mükafatlandırılır.

Государственная служба удостоена международной награды за лучшую инновацию в области данных по культурному наследию
The State Service has been awarded the international prize for Best Cultural Heritage Data Innovation.
Государственная служба по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджанской Республики добилась значительного международного успеха.
Государственная служба была объявлена победителем в номинации «Лучшая инновация в области данных по культурному наследию Азербайджана» в конкурсе 2026 года, организованном международным медиа-изданием International Business Magazine.
Тот факт, что награда была получена в годовщину создания Министерства культуры (20 апреля 2018 года), придает этому достижению особое символическое значение и является важным вкладом в эту замечательную историю.Указанная награда присуждается за инновационные подходы в сфере охраны и управления культурным наследием, в частности за применение современных технологий и эффективное управление базами данных. Реализуемые Государственной службой проекты, включая цифровизацию объектов культурного наследия, системный сбор и управление данными, получили высокую оценку международных экспертов. Одновременно особо отмечены работы по сохранению, восстановлению и популяризации богатого культурного наследия Азербайджана, а также применяемые в этой сфере инновационные цифровые решения. Это достижение является свидетельством как укрепления международного авторитета нашей страны в сфере культурного наследия, так и глобального признания проводимой деятельности в области цифровизации.
Следует отметить, что в конкурсах, организуемых International Business Magazine, участвуют государственные органы, научно-исследовательские институты и международные организации из разных стран, а наиболее отличившиеся структуры награждаются премиями.