18 aprel "Beynəlxalq Abidələr və Tarixi yerlər günü"dür. Bu münasibətlə tarixi yerlərin və abidələrin qorunmasında, tanıdılmasında , təbliğində zəhmət çəkən bütün dostlarımızı təbrik edirik.
Əsrlərdən bizə yadigar qalan mədəni irsimizin nümunələri sayılan abidələrimizin və tarixi yerlərin hər birinə sahib çıxaq və qoruyaq.
Hər il aprelin 18-i dünyada Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün Tarixi Yerlər və Abidələrin Mühafizəsi Şurasının (İCOMOS) təklifi üzrə UNESCO tərəfindən 1983-cü ildə təsis olunub. Məqsəd insanların diqqətini abidələrin və tarixi yerlərin qorunmasına yönəltməkdir.
Bu əlamətdar gün Azərbaycanda da geniş qeyd olunur. Hər il bu tarixdə qoruqlarda, tarixi məkanlarda abidələrin və tarixi yerlərin qorunmasının təbliği məqsədi ilə müxtəlif tədbirlər, sərgilər təşkil olunur.Bu il isə mövcud koronovirus pandemiyasının qarşısının alınması ilə əlaqədar qəbul edilmiş müvafiq qərar və əmrlərə əsasən qeyd olunan tədbirlərin keçirilməsi saxlanılmış, tarixi abidə və yerlərin təbliğinin internet şəbəkələrində aparılması nəzərə alınmışdır Bu təbliğata Soyqırımı Memorial Kompleksi də qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki, tarixi abidələrimizin qorunması və gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva böyük işlər həyata keçirirlər. Ölkə başçısının diqqət və qayğısı sayəsində ölkəmizdə tarixi abidələrin tədqiqi, mühafizəsi və bərpası, mədəniyyət nümunələrinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində bir sıra layihələr icra olunur.
Bütün bunlar isə Azərbaycanın qlobal dünyaya öz maddi və mənəvi mədəniyyəti ilə birgə inteqrasiyasını təmin edir. Bu sahədə beynəlxalq təşkilatlarla da əlaqələr uğurla inkişaf edir. 2000-ci ildə İçərişəhər Qız Qalası və Şirvanşahlar Sarayı ilə birlikdə, 2007-ci ildə isə Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilib. Hazırda digər tarixi yerlər və abidələrimizin də bu siyahıya daxil edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.

Let’s preserve our monuments and historical sites, which are considered to be examples of our cultural heritage.
Every year, April 18 is celebrated around the world as the International Day of Monuments and Historic Sites. This significant day was established by UNESCO in 1983 by the suggestion of the International Council of Monuments and Sites (ICOMOS). The aim is to draw people’s attention to the protection of monuments and historical sites.
This significant day is widely celebrated in Azerbaijan as well. Every year on this date, various events and exhibitions are organized to promote the protection of monuments and historical sites in reserves and historical places. This year, in accordance with the relevant decisions and orders adopted in connection with the prevention of the existing coronavirus pandemic, the above-mentioned measures have been suspended, and the promotion of historical monuments and places on the Internet has been taken into account. The Genocide Memorial Complex also joined this propaganda.
It should be noted that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Vice-President, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva are doing great work to protect our historical monuments and pass them on to future generations. Thanks to the attention and care of the President, a number of projects are being implemented in our country to study, protect and restore historical monuments, and promote cultural heritage in the international arena. All this ensures the integration of Azerbaijan into the global world with its material and spiritual culture. Relations with international organizations in this area are also developing successfully. In 2000, Icheri Sheher together with the Maiden Tower and the Palace of Shirvanshahs, and in 2007 the Gobustan State Historical and Artistic Reserve was included in the UNESCO World Heritage List. At present, work is underway to include other historical sites and monuments in this list.