Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin sonuncu mərhələsi 1988-1994-cü illəri əhatə edir. 1988-ci ildə Ermənistan SSR-də azərbaycanlıların yaşadıqları 22 rayondan, 170-ə yaxın yalnız azərbaycanlıların yaşadıqları kəndlərdən və 94 ermənilərlə qarışıq yaşayış məntəqələrindən təqribən 250 min soydaşımız tarixi-etnik torpaqlarından deportasiya edildmişlər. Bununla da Ermənistan SSR-dən azərbaycanlıların etnik təmizlənməsi prosesi başa çatdırıldı.
1918-ci ildə imzalanan Batum müqaviləsinə görə, cəmi 9 min kvadratkilometr ərazisi olan Ermənistanın Sovet hakimiyyəti illərində ərazisi Azərbaycan torpaqları hesabına 29.7 min kvadratkilometrə çatdırılmışdır. Mənfur düşmən işğal etdiyi ərazilərlə birlikdə 45 min kvadratkilometr Azərbaycan torpaqlarına yiyələnmişdir. (Batum 1918-ci il 4 iyun)

The last stage of the Armenian policy of ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis covers the period from 1988 to 1994. Since 1988, from 22 districts, 170 villages and 94 settlements of the Armenian SSR, in which Azerbaijanis lived compactly with Armenians, about 250 thousand of our compatriots were deported from their historical lands. Thus, the process of ethnic cleansing of Azerbaijanis from the Armenian SSR was completed.
According to the Batumi agreement, signed in 1918, the territory of Armenia was 9 thousand km2, but in Soviet period it was increased to 29.7 thousand km2 due to Azerbaijani lands. The hated enemy, together with the occupied territories, appropriated 45 thousand km2 of Azerbaijani lands.