Bakının azad olunmasından 102 il ötür..
1918-ci il sentyabrın 15-də Qafqaz Islam ordusunun zabit və əsgərləri Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad edərək Azərbaycan dövlətinin tarixində şərəfli gün yazmışlar.
Bakının azad edilməsi XX əsr Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifələrindən biridir. 1918-ci ilin mayında Azərbaycanın müstəqilliyinin elan olunmasına baxmayaraq, ölkə ərazisinin bir hissəsi, Bakı və ətraf qəzalarda erməni-bolşevik işğalı altında idi. Müstəqilliyə təzə qovuşmuş, beynəlxalq aləmdə hələ tanınmayan, gənc Azərbayacan dövlətinin öz ərazi bütövlüyünü təmin etmək imkanları yetərincə deyildi. Belə bir şəraitdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucuları bilirdilər ki, Bakı olmadan dövləti möhkəmləndirmək, müstəqil siyasət yürütmək və ölkənin bütövlüyünü təmin etmək mümkün deyildir.
Osmanlı dövlətinin özünün də ağır durumda olmasına baxmayaraq Azərbaycanla 1918-ci il iyun ayında imzaladığı «Dostluq və əməkdaşlıq» müqaviləsinə əsasən, Azərbaycan dövlətinin ərazi bütövlüyünü təmin etmək məqsədilə öz hərbi qüvvələrini Nuru Paşanın rəhbərliyi altında ölkəmizə göndərmişdir.
Avropa dövlətlərinin türk qoşunlarının Azərbaycana gəlməsinə etiraz etməsinə baxmayaraq, yerli hərbi qüvvələr, türk zabit və əsgərlərindən ibarət Qafqaz İslam Ordusu 1918-ci ilin avqust-sentyabr aylarında tarixi vəzifələrini şərəflə yerinə yetirmişlər.
Sentyabrın 15-də Qafqaz İslam Ordusu Bakını işğaldan azad etdikdən sonra Azərbaycan hökuməti Gəncədən paytaxt Bakıya köçürüldü. Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublikanın parlaq tarixi başlandı. Bu tarixdən başlayaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti özünün şanlı ənənələrini və möhtəşəm əməllərini dünyaya çatdıra bilmişdir.

On September 15, 1918, officers and soldiers of the Caucasian Islamic Army liberated Baku from Bolshevik-Dashnak occupation and wrote a glorious day in the history of the Azerbaijan. Despite the declaration of Azerbaijan’s independence in May 1918, part of the country’s territory was under Armenian-Bolshevik occupation in Baku and surrounding districts. The young state of Azerbaijan, which had just gained independence and was not yet recognized in the international community, did not have enough opportunities to ensure its territorial integrity. Under such conditions, the founders of the Azerbaijan Democratic Republic knew that without Baku it is impossible to strengthen the state, pursue an independent policy and ensure the integrity of the country.
Despite the difficult situation of the Ottoman state itself, in accordance with the “Friendship and Cooperation” agreement signed with Azerbaijan in June 1918, it sent its military forces under the leadership of Nuru Pasha to ensure the territorial integrity of the Azerbaijani state.
Despite the protests of European countries against the arrival of Turkish troops in Azerbaijan, the Caucasian Islamic Army, consisting of local military forces, Turkish officers and soldiers, honorably fulfilled its historic mission in August-September 1918.After the Caucasus Islamic Army liberated Baku on September 15, the Azerbaijani government moved from Ganja to the capital, Baku. The bright history of the first parliamentary democratic republic began in the East. Starting from this date, the Azerbaijan Democratic Republic has been able to convey its glorious traditions and great deeds to the world.