Bakının azad olunmasından 102 il ötür..
1918-ci il sentyabrın 15-də Qafqaz Islam ordusunun zabit və əsgərləri Bakını bolşevik-daşnak işğalından azad edərək Azərbaycan dövlətinin tarixində şərəfli gün yazmışlar.
Bakının azad edilməsi XX əsr Azərbaycan tarixinin şərəfli səhifələrindən biridir. 1918-ci ilin mayında Azərbaycanın müstəqilliyinin elan olunmasına baxmayaraq, ölkə ərazisinin bir hissəsi, Bakı və ətraf qəzalarda erməni-bolşevik işğalı altında idi. Müstəqilliyə təzə qovuşmuş, beynəlxalq aləmdə hələ tanınmayan, gənc Azərbayacan dövlətinin öz ərazi bütövlüyünü təmin etmək imkanları yetərincə deyildi. Belə bir şəraitdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucuları bilirdilər ki, Bakı olmadan dövləti möhkəmləndirmək, müstəqil siyasət yürütmək və ölkənin bütövlüyünü təmin etmək mümkün deyildir.
Osmanlı dövlətinin özünün də ağır durumda olmasına baxmayaraq Azərbaycanla 1918-ci il iyun ayında imzaladığı «Dostluq və əməkdaşlıq» müqaviləsinə əsasən, Azərbaycan dövlətinin ərazi bütövlüyünü təmin etmək məqsədilə öz hərbi qüvvələrini Nuru Paşanın rəhbərliyi altında ölkəmizə göndərmişdir.
Avropa dövlətlərinin türk qoşunlarının Azərbaycana gəlməsinə etiraz etməsinə baxmayaraq, yerli hərbi qüvvələr, türk zabit və əsgərlərindən ibarət Qafqaz İslam Ordusu 1918-ci ilin avqust-sentyabr aylarında tarixi vəzifələrini şərəflə yerinə yetirmişlər.
Sentyabrın 15-də Qafqaz İslam Ordusu Bakını işğaldan azad etdikdən sonra Azərbaycan hökuməti Gəncədən paytaxt Bakıya köçürüldü. Şərqdə ilk parlamentli demokratik respublikanın parlaq tarixi başlandı. Bu tarixdən başlayaraq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti özünün şanlı ənənələrini və möhtəşəm əməllərini dünyaya çatdıra bilmişdir.

15 сентября 1918 года офицеры и солдаты Кавказской исламской армии освободили Баку от большевистско-дашнакской оккупации и вписали славный день в историю Азербайджана
Освобождение Баку – одна из славных страниц истории Азербайджана ХХ века. Несмотря на провозглашение независимости Азербайджана в мае 1918 года, часть территории страны находилась под армяно-большевистской оккупацией в Баку и прилегающих районах. Молодое Азербайджанское государство, только что обретшее независимость и еще не признанное мировым сообществом, не имело достаточных возможностей для обеспечения своей территориальной целостности. В таких условиях основатели Азербайджанской Демократической Республики знали, что без Баку невозможно укрепление государства, проведение независимой политики и обеспечение целостности страны.
Несмотря на тяжелое положение самого Османского государства, в соответствии с подписанным с Азербайджаном в июне 1918 года соглашением «Дружба и сотрудничество» оно направило свои вооруженные силы под командованием Нуру-паши для обеспечения территориальной целостности Азербайджанского государства.
Несмотря на протесты европейских стран против прихода турецких войск в Азербайджан, Кавказская исламская армия в составе местных вооруженных сил, турецких офицеров и солдат с честью выполнила свою историческую миссию. После того, как Кавказская исламская армия 15 сентября освободила Баку, правительство Азербайджана перебралось из Гянджи в столицу страны Баку. Яркая история первой парламентской демократической республики началась на Востоке. С этого дня Азербайджанская Демократическая Республика смогла передать миру свои славные традиции и великие дела.