Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin fəaliyyətə başlamasından 7 il ötür.
30 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını və təcavüz siyasətini, qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, gələcək nəsillərin milli yaddaşını qorumaq və soyqırım qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi ilə Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması üçün sərəncam imzalamışdır.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilən Kompleks 2013-cü il sentyabrın 18-də istifadəyə verilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin açılışında iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildən bu günə kimi Kompleksə gələn yüz minlərlə yerli və xarici ziyarətçilər təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən 4 dildə (azərbaycan, rus, ingilis, ərəb) erməni vandallarının törətdikləri vəhşilikləri haqqında dolğun məlumatlandırılır eyni zamanda soyqırımı hadisələrinin tanıdılması sahəsində həm ölkə daxilində, həm də ölkədən kənar müxtəlif ölkələrdə təbliqat xarakterli bir çox işlər həyata keçirilir.

Прошло 7 лет со дня открытия Мемориального комплекса геноцида в Губе .
30 декабря 2009 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал указ о создании Мемориального комплекса геноцида в Губе, чтобы информировать мировую общественность о территориальных притязаниях и агрессии армянских националистов против Азербайджана, их кровавых преступлениях, защитить национальную память будущих поколений и увековечить память жертв геноцида.
Комплекс, построенный по инициативе Фонда Гейдара Алиева, сдан в эксплуатацию 18 сентября 2013 года. Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева приняли участие в открытии Мемориального Комплекса Геноцида.
Следует отметить, что опытными специалистами, сотни тысяч местных и иностранных посетителей Комплекса с 2013 года информированы о зверствах армянских вандалов на 4 языках (азербайджанский, русский, английский, арабский) , также ведется большая пропагандистская работа за пределами страны.