Azərbaycanın görkəmli şairəsi, “Xan qızı” adı ilə el arasında tanınan Xurşidbanu Natəvana məxsus ikimərtəbəli ev Şuşa şəhərində yerləşən XVIII əsrə aid tarix-memarlıq abidəsidir.
The two-storey house  belonging to Khurshidbanu Natavan, popularly known as "Khan gizi", is a historical and architectural monument of the XVIII century located in Shusha.
1930-cu illərin əvvəllərində Azərbaycan vokal sənətinin banisi Bülbülün təşəbbüsü ilə Azərbaycanda yaradılan ilk uşaq musiqi məktəbi olan Şuşa Musiqi Məktəbi bu binada fəaliyyətə başlamışdır. 1984-cü ildən məktəb Şuşa şəhər Niyazi adına Uşaq İncəsənət Məktəbi adlandırılmışdır.
1987-ci ildə binada əsaslı təmir və bərpa işləri aparıldıqdan sonra Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialı burada fəaliyyətə başlamışdır.
1992-ci ilin may ayının 8-də Şuşa şəhəri Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edildikdən sonra muzeydə toplanmış yüzlərlə nadir sənət incisi, rəsm əsərləri, xalçalar, miniatürlər, xatirə əşyaları, arxeologiya nümunələri işğalçılar tərəfindən dağıdılaraq qəsb edilmişdir. II Qarabağ savaşı geri qaytarılan doğma Şuşamızın nadir incisi Xan qızı Natavana məxsus xüsusi orlamentli evin yenidən bərpa edilərək öz statusuna uyğun istifadə olunacağına əminik!

The two-storey house belonging to Khurshidbanu Natavan, popularly known as "Khan gizi", is a historical and architectural monument of the XVIII century located in Shusha.
The two-storey house  belonging to Khurshidbanu Natavan, popularly known as "Khan gizi", is a historical and architectural monument of the XVIII century located in Shusha.
Shusha Music School, the first children’s music school established in Azerbaijan on the initiative of Bulbul, the founder of Azerbaijan’s vocal art, began operating in this building in the early 1930s. Since 1984, the school was renamed the Children’s Art School named after Niyazi in Shusha.
After the overhaul and restoration of the building in 1987, the Karabakh branch named after Khurshufbanu Natavsn «The National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi» began to operate here.
After the occupation of Shusha by the armed forces of the Republic of Armenia on May 8, 1992, hundreds of rare pearls of art, paintings, carpets, miniatures, souvenirs, archeological samples collected in the museum were destroyed and usurped by the occupiers.
We are confident that the house with a special ornament belonging to Khan gizi Natavan, a rare pearl of our native Shusha which we returned at the II Karabakh War, will be restored and used in accordance with its status!