18 may - Beynəlxalq Muzeylər Günüdür Hər il mayın 18-i dünya ölkələrində Beynəlxalq Muzeylər Günü kimi geniş qeyd edilir
Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) tərəfindən xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş bu bayram hər il müxtəlif deviz altında keçirilir. Bu il Beynəlxalq Muzeylər Günü “Muzeylər bərabərlik üçün: müxtəliflik və inklüzivlik” mövzusuna həsr olunub.
Beynəlxalq Muzeylər Günü ICOM-un təşəbbüsü ilə 1977-ci ildə təsis edilib. Bu günün məqsədi muzeylərin cəmiyyətin həyatında nə dərəcədə mühüm rol oynadığını göstərməkdir.
Bu bayram qədim tarixə və zəngin mədəniyyətə malik Azərbaycanda da geniş miqyasda qeyd edilir.
Eramızdan əvvəl XVI əsrdə Krit, XIII-XII əsrlərdə Çin, III əsrdə Qədim Roma və Yunanıstanda estetik dəyərə malik əşyaların, əsərlərin, sənədlərin saxlandığı məkanların müasir muzeylərin sələfləri hesab olunduğunu nəzərə alaraq, ölkəmiz ərazisində qurulmuş Atropatena və Albaniya dövlətləri hökmdarlarının saraylarını da belə yerlər kimi qeyd etmək yerinə düşər. Erkən və orta əsrlərdə isə Azərbaycanda hakim sülalələr tərəfindən kolleksiyaçılıq ənənələrinə maraq güclənib, qiymətli əşyalar xəzinələrdə, saray kitabxanalarında mühafizə edilib.
Azərbaycanın ictimai-siyasi, mədəni həyatında XIX əsrin ikinci yarısından etibarən sürətlə cərəyan edən proseslər muzey işinin təşkilinə təkan verib. İlk belə muzeylərdən biri görkəmli ədib Cəlil Məmmədquluzadənin təşəbbüsü və yaxından iştirakı ilə XIX əsrin sonlarında Naxçıvanın Nehrəm kənd məktəbində təşkil olunub.
Ötən əsrin əvvəllərində isə Bakıda, xalq məktəbləri müdiriyyəti nəzdində pedaqoji, həmçinin Ümumrusiya Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsi nəzdində qapalı muzeylər yaradılıb. Lakin Nehrəm kəndindəki muzey istisna olmaqla, adları qeyd edilən məkanlar çarizmin mənafeyinə uyğun fəaliyyət göstərib. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycanda aşkar edilən qiymətli arxeoloji əşyalar Tiflis, Moskva, Peterburq muzeylərinə göndərilib. Azərbaycanda dövlət səviyyəsində 1919-cu ildə – Xalq Cümhuriyyətinin dövründə təməli qoyulmuş ilk milli muzey 1920-ci ildən Azərbaycan Dövlət Muzeyi kimi fəaliyyət göstərib.
Sovet hakimiyyətinin ilk illərində Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Murtuza Muxtarov, Musa Nağıyev kimi Bakı milyonçularından müsadirə edilmiş qiymətli sənət əsərləri bu muzeyin eksponatları olub. H.Z.Tağıyevin mülkündə yerləşən Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin binasının özü də tariximizdən xəbər verən daş abidə kimi qiymətlidir. Ona görə də bu yerə bəzən “Muzey içində muzey” də deyirlər.
Ötən əsrin 30-cu illərindən etibarən bir-birinin ardınca mahiyyətinə görə müxtəlif təmayüllü – dövlət, memorial, səyyar, ədəbiyyat, incəsənət, tarix, musiqi, qoruq, teatr muzeyləri yaradılıb. Sonrakı illərdə Azərbaycanda yeni muzeylər fəaliyyətə başlayıb.
erməni işğalından azad olunmuş doğma və canlı muzey olan Şuşada işğaladək 8 muzey fəaliyyət göstərib. Hazırda bərpa işləri aparılan Dövlət Qarabağ Tarixi Muzeyi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin evi, vokal sənətimizin banisi Bülbülün memorial, görkəmli musiqiçi və rəssam Mir Möhsün Nəvvabın xatirə muzeyləri, Azərbaycan Xalça Muzeyinin Şuşa filialı zəngin eksponat sayına görən fərqlənən muzeylərimiz olmuşlar.Çox təəssüflə bildiririk ki, keçmiş SSRİ-də yeganə olan Ağdam Çörək Muzeyi erməni vandalları tərəfindən Ağdam şəhəri kimi tamamilə yerlə-yeksan olunub.
Azərbaycanda milli-mənəvi dəyərlərimizə, o cümlədən muzey işinə daim dövlət qayğısı olub. 2000-ci il martın 24-də qüvvəyə minmiş “Muzeylər haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ölkəmizdə muzeylərin fəaliyyətinin təşkilati-hüquqi əsaslarını və müvafiq münasibətləri tənzimləyir. Bu sənədə əsasən muzey – maddi mədəniyyət abidələrinin komplektləşdirilməsi, mühafizəsi, öyrənilməsi, kütləvi nümayişinin və təbliğinin həyata keçirildiyi mədəniyyət, elmi-tədqiqat müəssisəsidir.

Every year, May 18 is widely celebrated around the world as International Museum Day.
The celebration, founded by the International Council of Museums (ICOM) to promote cultural exchange and cooperation between peoples, is held annually under different mottos. This year’s International Museum Day is dedicated to Museums for Equality, Diversity and Inclusion.
International Day of Museums was established in 1977 at the initiative of ICOM. The goal is to show how important museums are in the life of society.
This holiday is widely celebrated in Azerbaijan, which has an ancient history and rich culture.
The stormy processes in the socio-political and cultural life of Azerbaijan from the second half of the 19th century gave impetus to the organization of museum work. One of the first such museums was organized at the end of the 19th century in the school of the village of Nehram in Nakhchivan on the initiative and with the active participation of the famous writer Jalil Mammadguluzade.
At the beginning of the last century, closed museums were established in Baku at public schools, as well as at the Baku branch of the All-Russian Technical Society. However, with the exception of the museum in the village of Nehram, the named places acted in the interests of tsarism. It is no coincidence that valuable archaeological artifacts found in Azerbaijan were sent to museums in Tbilisi, Moscow and St. Petersburg. The first national museum in Azerbaijan, founded in 1919 during the time of the Democratic Republic, has been functioning as the Azerbaijan State Museum since 1920.
The exhibits of this museum were valuable works of art confiscated from Baku millionaires such as Haji Zeynalabdin Tagiyev, Murtuza Mukhtarov, Musa Nagiyev in the early years of Soviet power.
Since the 30s of the last century, one after another, state, memorial, traveling, literary, art, historical, musical, conservation, and theater museums have been created. In subsequent years, new museums began to operate in Azerbaijan.
In his native Shusha, liberated from the Armenian occupation, eight museums operated .. The State Museum of the History of Karabakh, the house of the genius composer Uzeyir Hajibeyli, the founder of our vocal art Bulbul, the famous musician and artist Mir Mohsun Navvab, the Shusha branch of the Azerbaijan Carpet Museum, are distinguished by a rich number of exhibits. Today, restoration work is underway there. Like the city of Agdam itself, the Aghdam Bread Museum, the only one in the USSR, was completely destroyed by Armenian vandals.
Azerbaijan has always taken care of national and moral values, including museum work. The Law of the Republic of Azerbaijan “On Museums”, which entered into force on March 24, 2000, regulates the organizational and legal framework for the activities of museums in our country.