28 May – Respublika Günü
Azərbaycan xalqının azadlıq və müstəqillik mübarizəsi tarixinə qızıl hərflərlə həkk olunmuş 28 May 1918-ci il milli qürur hissi duyduğu bir tarixi gündür. Xalqımız bu tarixdə çar Rusiyasının bir əsrdən artıq davam edən müstəmləkə əsarətindən azad olmuş, Şərqin ilk demokratik respublikasının təməlini qoymuşdur. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin çoxəsrlik sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni inkişafının, xalqımızın milli oyanışı və dirçəlişi proseslərinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxmışdır. Azərbaycanın istiqlaliyyətinin elan edilməsində, Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkül tapmasında və fəaliyyət göstərməsində milli hökumətimizə rəhbərlik etmiş şəxslərin – M. Rəsulzadənin, Ə. Topçubaşovun, F.Xoyskinin, H.Ağayevin, N.Yusifbəylinin, S.Mehmandarovun, Ə.Şıxlinski və başqalarının böyük xidmətləri olmuşdur..
Demokratik hüquq və azadlıqların bərqərar olması, etnik və dini mənsubiyyətdən asılı olmayaraq bütün vətəndaşların bərabər hüquqlarının tanınması, hətta bir çox Avropa ölkəsindən daha əvvəl qadınlara seçki hüququnun verilməsi, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, təhsil və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi, nizami milli ordunun yaranması və sair işlər Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin yürütdüyü siyasətin miqyasını və mahiyyətini əyani şəkildə səciyyələndirmişdir.
Lakin 1920-ci il aprelin 28-də Sovet Rusiyasının müdaxiləsi nəticəsində 23 aylıq fəaliyyətindən sonra türk dünyasının ilk müstəqil dövləti süquta uğramış və Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulmuşdur.
Azadsevər xalqımız1991-ci ildə yenidən öz müstəqilliyini elan etmişdir.Azərbaycanın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən bu illər ərzində xalqımızın həyatının bütün sahələrində dirçəliş baş vermişdir.Müasir Azərbaycan dövləti Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir.

May 28, 1918, engraved in golden letters in the history of the struggle of the Azerbaijani people for freedom and independence, is a date of national pride. On this date, our people were liberated from the colonial slavery of Tsarist Russia, which lasted more than a century, and laid the foundation of the first democratic republic in the East. The Azerbaijan Democratic Republic emerged as a logical result of the centuries-old socio-economic, socio-political and cultural development of our country, the processes of national awakening and revival of our people. The people who led our national government during the declaration of independence of Azerbaijan, the formation and functioning of the Democratic Republic – M. Rasulzade, A. Topchubashov, F.Khoyski, H.Agayev, N.Yusifbeyli, S.Mehmandarov, A.Shikhlinsky and others had great merits. Establishment of democratic rights and freedoms, recognition of equal rights of all citizens regardless of ethnic and religious affiliation, giving women the right to vote even before many European countries, declaring the Azerbaijani language the state language, paying special attention to education and culture, creating a regular national army and other works clearly characterized the scale and essence of the policy pursued by the government of the Azerbaijan Democratic Republic. However, on April 28, 1920, as a result of the intervention of Soviet Russia, after 23 months of activity, the first independent state of the Turkic world collapsed and Soviet power was established in Azerbaijan.
Our people declared its independence again in 1991. During these years, covering more than thirty years of Azerbaijan, there has been a revival in all spheres of life of our people. The modern Azerbaijani state is the successor of the Azerbaijan Democratic Republic.