Son 2 əsrdir ki, regional və beynəxlaq güclərin hərtərəfli dəstəyi ilə, xalqımıza qarşı terror, işğalçılıq, soyqırım və etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirən, bədnam ermənilər vətən torpağında böyük müsibətlər törətmişlər. 1988-ci ildən başlayaraq, tarixi İrəvan torpaqlarımızdan sovet rəhbərliyinin dəstəyi ilə zorla azərbaycanlıların köçürülməsini həyata keçirən, Dağlıq Qarabağda terror, qarşıdurmalar yaradan, ərazilərimizin 20%-ni işğal edən və cənnət Qarabağımızın ekologiyasını, tarixi, dini-mədəni abidələrini, bütün infrasturukturu məhv edən təcavüzkar Ermənistana 44 günlük müharibədə Şanlı Azərbaycan tarixi dərs verdi. Bu tarixi qələbəni 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlanan II Qarabağ müharibəsi ilə bizlər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, Müzəffər Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığı və xalqımızın milli ruhu sayəsində əldə etdik. Məhz həmin gün 32 ildən bəri davam edən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində yeni mərhələnin başlanğıcı oldu.
İstər beynəlxaq hüquq baxımından, istərsə də tarixi ədalət baxımından Azərbaycan dövləti və xalqı bir yumruq olmaqla səfərbər olaraq 44 gün ərzində tarixi ədaləti bərpa etdi.
Azərbaycvan Respublikasının Prezidenti və onun Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi, Müzəffər Ordumuzun peşəkarlığı, yüksək döyüş qabiliyyəti, hərb meydanında göstərdikləri qəhrəmanlıqları nəticəsində 44 gün ərzində düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirilməklə Ermənistan məğlub edildi.
Bu şanlı və haqq etdiyimiz tarixi qələbəmiz, dövlətimizin yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət, hərbi strategiyası, xalqımızın güclü iradəsi və böyük əzmi, milli ruhu, dünyada yaşayan azərbaycanlıların dəstəyi Azərbaycan dövlətinin gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.

For the last two centuries, with the full support of regional and international forces, the notorious Armenians, who have pursued a policy of terror, aggression, genocide and ethnic cleansing against our people, have committed great tragedies in our homeland. An aggressor who forcibly relocated Azerbaijanis from our historical lands with the support of the Soviet leadership since 1988, created terror in Nagorno-Karabakh, occupied 20% of our territory and destroyed the ecology, historical, religious and cultural monuments and all the infrastructure of our heavenly Karabakh. Glorious Azerbaijan taught Armenia a history lesson in the 44-day war. With the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020, we achieved this historic victory thanks to the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the heroism of the victorious Azerbaijani army and the national spirit of our people. With the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020, we achieved this historic victory thanks to the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the heroism of the victorious Azerbaijani army and the national spirit of our people. That day marked the beginning of a new phase in the settlement of the 32-year-old Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
Both in terms of international law and in terms of historical justice, the state and people of Azerbaijan mobilized like an Iron Fist in 44 days to restore historical justice and Armenia was defeated.
This glorious and deserved historical victory, successful domestic and foreign policy of our state, military strategy, strong will and great determination of our people, national spirit, support of Azerbaijanis living in the world demonstrated the strength of the Azerbaijani state to the whole world.
May God have mercy on the sons of the fatherland who rose to the peak of martyrdom in the patriotic war.