Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin 11 nəfər əməkdaşı Gəncə şəhərinə rəsmi səfərləri çərçivəsində terror hadisəsi zamanı dağıdılmış ərazini ziyarət etmişlər.
Son 2 əsrdir ki, regional və beynəxlaq güclərin hərtərəfli dəstəyi ilə, xalqımıza qarşı terror, işğalçılıq, soyqırım və etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirən, bədnam ermənilər vətən torpağında böyük müsibətlər törətmişlər. 1988-ci ildən başlayaraq, tarixi İrəvan torpaqlarımızdan sovet rəhbərliyinin dəstəyi ilə zorla azərbaycanlıların köçürülməsini həyata keçirən, Dağlıq Qarabağda terror, qarşıdurmalar yaradan, ərazilərimizin 20%-ni işğal edən və cənnət Qarabağımızın ekologiyasını, tarixi, dini-mədəni abidələrini, bütün infrasturukturu məhv edən təcavüzkar Ermənistana 44 günlük müharibədə Şanlı Azərbaycan tarixi dərs verdi. Bu tarixi qələbəni 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlanan II Qarabağ müharibəsi ilə bizlər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, Müzəffər Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığı və xalqımızın milli ruhu sayəsində əldə etdik.
Lakin müharibə günlərində sərhədyanı şəhər və rayonlarımızın mülki insanları- daha çox qadınlar və uşaqlar erməni vandalizminə, terroruna məruz qaldılar. Terror aktlarının törədildiyi şəhərlərdən biri də Gəncə idi. Gəncə şəhəri oktyabr ayı ərzində 5 dəfə ayrı-ayrı günlərdə düşmənin raket hücumuna məruz qalmışdır. 17 oktyabr 2020-ci il tarixində təxminən gecə saat 02.00 radələrində mülki əhalinin yaşadıqları yaşayış massivinə raket atılması isə çox sayda günahsız insanın qətli ilə nəticənmişdir. Bu terror hadisəsindən sonra dərhal dövlətimiz tərəfindən Gəncə şəhərində baş vermiş terror barədə dünya ölkələrinə müraciət etmişdir. Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə yüksələn bütün qəhrəman oğul və qızlarımıza, günahsız körpələrə Allahdan rəhmət diləyirik.

Eleven employees of the Genocide Memorial Complex in Guba today visited the area destroyed during the terrorist attack as part of their official visit to Ganja. For the last two centuries, with the full support of regional and international forces, the notorious Armenians, who have pursued a policy of terror, aggression, genocide and ethnic cleansing against our people, have committed great tragedies in our homeland.Glorious Azerbaijan taught an aggressor a lesson in the 44-day war, who forcibly relocated Azerbaijanis from our historical lands with the support of the Soviet leadership since 1988, created terror in Nagorno-Karabakh, occupied 20% of our territory and destroyed the ecology, historical, religious and cultural monuments and all the infrastructure of our heavenly Karabakh. With the Second Karabakh War, which began on September 27, 2020, we achieved this historic victory thanks to the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, the heroism of the Victorious Azerbaijani Army and the national spirit of our people.
However, during the war, the civilians of our border towns and regions – mostly women and children – were subjected to Armenian vandalism and terror. Ganja was one of the cities where terrorist acts were committed. The city of Ganja was attacked by the enemy 5 times in October on different days. On October 17, 2020, at around 2:00 am, a rocket was fired into a residential area inhabited by civilians, killing many innocent people. Immediately after this terrorist incident, our state appealed to the world countries about the terror that took place in Ganja. May God have mercy on all our heroic sons and daughters, innocent babies who rose to the peak of martyrdom in the war.