Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin 11 nəfər əməkdaşı Gəncə şəhərinə rəsmi səfərləri çərçivəsində terror hadisəsi zamanı dağıdılmış ərazini ziyarət etmişlər.
Son 2 əsrdir ki, regional və beynəxlaq güclərin hərtərəfli dəstəyi ilə, xalqımıza qarşı terror, işğalçılıq, soyqırım və etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirən, bədnam ermənilər vətən torpağında böyük müsibətlər törətmişlər. 1988-ci ildən başlayaraq, tarixi İrəvan torpaqlarımızdan sovet rəhbərliyinin dəstəyi ilə zorla azərbaycanlıların köçürülməsini həyata keçirən, Dağlıq Qarabağda terror, qarşıdurmalar yaradan, ərazilərimizin 20%-ni işğal edən və cənnət Qarabağımızın ekologiyasını, tarixi, dini-mədəni abidələrini, bütün infrasturukturu məhv edən təcavüzkar Ermənistana 44 günlük müharibədə Şanlı Azərbaycan tarixi dərs verdi. Bu tarixi qələbəni 27 sentyabr 2020-ci il tarixində başlanan II Qarabağ müharibəsi ilə bizlər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, Müzəffər Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığı və xalqımızın milli ruhu sayəsində əldə etdik.
Lakin müharibə günlərində sərhədyanı şəhər və rayonlarımızın mülki insanları- daha çox qadınlar və uşaqlar erməni vandalizminə, terroruna məruz qaldılar. Terror aktlarının törədildiyi şəhərlərdən biri də Gəncə idi. Gəncə şəhəri oktyabr ayı ərzində 5 dəfə ayrı-ayrı günlərdə düşmənin raket hücumuna məruz qalmışdır. 17 oktyabr 2020-ci il tarixində təxminən gecə saat 02.00 radələrində mülki əhalinin yaşadıqları yaşayış massivinə raket atılması isə çox sayda günahsız insanın qətli ilə nəticənmişdir. Bu terror hadisəsindən sonra dərhal dövlətimiz tərəfindən Gəncə şəhərində baş vermiş terror barədə dünya ölkələrinə müraciət etmişdir. Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə yüksələn bütün qəhrəman oğul və qızlarımıza, günahsız körpələrə Allahdan rəhmət diləyirik.

В рамках своего официального визита в Гянджу, одиннадцать сотрудников Мемориального Комплекса Геноцида в городе Губе сегодня посетили разрушенный во время теракта район.
За последние два столетия при полной поддержке региональных и международных сил армяне, проводившие политику террора, агрессии, геноцида и этнической чистки против нашего народа, совершали на нашей родине зверские погромы. Славное Азербайджанское войско преподал Армении урок в 44-дневной войне за насильственное переселение азербайджанцев с наших исторических земель при поддержке советского руководства с 1988 года, создавшим террор в Нагорном Карабахе, за оккупацию 20% нашей территории, уничтожив экологические, исторические, религиозные и культурные памятники, а также всю инфраструктуру нашего райского Карабаха. Мы добились этой исторической победы во время Второй карабахской войны, которая началась 27 сентября 2020 года, благодаря руководству Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, героизму победоносной азербайджанской армии и национальному духу нашего народа.
Однако во время войны мирные жители наших приграничных городов и районов – в основном женщины и дети – подверглись армянскому вандализму и террору. Гянджа была одним из городов, где были совершены теракты. В октябре в отдельные дни город Гянджа 5 раз подвергался атаке противника. 17 октября 2020 года около 2 часов ночи была выпущена ракета по жилому району, населенному мирными жителями, в результате чего погибло много ни в чем не повинных людей. Сразу после этого теракта наше государство обратилось к странам мира по поводу террора, который произошел в Гяндже. Чтим память всех невинных героически погибших сыновей и дочерей, которые стали шехидами Отечественной Войны.