Tarixdə bu gün: 1917 -ci ilin 26 -31 oktayabr tarixlərində Bakıda “İsmailiyyə” binasında Musavat partiyasının ilk qurultayı keçirilmişdir.
26-31 октября 1917 года в Баку в здании Исмаилия прошел первый съезд партии «Мусават».
Qeyd etmək lazımdır ki, Müsavat Partiyasının ilk proqramı 9 maddədən ibarət olub və İslami xarakter daşıyırdı. 1913-cü ildə Məhəmməd Əmin Rəsulzadə muhacirətdən Bakıya qayıtdıqdan sonra Müsavat Partiyasının proqramı təkmilləşdirilmiş, Türkçülük ideyaları ilə dolğunlaşdırılmışdır. 1915-ci ilin oktyabr ayında Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin redaktorluğu ilə nəşrə başlayan “Açıq söz” qəzeti həm də Müsavat Partiyasının mətbu orqanı kimi çap olunmuşdur. Qəzet Azərbaycan mətbuat tarixində “Türk ədəbi dili ilə” çap olunan ilk mətbuu orqan olmuşdur.
Məlumdur ki, 1917-ci ilin iyun ayında “Müsavat” Partiyası ilə “Türk Ədəmi Mərkəziyyət” partiyası birləşərək “Türk Ədəmi Mərkəziyyət Partiyası – Müsavat” adlandırılmışdır. Partiyanın mərkəzi Bakıda digər şöbəsi isə Gəncə şəhərində fəaliyyətini davam etdirirdi.
Beləliklə 1917-ci ilin oktyabrında “Türk Ədəmi-Mərkəziyyət Firqəsi -Müsavat” öz proqramını elan edir. Musavat partiyasının ilk əsas sənədi məhz bu proqramın əks olunduğu sənəd olmuşdur. 500 nəfərin iştirakı ilə keçirilən qurultayda Məhəmməd Əmin Rəsulzadə çıxış edir.
Bilindiyi kimi, qurultay 76 maddədən ibarət partiyanın yeni proqramını qəbul edir. Ümumi Azərbaycan Parityası olan Musavat partiyasının proqramına dövlət və muxtariyyət, milli, dini, həqqi-əhliyyət (vətəndaşlıq), iqtisadi, maliyyə, torpaq, işçi və ədliyyə məslələri salınımışdır . O cümlədən bir çox əhəmiyyətli məslələr sənəddə öz əksini tapmışdır.
Partiyanın ikinci qurultayı 1919-cu ilin 2-12 dekabrında keçirilmişdir. Bu qurultayda yenidən M.Ə.Rəsulzadə partiyanın başqanı seçilir.

Следует отметить, что первая программа партии «Мусават» состояла из 9 статей и носила Исламский характер. В 1913 году после возвращения Мохаммад Амина Расулзаде из ссылки в Баку программа партии «Мусават» была усовершенствована и обогащена идеями Тюркизма. Газета «Açıq söz», которая начала выходить в октябре 1915 года под редакцией Мохаммада Амина Расулзаде, также издалась как печатный орган партии «Мусават». Газета стала первой в истории азербайджанской прессы, выходящей «на турецком литературном языке».
Известно, что в июне 1917 года партия «Мусават» и партия «Türk Ədəmi Mərkəzziyət» объединились и стали называться «Türk Ədəmi Mərkəziyyət Partiyası – Müsavat».
Так, в октябре 1917 года «Türk Ədəmi Mərkəziyyət Partiyası – Müsavat» огласила свою программу. Первым основным документом партии «Мусават» стал документ, отражающий эту программу. Мохаммад Амин Расулзаде выступит на конгрессе, в котором примут участие 500 человек.
Как известно, съезд принимает новую программу партии, состоящую из 76 статей. Программа партии «Мусават», которая является всеазербайджанской партией, включает национальные, религиозные экономические, финансовые и земельные вопросы, а так же вопросы труда, правосудия и так далее.
Второй съезд партии состоялся 2-12 декабря 1919 года. На этом съезде председателем партии был переизбран М.А. Расулзаде.