8 ноября - День Победы
Bu gün, 8 Noyabr Azərbaycanın tarixinə silinməz izlərlə yazılmış, tarixi ədalətin bərpa edildiyi “Zəfər Günü”dür.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında” imzaladığı sərəncama əsasən ölkədə hər il 8 noyabr Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Dəmir Yumruq əməliyyatı ilə başlayan və 44 gün boyunca davam edən II Qarabağ savaşı nəticəsində işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad edildi. Müzəffər Ali Baş Komandanımızın göstərişi ilə qəhrəman əsgərlərimizin, şəhidlərimizin sözlə ifadə edilə bilməyən şücaəti sayəsində bir vaxtlar arzu və diləklərdə, sağlıqlarda söylənilən “Qarabağ” yaramız sağaldı. Azərbaycanın hərbi sahədə əldə etdiyi qələbələr, xüsusilə Şuşanın düşməndən azad edilməsi müharibənin taleyində çox vacib rol oynadı. Bu qələbəni bu gün böyük iftixar hissiylə yaşamağımız Azərbaycan xalqının əzmi və iradəsi, iqtisadi gücü, müasir ordu quruculuğu və xalq-iqtidar birliyi sayəsində mümkün olmuşdu.
Noyabrın 10-u ölkəmiz üçün tarixi bir gün oldu. Rəşadətli Azərbaycan Ordusunun döyüşlərdə əldə etdiyi zəfər Ermənistanı masa arxasında oturmağa məcbur etdi. Azərbaycan, Rusiya prezidentləri və Ermənistan baş naziri tərəfindən noyabrın 10-da imzalanan üçtərəfli bəyanat Azərbaycan tarixinin ən böyük diplomatik qələbəsini təsdiq edən gündür. Bu gün Azərbaycan Qarabağa qovuşdu, tarixi zəfərə imza atdı, şəhidlərimizin, Xocalı qurbanlarının, Gəncə, Bərdə digər şəhər və rayonlarımızda soyqırımları zamanı həlak olan günahsız insanların qisasını döyüş meydanında aldı, işğalçı Ermənistana layiq olduğu yeri göstərdi.
Bəli, qürurla deyə bilərik ki, bu gün biz qalib ölkənin vətəndaşlarıyıq. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı xoşbəxtdir ki, bu tarixi qələbənin şahidi oldu. Buna görə xalqımıza bu xoşbəxtliyi və tarixi qələbə sevincini yaşadan müzəffər ordumuza borcluyuq. Vətən naminə canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi qəlbimizdə daim yaşayacaq. Onların hər biri əsl qəhrəman, gələcək nəsillərə rəşadət və qorxmazlıq nümunəsidir.

8 ноября - День Победы
Сегодня, 8 ноября, является “Днем Победы”, когда была восстановлена историческая справедливость, написанная неизгладимыми следами в истории Азербайджана.
Согласно указу, подписанному президентом Ильхамом Алиевым 3 декабря 2020 года “Oб учреждении Дня Победы в Азербайджанской республике”, ежегодно 8 ноября отмечается в стране как День Победы.
В результате Второй Карабахской войны, которая началась с операции «Железный кулак» и длилась 44 дня, наши оккупированные земли были освобождены от вражеских захватчиков.
По указу Победоносного Верховного Главнокомандующего благодаря неописуемому мужеству наших героических воинов, шехидов наша “Карабахская рана ”, о которой когда-то говорилось в пожеланиях , исцелела.
Военные победы Азербайджана, в частности освобождение Шуши от врага, сыграли очень важную роль в судьбе войны. Сегодня,с чувством большой гордости мы празднуем эту победу, благодаря решимости и воле азербайджанского народа, его экономической мощи, созданию современной армии и единству народа и правительства.
10 ноября был историческим днем для нашей страны. Победа отважной азербайджанской армии в боях заставила Армению сесть за стол переговоров. Подписанное президентами Азербайджана, России и премьер-министром Армении 10 ноября трехстороннее заявление ,подтверждает величайшую дипломатическую победу в истории Азербайджана. Сегодня Азербайджан присоединился к Карабаху, одержал историческую победу, отомстил на поле боя за наших мучеников, жертв Ходжалы, ни в чем не повинных людей, погибших во время геноцидов в Гяндже, Барде и других городах и регионах, показал место, которого заслуживает оккупационная Армения.
Да, мы можем с гордостью сказать, что сегодня мы граждане страны-победительницы. Каждый гражданин Азербайджана счастлив стать свидетелем этой исторической победы. Поэтому мы в долгу перед нашей победоносной армией, подарившей нашему народу это счастье и радость исторической победы. Память о наших мучениках, павших за Родину, всегда будет жить в наших сердцах. Каждый из них – настоящий герой, пример мужества и бесстрашия для будущих поколений.