Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 23 aylıq keşməkeşli fəaliyyətinin uğurlu addımlarından biri də müstəqilliyinin bir çox ölkələr tərəfindən tanıdılması olmuşdur. Əlimərdan Bəy Topçubaşovun rəhbərliyi ilə Paris Sülh konfransına göndərilmiş nümayəndə heyəti dünyaya hürr yaşamaq istəyən, demokratik inkişaf yolunu tutan, dinindən, irqindən və millətindən asılı olmayaraq bütün insanlara hörmət və sayğı ilə yanaşan bir dövlətin – Azərbaycan dövlətinin mövcudluğu barədə məlumat vermişlər.
1920-ci ilin 11 yanvarında Dünya müharibəsinin yekunları ilə bağlı keçirilmiş Versal sülh konfransının Ali Şurasında Böyük Britaniyanın həmin dövrdəki xarici işlər naziri Lord Corc Nataniel Kerzonun təklifi ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin de-fakto tanınması barədə qərar qəbul olundu. 15 yanvar 1920 ci il tarixində Paris Sülh konfransının rəsmi qərarı Ə.B.Topçubaşova təqdim edildikdən bir gün öncə yanvarın 14-də Azərbaycan Cümhuriyyətinin Baş naziri Nəsib Bəy Yusifbəyli vətəndaşlara müraciət edərək tanınma haqqında məlumat vermiş və bu münasibətlə 14 yanvar tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində qeyri-iş günü elan olunmuşdur.
Yanvarın 14-də Cümhuriyyətin de-fakto tanınması ilə əlaqədar Parlamentdə keçirilmiş təntənəli iclasda istiqlal yolunda həyatlarını qurban vermiş insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuş, daha sonra isə təbrik nitqləri söylənmişdir. İclasda təbrik çıxışı edən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucusu Məhəmməd Əmin Rəsulzadə nitqini bu sözlərlə bitirmişdir:”Azərbaycan xalqı öz istiqlalını dünyaya tanıtdı. Bir kərə yüksələn bayraq, bir daha enməz!”

The recognition of Azerbaijan’s independence by many countries was one of the successful outcomes of the Azerbaijan Democratic Republic’s 23-month activity. The delegation sent to the Paris Peace Conference, led by Alimardan Bey Topchubashov, informed the world of the existence of a state – Azerbaijan that prefers to live in freedom, is committed to democratic development, and treats all people with respect and dignity, regardless of religion, race, or nationality.
On January 11, 1920, at the suggestion of then-British Foreign Secretary Lord George Nathaniel Curzon, the Supreme Council of the Versailles Peace Conference convened in the aftermath of World War II and adopted a decision on the de facto recognition of the Azerbaijan Democratic Republic. On January 14, 1920, a day before the official decision of the Paris Peace Conference was presented to A.B. Topchubashov, Nasib Bey Yusifbeyli, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, addressed the citizens and informed them of the recognition.
In this regard, January 14 was declared a non-working day in the Azerbaijan Democratic Republic. At a solemn meeting of the Parliament on January 14 in connection with the de facto recognition of the Republic, a minute of silence was observed in memory of those who gave their lives for independence, followed by congratulatory speeches. M.A. Rasulzade, the founder of the Azerbaijan Democratic Republic, concluded his speech with the following words: “The people of Azerbaijan have demonstrated their independence to the rest of the world. The flag, once raised, will never fall!”