Azərbaycanlıların soyqırımının 104-cü ildönümü ərəfəsində keçirilmiş elmi seminarlar (24-26 mart)
Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin təsdiq edilmiş müvafiq tədbirlər planına əsasən, mart ayı ərzində 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 104-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn elmi seminarlar təşkil edilmişdir.
24.03.2022-ci il tarixində “Bakı, Şamaxı və Quba qəzalarında 1918-ci il soyqırımı hadisələri”, 25.03.2022-ci il tarixində “Bakı, İrəvan, Naxçıvan və Zəngəzur bölgələrində daşnak-bolşeviklərin həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti”, 26.03.2022-ci il tarixində “Şərqi Anadolu, Cənubi Azərbaycan və İranda müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımlar ” adlı mövzularda kompeksin direktoru t.ü.f.d.Rəxşəndə Bayramovanın moderatorluğu ilə onlayn seminarlar keçirilmişdir. Vebinarlarda kompleksin elmi şöbəsinin əməkdaşları, eləcə də Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinə daxil olan Tarix və Mədəniyyət Qoruqlarının ümumilikdə 120-dək elmi işçisi iştirak etmişdir. Məruzəçilər Azərbaycan torpaqlarında, həmçinin Şərqi Anadolu və İranda erməni qəsbkarlarının həyata keçirdiyi etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində dinc müsəlman əhaliyə qarşı törədilən soyqırımı hadisələrindən bəhs etmişlər.

Согласно утвержденному плану мероприятий “Мемориального Комплекса Геноцида”в городе Губа, в течение марта были организованы вебинары, посвященные 104-й годовщине геноцида азербайджанцев.
Вебинары были проведены при модераторстве директора комплекса док.филос.наук по ист. Рахшанды Байрамовой на темы: 24.03.2022 года “События геноцида 1918 года в Бакинском, Шамахинском и Губинском уездах”, 25.03.2022 года “Политика этнической чистки, проводимая дашнаками-большевиками в Бакинском, Иреванском, Нахчыванском и Зангезурском уездах”, 26.03.2022 года “Геноцид против мусульманского населения в Восточной Анатолии, Южном Азербайджане и Иране”. В вебинарах приняли участие сотрудники научного отдела комплекса, а также около 120 научных сотрудников историко-культурных заповедников, входящих в Государственную службу по Сохранению, Развитию и Восстановлению Культурного Наследия. Выступавшие рассказали о событиях геноцида, совершенного на азербайджанских землях, а также в Восточной Анатолии и Иране против мирного мусульманского населения в результате политики этнической чистки, проводимой армянскими захватчиками.