2013-cü ildən fəaliyyətə başlamış Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” türk-müsəlman soyqırımlarını təbliğ edən yeganə ideoloji mərkəzdir. Kompleksin gələcək təbliğat və təşviqat işlərinə yeni baxış strategiyasına əsasən, soyqırımı həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq məqsədilə beynəlxalq aləmdə və ölkə daxilində əməkdaşlıq qurulması prosesi uğurla davam etdirilir. Bu ənənənin davamı olaraq 05.05.2022-ci il tarixində Kompleksdə Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şamaxı filialı və Soyqırımı Memorial Kompleksi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Rəsmi görüş zamanı hər iki müəssisə arasında bundan sonra daha sıx əməkdaşlağın qurulması, elm və mədəniyyət sahəsində layihələrin keçirilməsi, müxtəlifməzmunlu sərgilərin və ekskursiyaların təşkili, KİV, sosial şəbəkələrdə birgə təbliğat və təşviqat işlərinin aparılması prioritet istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilmişdir.
Xatırladaq ki, bu il Azərbycan təhsilinin inkişafına öz geniş töhfəsini vermiş, ölkəmizin qabaqcıl ali təhsil ocaqlarından biri olan Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şamaxı filialının 30 illik yubileyidir. 22 müəllimin çalışdığı ali təhsil ocağında 700-dən çox tələbə təhsil alır.

التوقيع على مذكرة تفاهم
Начавший свою деятельность с 2013 года “Мемориальный Комплекс Геноцида” в городе Губа является единственным идеологическим центром, пропагандирующим армянский вандализм в отношении тюрко-мусульманского населения. Согласно новой стратегии комплекса будущей пропаганды и агитации, успешно продолжается процесс налаживания сотрудничества на международной арене и внутри страны с целью донесения до мира реалий геноцида. В продолжение этой традиции 05.05.2022 года в комплексе был подписан Меморандум о взаимопонимании между Шамахинским филиалом Азербайджанского Государственного Педагогического Университета и Мемориальным Комплексом Геноцида. В ходе официальной встречи в качестве приоритетных направлений были определены дальнейшее тесное сотрудничество между двумя предприятиями, проведение проектов в области науки и культуры, организация выставок и экскурсий различного характера, совместная пропаганда и агитация в СМИ и социальных сетях.
Напомним, что в этом году отмечается 30-летний юбилей Шамахинского филиала Азербайджанского государственного педагогического университета-одного из ведущих высших учебных заведений нашей страны, внесшего большой вклад в развитие азербайджанского образования. В высшем учебном заведении, где работают 22 преподавателя, обучаются более 700 студентов.