2013-cü ildən fəaliyyətə başlamış Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” türk-müsəlman soyqırımlarını təbliğ edən yeganə ideoloji mərkəzdir. Kompleksin gələcək təbliğat və təşviqat işlərinə yeni baxış strategiyasına əsasən, soyqırımı həqiqətlərini dünyaya çatdırmaq məqsədilə beynəlxalq aləmdə və ölkə daxilində əməkdaşlıq qurulması prosesi uğurla davam etdirilir. Bu ənənənin davamı olaraq 05.05.2022-ci il tarixində Kompleksdə Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şamaxı filialı və Soyqırımı Memorial Kompleksi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Rəsmi görüş zamanı hər iki müəssisə arasında bundan sonra daha sıx əməkdaşlağın qurulması, elm və mədəniyyət sahəsində layihələrin keçirilməsi, müxtəlifməzmunlu sərgilərin və ekskursiyaların təşkili, KİV, sosial şəbəkələrdə birgə təbliğat və təşviqat işlərinin aparılması prioritet istiqamətlər kimi müəyyənləşdirilmişdir.
Xatırladaq ki, bu il Azərbycan təhsilinin inkişafına öz geniş töhfəsini vermiş, ölkəmizin qabaqcıl ali təhsil ocaqlarından biri olan Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şamaxı filialının 30 illik yubileyidir. 22 müəllimin çalışdığı ali təhsil ocağında 700-dən çox tələbə təhsil alır.

Anlaşma Memorandumu imzalandı.
The Genocide Memorial Complex in Guba, which has been operating since 2013, is the only ideological center that promotes Armenian vandalism against the Turkish-Muslim population. The process of establishing cooperation in the international arena and within the country in order to convey the truth about the genocide to the world is being successfully continued, according to the complex’s new strategy for future propaganda and agitation. On May 5, 2022, a Memorandum of Understanding was signed between the Shamakhi branch of the Azerbaijan State Pedagogical University and the Genocide Memorial Complex as a continuation of this tradition. Priorities identified during the official meeting included the establishment of closer cooperation between the two institutions, the implementation of projects in the fields of science and culture, the organization of various exhibitions and excursions, and joint propaganda and advocacy work in the media and social networks.
It should be noted that the Shamakhi branch of the Azerbaijan State Pedagogical University, one of the country’s leading universities, is celebrating its 30th anniversary this year, and has made significant contributions to the development