Bu gün Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 104-cü ildönümüdür.
1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən “İstiqlal Bəyannaməsi” qəbul edilib. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni imkanlarının ən son həddində çalışaraq şərəflə yerinə yetirmişdir
Məlum olduğu kimi Azərbaycan Xalq Cцmhuriyyəti müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olmuşdur. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın milli oyanışı prosesinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxmışdır. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin elan edilməsində Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkül tapmasında və fəaliyyət göstərməsində Cümhuriyyətə rəhbərlik etmiş görkəmli dövlət xadimlərinin, vətənpərvər ziyalıların, peşəkar hərbçilərin adları xalqımızın yaddaşına əbədi həkk olunmuşdur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Avropanın demokratik dəyərləri ilə Şərq mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini birləşdirən yeni dövlət və cəmiyyət nümunəsi olmuşdur. Demokratik hüquq və azadlıqların bərqərar olması, etnik və dini mənsubiyyətdən asılı olmayaraq bütün vətəndaşların bərabər hüquqlarının tanınması, hətta bir çox Avropa ölkəsindən daha əvvəl qadınlara seçki hüququnun verilməsi, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, təhsil və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi, nizami milli ordunun qurulması və sair işlər Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin yürütdüyü daxili siyasətin miqyasını və mənasını tam şəkildə səciyyələndirir. 1920 –ci ilin 11 yanvarında Versal sülh konfransında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin de-fakto tanınması barədə qərar qəbul olunması isə xarici siyasətdə Azərbaycan diplomatiyasının ən böyük uğuru olmuşdur.
71 illik sovet işğalından sonra müstəqilliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoyan müasir Azərbaycan Respublikası bu gün AXC –nin layiqli varisi kimi onun şərəfli işini davam etdirir.

28 мая 1918 года была принята “Декларация независимости”, провозгласившая независимость Азербайджана.Вновь созданная Азербайджанская Демократическая Республика с честью выполнила сложнейшую историческую задачу.
Как известно, Азербайджанская Демократическая Республика была первой парламентской республикой на мусульманском Востоке. Азербайджанская Демократическая Республика появилась как логическое следствие процесса национального пробуждения нашего народа. Имена видных государственных деятелей, патриотической интеллигенции и военных, внесших вклад в провозглашение независимости Азербайджана увековечены в памяти нашего народа.
Следует отметить,что Азербайджан стала образцом нового государства и общества, сочетающего демократические ценности Европы и особенности восточной культуры. Установление демократических прав и свобод, признание равных прав всех граждан, независимо от этнической и религиозной принадлежности, предоставление женщинам избирательных прав даже раньше, чем во многих европейских странах, объявление азербайджанского языка государственным языком, уделение особого внимания развитию образования и культуры, создание национальной армии и другие работы в полной мере характеризуют масштабы и смысл внутренней политики, проводимой правительством народной республики. Самым большим достижением азербайджанской дипломатии во внешней политике стало принятие 11 января 1920 года на Версальской мирной конференции решения о признании де-факто Азербайджанской Демократической Республики.
Современная Азербайджанская Республика, вступившая в новый этап своей независимости после 71 года советской оккупации, сегодня продолжает свое славное дело как достойный преемник АДР.