Bu gün Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 104-cü ildönümüdür.
1918-ci il may ayının 28-də Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan edən “İstiqlal Bəyannaməsi” qəbul edilib. Yeni qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz üzərinə götürdüyü çətin tarixi vəzifəni imkanlarının ən son həddində çalışaraq şərəflə yerinə yetirmişdir
Məlum olduğu kimi Azərbaycan Xalq Cцmhuriyyəti müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olmuşdur. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti xalqımızın milli oyanışı prosesinin məntiqi nəticəsi kimi meydana çıxmışdır. 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycanın istiqlaliyyətinin elan edilməsində Xalq Cümhuriyyətinin təşəkkül tapmasında və fəaliyyət göstərməsində Cümhuriyyətə rəhbərlik etmiş görkəmli dövlət xadimlərinin, vətənpərvər ziyalıların, peşəkar hərbçilərin adları xalqımızın yaddaşına əbədi həkk olunmuşdur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Avropanın demokratik dəyərləri ilə Şərq mədəniyyətinin xüsusiyyətlərini birləşdirən yeni dövlət və cəmiyyət nümunəsi olmuşdur. Demokratik hüquq və azadlıqların bərqərar olması, etnik və dini mənsubiyyətdən asılı olmayaraq bütün vətəndaşların bərabər hüquqlarının tanınması, hətta bir çox Avropa ölkəsindən daha əvvəl qadınlara seçki hüququnun verilməsi, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, təhsil və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət göstərilməsi, nizami milli ordunun qurulması və sair işlər Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin yürütdüyü daxili siyasətin miqyasını və mənasını tam şəkildə səciyyələndirir. 1920 –ci ilin 11 yanvarında Versal sülh konfransında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin de-fakto tanınması barədə qərar qəbul olunması isə xarici siyasətdə Azərbaycan diplomatiyasının ən böyük uğuru olmuşdur.
71 illik sovet işğalından sonra müstəqilliyinin yeni mərhələsinə qədəm qoyan müasir Azərbaycan Respublikası bu gün AXC –nin layiqli varisi kimi onun şərəfli işini davam etdirir.

On May 28, 1918, Azerbaijan declared its independence with the adoption of the “Declaration of Independence.”
The Azerbaijan Democratic Republic, as it is known, was the first parliamentary republic in the Muslim East. The Azerbaijan Democratic Republic emerged as a logical result of our people’s national awakening process. The names of statesmen, patriotic intellectuals, and professional servicemen will live on in the hearts of our people. It should be noted that the Azerbaijan Democratic Republic has become an example of a new state and society that combines European democratic values with Eastern cultural elements. Granting suffrage, declaring the Azerbaijani language the state language, focusing special attention on the development of education and culture, establishing a regular national army, and other activities fully characterize the scale and significance of the Democratic Republic’s domestic policy. The decision of the Versailles Peace Conference on January 11, 1920 to recognize the de facto recognition of the Azerbaijan Democratic Republic was Azerbaijan’s greatest foreign policy success. The modern Republic of Azerbaijan, which has entered a new stage of independence after 71 years of Soviet occupation, is now carrying on the honorable work of the Popular Front.