15 İyun – Milli Qurtuluş Günü
böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik və xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan Heydər Əliyevdir.
1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdi. Lakin müstəqilliyin ilk illəri siyasi hakimiyyət boşluğu və dövlətin əsaslarının, ordu və dövlət təhlükəsizliyi orqanları da daxil olmaqla, dövlətin bütün təsisatlarının boşluğu ilə əlamətdar idi. Ermənistanın ilhaqçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti daha da gərginləşdirirdi.
Vətənin bu ağır dövründə Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi olmuş, daha sonra Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifələrində çalışmış, Moskvada istefa verdikdən sonra 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri kimi bu diyarın xilası yolunda fədakarlıq nümunələri göstərən Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu.

15 Июня-День Национального Спасения
Золотыми буквами вписано в нашу историю, в судьбу азербайджанского народа она имеет большое общественное, политическое и историческое значение и является настоящей историей спасения для нашего народа. А создателем этой истории является Гейдар Алиев, сыгравший исключительную роль в сохранении, укреплении, развитии независимости Азербайджана.
В октябре 1991 года Азербайджан получил независимость. Однако первые годы независимости ознаменовались вакуумом политической власти и брешью в устоях государства, во всех институтах государства, в том числе в армии и органах государственной безопасности. Агрессия Армении, направленная на аннексию, обострила ситуацию в республике.
В этот тяжелый для Родины период Гейдар Алиев, ставший первым секретарем Центрального Комитета Коммунистической партии Азербайджана, а затем членом Политбюро Центрального Комитета Коммунистической партии Советского Союза, первым заместителем председателя Совета Министров СССР, после отставки в Москве стал председатель Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной республики. 15 июня 1993 года Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики. Таким образом, 15 июня вошел в историю Азербайджана как День национального спасения.