15 İyun – Milli Qurtuluş Günü
böyük ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətə malik və xalqımız üçün əsl qurtuluş tarixidir. Bu tarixi yaradan isə Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunub saxlanmasında, möhkəmlənməsində, inkişafında müstəsna rol oynayan, daim xalqına arxalanan Heydər Əliyevdir.
1991-ci ilin oktyabrında Azərbaycan müstəqillik əldə etdi. Lakin müstəqilliyin ilk illəri siyasi hakimiyyət boşluğu və dövlətin əsaslarının, ordu və dövlət təhlükəsizliyi orqanları da daxil olmaqla, dövlətin bütün təsisatlarının boşluğu ilə əlamətdar idi. Ermənistanın ilhaqçılıq niyyəti güdən təcavüzü respublikada vəziyyəti daha da gərginləşdirirdi.
Vətənin bu ağır dövründə Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi olmuş, daha sonra Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü, SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifələrində çalışmış, Moskvada istefa verdikdən sonra 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri kimi bu diyarın xilası yolunda fədakarlıq nümunələri göstərən Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdı. 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Beləliklə, 15 iyun Azərbaycanın tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil oldu.

June 15 – National Salvation Day is written in golden letters in our history, has great social, political and historical significance in the fate of the Azerbaijani people and is a real date of salvation for our people. The creator of this history is Heydar Aliyev, who played an exceptional role in the preservation, strengthening and development of Azerbaijan’s independence and always relied on his people.
In October 1991, Azerbaijan gained independence. However, the first years of independence were marked by a vacuum of political power and a gap in the foundations of the state, all institutions of the state, including the army and state security agencies. Armenia’s aggression aimed at annexation aggravated the situation in the republic.
During this difficult period, he was the First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, then a member of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union, First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers. Heydar Aliyev, who showed examples of self-sacrifice in the way of saving this land, returned to power. On June 15, 1993, Heydar Aliyev was elected chairman of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan. Thus, June 15 entered the history of Azerbaijan as the Day of National Salvation.