1027-ci ildə Şəddadi hökmdarı Fəzl ibn Məhəmməd tərəfindən Rəvvadilərlə mübarizə aparmaq üçün inşa olunan Cəbrayıl rayonunun Qumlaq kəndi yaxınlığında yerləşən Xudafərin körpüsü hal-hazırda Araz çayı üzərində bütöv qalan yeganə qədim körpüdür. Bu körpü çay yatağınının ən əlverişli keçidlərindən biri olan Xudafərin dərəsində yerləşir. Körpü 15 aşırımlı, memarlıq üslubuna görə isə XII əsrin abidəsidir. Körpü tağlarının dayaqları təbii özüllər — sudan çıxan qayalar üstündə ucaldığından onun aşırımları müxtəlif ölçülü və sərbəst düzümlüdür. Körpünün ümumi uzunluğu 200 metrə yaxın, eni 4,5 metr, çay səviyyəsindən ən böyük hündürlüyü 12 metr, ən iri tağ aşırımı 5,8 metrdir. Körpünün bütün tağları kərpicdən qurulduğu halda əsas inşaat kütləsi çay daşındandır . Cənubi Azərbaycanla Şimali Azərbaycanın orta əsr şəhərlərini birləşdirən karvan yolunun üzərində tikilən Xudafərin körpüsü yüz illər boyunca həm ölkə daxili, həm də beynəlxalq əlaqələrdə əsas rol oynamışdır. O, həm də mühüm hərbi-strateji əhəmiyyət daşıyan daş körpü tikildiyi vaxtdan bir sıra böyük tarixi hadisələrin şahidi olmuş, saysız-hesabsız əsrlərin ağır yükunu öz çiynində daşımışdır. 1993-cü ildə mənfur ermənilər Cəbrayıl rayonunun işğalı zamanı bütün ərazilərə, o cümlədən Xudafərin körpüsünü dağıdaraq ciddi zərər vurmuşdur.
Lakin, 2020-ci ildə Azərbaycanın ictimai-siyasi, mədəni həyatında əlamətdar dönüş baş verdi. Qarabağ 30 illik düşmən əsarətindən qurtuldu. Xudafərin körpüsü 18 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğaldan azad edildi. Bütün cəhdlərə baxmayaraq düşmən ulularımızın izlərini bu qədim, əbədi və əzəli Azərbaycan torpaqlarından silə bilmədi. Hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən Qarabağ bölgəsində dağıdılan infrastrukturun bərpası üçün yeni işlər aparılır, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə iqtisadi, mədəni, sosial həyatın dirçəldilməsi lahiyələrin icrasına başlanılır.

The Khodaafarin Bridge, located near the village of Gumlaq in Jabrayil district, was built in 1027 by the ruler of Shaddadi, Fazl ibn Muhammad, to fight the Rawwadis. It is the only ancient bridge that remains intact over the Araz river. This bridge is located in the Khodaafarin gorge, which is one of the most convenient river bed crossings. The bridge has 15 spans and was built in the 12th century, according to its architectural style.
Because the bridge arches’ supports are raised on natural foundations—rocks that emerge from the water—its spans are of varying sizes and freely arranged. The bridge’s total length is approximately 200 meters, its width is 4.5 meters, its greatest height above the river level is 12 meters, and its largest arch span is 5.8 meters. While the bridge’s arches are all made of brick, the main structure is made of river stone.
The Khodaafarin bridge, built on the caravan route connecting the medieval cities of South and North Azerbaijan, has played an important role in both domestic and international relations for hundreds of years. It was also significant from a military and strategic standpoint. This silent stone bridge has witnessed a number of great historical events, has carried the heavy burden of countless centuries, and was severely damaged in 1993 as a result of the invasion of our territory by the despised Armenians.
The year 2020 marked a watershed moment in Azerbaijan’s sociopolitical and cultural lives. Karabakh was liberated after 30 years of enemy slavery. The Khodaafarin bridge was liberated from the Armed Forces of Azerbaijan on October 18, 2020.
Despite their best efforts, the enemy was unable to erase our ancestors’ traces from this ancient, eternal, and eternal land of Azerbaijan. The Azerbaijani state is currently carrying out new work to restore the destroyed infrastructure in the Karabakh region, and projects for the revival of economic, cultural, and social life in our liberated territories are being implemented.