1027-ci ildə Şəddadi hökmdarı Fəzl ibn Məhəmməd tərəfindən Rəvvadilərlə mübarizə aparmaq üçün inşa olunan Cəbrayıl rayonunun Qumlaq kəndi yaxınlığında yerləşən Xudafərin körpüsü hal-hazırda Araz çayı üzərində bütöv qalan yeganə qədim körpüdür. Bu körpü çay yatağınının ən əlverişli keçidlərindən biri olan Xudafərin dərəsində yerləşir. Körpü 15 aşırımlı, memarlıq üslubuna görə isə XII əsrin abidəsidir. Körpü tağlarının dayaqları təbii özüllər — sudan çıxan qayalar üstündə ucaldığından onun aşırımları müxtəlif ölçülü və sərbəst düzümlüdür. Körpünün ümumi uzunluğu 200 metrə yaxın, eni 4,5 metr, çay səviyyəsindən ən böyük hündürlüyü 12 metr, ən iri tağ aşırımı 5,8 metrdir. Körpünün bütün tağları kərpicdən qurulduğu halda əsas inşaat kütləsi çay daşındandır . Cənubi Azərbaycanla Şimali Azərbaycanın orta əsr şəhərlərini birləşdirən karvan yolunun üzərində tikilən Xudafərin körpüsü yüz illər boyunca həm ölkə daxili, həm də beynəlxalq əlaqələrdə əsas rol oynamışdır. O, həm də mühüm hərbi-strateji əhəmiyyət daşıyan daş körpü tikildiyi vaxtdan bir sıra böyük tarixi hadisələrin şahidi olmuş, saysız-hesabsız əsrlərin ağır yükunu öz çiynində daşımışdır. 1993-cü ildə mənfur ermənilər Cəbrayıl rayonunun işğalı zamanı bütün ərazilərə, o cümlədən Xudafərin körpüsünü dağıdaraq ciddi zərər vurmuşdur.
Lakin, 2020-ci ildə Azərbaycanın ictimai-siyasi, mədəni həyatında əlamətdar dönüş baş verdi. Qarabağ 30 illik düşmən əsarətindən qurtuldu. Xudafərin körpüsü 18 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğaldan azad edildi. Bütün cəhdlərə baxmayaraq düşmən ulularımızın izlərini bu qədim, əbədi və əzəli Azərbaycan torpaqlarından silə bilmədi. Hazırda Azərbaycan dövləti tərəfindən Qarabağ bölgəsində dağıdılan infrastrukturun bərpası üçün yeni işlər aparılır, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə iqtisadi, mədəni, sosial həyatın dirçəldilməsi lahiyələrin icrasına başlanılır.

Мост Худаферин, расположенный недалеко от деревни Гумлак в Джабраильском районе, был построен в 1027 году правителем Шаддади Фазлом ибн Мухаммедом для борьбы с раввадитами. Это единственный сохранившийся в целости древний мост через реку Араз. Этот мост расположен в ущелье Худаферин, которое является одним из самых удобных переходов через русло реки. Мост имеет 15 пролетов и был построен в 12 веке, в соответствии с его архитектурным стилем.
Поскольку опоры арок моста подняты на естественных основаниях — камнях, выступающих из воды, — его пролеты имеют различные размеры и свободно расположены. Общая длина моста составляет около 200 метров, ширина – 4,5 метра, наибольшая высота над уровнем реки – 12 метров, а самый большой арочный пролет – 5,8 метра. В то время как все арки моста сделаны из кирпича, основная конструкция сделана из речного камня.
Мост Худаферин, построенный на караванном пути, соединяющем средневековые города Южного и Северного Азербайджана, на протяжении сотен лет играл важную роль как во внутренних, так и в международных отношениях. Это было также важно с военной и стратегической точек зрения. Этот безмолвный каменный мост был свидетелем ряда великих исторических событий, нес на себе тяжелое бремя бесчисленных веков и был серьезно поврежден в 1993 году в результате армянского вторжения.
2020 год стал переломным моментом в общественно-политической и культурной жизни Азербайджана. Карабах был освобожден после 30 лет вражеского гнета. Мост Худаферин был освобожден Вооруженными силами Азербайджана 18 октября 2020 года.
Несмотря на все их усилия, врагу не удалось стереть следы наших предков с этой древней земли Азербайджана. В настоящее время азербайджанское государство проводит новую работу по восстановлению разрушенной инфраструктуры в Карабахском регионе, реализуются проекты по возрождению экономической, культурной и социальной жизни на наших освобожденных территориях.