Bu gün Azərbaycan Respublikasının I vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanımın doğum günüdür. 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə yaradılan Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” məhz Mehriban xanımın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ərsəyə gəlmişdir.
Сегодня день рождения первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Mehriban Əliyeva. Созданный в 2009 году по распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева Mемориальный Kомплекс Геноцида в городе Губа был создан при поддержке Фонда Гейдара Алиева, возглавляемого Мехрибан ханум.
Məhz bu dəstək sahəsində bu gün Soyqırımı Memorial Kompleksinin kollektivi Azərbaycan həqiqətlərini, erməni qəsbkarlarının ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı siyasətini dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində durmadan çalışır.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə yaradılmış Soyqırımı Memorial Kompleksini artıq 1 milyondan çox insan ziyarət etmişdir ki, bunun 250 mini xarici vətəndaşdır.
Mehriban xanım hər zaman bir çox sahələrdə olduğu kimi, Azərbaycan tarixi və mədəniyyətinə çox həssaslıqla yanaşmış, Azərbaycan həqiqətlərini dünyada tanıdılması istiqamətində rəhbərlik etdiyi Fondla birlikdə böyük fəaliyyət göstərmişdir.

Сегодня день рождения первого вице-президента Азербайджанской Республики, президента Фонда Гейдара Алиева Mehriban Əliyeva. Созданный в 2009 году по распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева Mемориальный Kомплекс Геноцида в городе Губа был создан при поддержке Фонда Гейдара Алиева, возглавляемого Мехрибан ханум.
В этой сфере поддержки сегодня коллектив Мемориального Комплекса Геноцида неустанно работает над доведением до мировой общественности азербайджанских реалий, политики геноцида, проводимой армянскими захватчиками против нашей страны.
Мемориальный Комплекс Геноцида, созданный при поддержке Фонда Гейдара Алиева, уже посетили более 1 миллиона человек, из них 250 тысяч-иностранные граждане.
Мехрибан ханум, как и во многих других сферах, очень чутко относилась к истории и культуре Азербайджана.