XX əsrin 80-ci illərinin sonlarından Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış edərək ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi nəticə verməmişdir. Ermənistanın işğal edilmiş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini genişləndirməsi, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” çağırışı, 2020-ci il iyulun 12-də Ermənistan–Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində təxribat törətməsi, eyni zamanda, bütövlükdə qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırması, cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə qoşunlarını cəmləşdirməsi, Ermənistanın genişmiqyaslı hücuma hazırlaşdığını göstərirdi.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri beynəlxalq hüquq normalarını yenidən kobud surətdə pozaraq, müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə etməklə bir neçə istiqamətdən Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrini və hərbi mövqelərini atəşə tutur. Bununla əlaqədar, potensial hərbi təhdidlərin qarşısının alınması və zərərsizləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən əks-hücum əməliyyatlarına başlanılmışdır. 27-si səhər saatlarından Goranboyun Gülüstan kəndi ətrafında və Balıqqaya ətrafında əməliyyatlar başlayır. Murovdağ zirvəsi uğrunda əməliyyatda 3-cü korpusla birlikdə 1-ci korpusun “həmlə tabor”u iştirak edirdi. Polkovnik Nəsimi Şıxəliyevin rəhbərlik etdiyi qrup bu əməliyyatı uğurla icra edərək zirvənin alınması xəbərini məruzə edir və Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi həmin gün axşam saatlarında Murovdağın alınması barədə rəsmi məlumat verir. Ermənistan tərəfi bu xəbəri təkzib etsə də, Murovdağ zirvəsinin alınması oktyabrin 4-də “Caliber” portalı tərəfindən çəkilən kadrlarda öz təsdiqini tapdı. Bu videokadrda Murovdağ zirvəsini 3315 metrlik zirvədə Azərbaycan bayrağının dalğalandığını görmək mümkün olur.

С конца 80-х годов 20 века Армения выдвинула территориальные претензии на исторические земли Азербайджана и начала военную агрессию против нашей страны.
منذ أواخر الثمانينيات ، شنت أرمينيا عدوانًا عسكريًا على آذربيجان ،  مطالبين بأراضي أذربيجان التاريخية. ونتيجة ذلك العدوان ، إحتلت ارمينيا أراضى آذربيجان التاريخية . و لم تنتج المفاوضات التي استمرت قرابة 30 عامًا  اي نتجة ، ولم يتم تنفيذ قرارات مجلس الأمن رقم 822 و 853 و 874 و 884. وسّعت أرمينيا سياسة غير شرعية و الاستيطان في الأراضي المحتلة ، و كذالك بدأت تدعو و تنشر أفكار عدوانية تحت إسم   "حرب جديدة على مناطق جديدة" ". في 12 يوليو 2020 ، أدى استفزاز حدود الدولة الأذربيجانية الأرمنية باتجاه محافظة توفوز إلى زيادة التوتر في خط تماس. و كذالك  تركيز القوات في المناطق القريبة من خط المواجهة إلى أن أرمينيا كانت تستعد لهجوم واسع النطاق
Почти 30-летний переговорный процесс по ликвидации последствий военной агрессии против Азербайджана и выполнению резолюций 822, 853, 874 и 884 Совета Безопасности ООН не увенчался успехом. Расширение Арменией политики незаконного поселения на оккупированных территориях, призыв к “новой войне за новые территории”, диверсии на армяно-азербайджанской государственной границе в направлении Товуза 12 июля 2020 года и в то же время усиление напряженности на линии соприкосновения в целом, концентрация войск в близлежащих районах указывала на то, что Армения готовилась к крупномасштабному наступлению.27 сентября 2020 года вооруженные силы Республики Армения вновь грубо нарушили нормы международного права и обстреляли жилые районы и военные позиции Азербайджанской Республики с нескольких направлений, используя различные виды оружия, включая тяжелую артиллерию. В связи с этим Вооруженные Силы Азербайджанской Республики начали контрнаступательные операции по предотвращению и нейтрализации потенциальных военных угроз. Утром 27-го начались операции вокруг деревни Гулустан в Геранбое и вокруг Балыггая.”Штурмовой батальон” 1-го корпуса вместе с 3-м корпусом участвовал в операции за вершину Муровдаг. Группа, возглавляемая полковником Насими Шихалиевым, успешно провела эту операцию и сообщила о захвате вершины, а Министерство обороны Азербайджана вечером того же дня предоставило официальную информацию о захвате Муровдага. Хотя армянская сторона опровергла эту новость, захват пика Муровдаг был подтвержден на кадрах, снятых порталом “Калибр” 4 октября. На этом видеокадре можно увидеть флаг Азербайджана, развевающийся на 3315-метровой вершине Муровдага