XX əsrin 80-ci illərinin sonlarından Ermənistan Azərbaycanın tarixi torpaqlarına açıq formada ərazi iddiaları ilə çıxış edərək ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzə başlamışdır. Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzün nəticələrinin aradan qaldırılması və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin həyata keçirilməsi üzrə 30 ilə yaxın davam edən danışıqlar prosesi nəticə verməmişdir. Ermənistanın işğal edilmiş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətini genişləndirməsi, “yeni ərazilər uğrunda yeni müharibə” çağırışı, 2020-ci il iyulun 12-də Ermənistan–Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində təxribat törətməsi, eyni zamanda, bütövlükdə qoşunların təmas xəttində gərginliyi artırması, cəbhə xəttinə yaxın ərazilərdə qoşunlarını cəmləşdirməsi, Ermənistanın genişmiqyaslı hücuma hazırlaşdığını göstərirdi.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri beynəlxalq hüquq normalarını yenidən kobud surətdə pozaraq, müxtəlif növ silahlardan, o cümlədən ağır artilleriyadan istifadə etməklə bir neçə istiqamətdən Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrini və hərbi mövqelərini atəşə tutur. Bununla əlaqədar, potensial hərbi təhdidlərin qarşısının alınması və zərərsizləşdirilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən əks-hücum əməliyyatlarına başlanılmışdır. 27-si səhər saatlarından Goranboyun Gülüstan kəndi ətrafında və Balıqqaya ətrafında əməliyyatlar başlayır. Murovdağ zirvəsi uğrunda əməliyyatda 3-cü korpusla birlikdə 1-ci korpusun “həmlə tabor”u iştirak edirdi. Polkovnik Nəsimi Şıxəliyevin rəhbərlik etdiyi qrup bu əməliyyatı uğurla icra edərək zirvənin alınması xəbərini məruzə edir və Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi həmin gün axşam saatlarında Murovdağın alınması barədə rəsmi məlumat verir. Ermənistan tərəfi bu xəbəri təkzib etsə də, Murovdağ zirvəsinin alınması oktyabrin 4-də “Caliber” portalı tərəfindən çəkilən kadrlarda öz təsdiqini tapdı. Bu videokadrda Murovdağ zirvəsini 3315 metrlik zirvədə Azərbaycan bayrağının dalğalandığını görmək mümkün olur.

The nearly 30-year-long negotiation process on the elimination of the consequences of military aggression against Azerbaijan and the implementation of UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 has not been successful. Armenia’s expansion of the policy of illegal settlement in the occupied territories, the call for a “new war for new territories”, the sabotage of the Armenian-Azerbaijani state border in the direction of Tovuz on July 12, 2020, and at the same time, increasing the tension on the contact line of the troops as a whole, to the front line concentration of troops in nearby areas indicated that Armenia was preparing for a large-scale attack.
On September 27, 2020, the armed forces of the Republic of Armenia again grossly violated the norms of international law and fired at the residential areas and military positions of the Republic of Azerbaijan from several directions using various types of weapons, including heavy artillery. In this regard, counter-offensive operations have been launched by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan to prevent and neutralize potential military threats. On the morning of the 27th, operations began around the village of Gulustan in Goranboy and around Balığgaya. The “attack battalion” of the 1st corps along with the 3rd corps participated in the operation for the Murovdag peak. The group led by Colonel Nasimi Shikhaliyev successfully carried out this operation and reported the capture of the peak, and the Ministry of Defense of Azerbaijan gave official information about the capture of Murovdag in the evening of the same day. Although the Armenian side denied this news, the capture of the Murovdag peak was confirmed in the footage captured by the “Caliber” portal on October 4. In this video frame, it is possible to see the Azerbaijani flag flying on the 3315-meter peak of Murovdag.