Quba şəhərində “Soyqırımı memorial Kompleksi”ndə növbəti kitab təqdimatı keçirildi.
Azərbaycan Respubikası Prezidentinin 05 yanvar 2022-ci il tarixli “2022-ci ilin Şuşa ili elan edilməsi” haqqında Sərəncamına əsasən, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” tədbirlər planı hazırlanıb. Bu planın bir hissəsi kimi, Kompleksdə əzəli Azərbaycan torpaqları, Qarabağ, tarixi abidələr, maddi-mədəni irsimiz və s. mövzularla bağlı silsilə tədbirlər keçirməkdədir.
13 oktyabr 2022-ci il tarixində Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”ndə Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin baş məsləhətçisi Əfqan Vəliyevin “Tarixi Azərbaycan torpaqlarında maddi-mədəni irsimiz” adlı yeni kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Kompleksin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova ( professor) Əfqan Vəliyevin fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat vermiş, yeni işıq üzü görmüş “Tarixi Azərbaycan torpaqlarında maddi-mədəni irsimiz” kitabı münasibətilə  səbəbkarı təbrik etmişdir. Daha sonra yazıçı çıxış edərək mədəni irs nümunələrinin hər bir xalqın tarixi həqiqətlərinin gələcək nəsillərə çatdırılmasındakı  önəmindən  söz açmışdır.
Əfqan Vəliyev tədbir zamanı Ermənistan ərazisində azərbaycanlılara məxsus mədəni irs nümunələrinin məhv edilməsi və yer üzündən silinməsinin miqyasından, statistikasından, eləcə də abidələrin daşıdığı əfsanələrdən, inanc və hekayələrindən bəhs etmişdir. Qeyd olunan kitabda Əfqan Vəliyev 244 abidəni tədqiq edərək müvafiq xüsusiyyətlərinə görə təsnifləşdirib. Burada öz əksini tapan maddi-mədəni abidələrin hər birinin adı, tarixi, yerləşdiyi məkan, təsnifatı, növü, təyinatı, əhəmiyyəti, mövcud vəziyyəti haqda informasiya əldə etmək və hər abidə haqqında qısa informasiyalarla tanış olmaq mümkündür. Olduqca vacib tarixi, milli və mənəvi əhəmiyyət kəsb edən araşdırmanın nəticəsi olan bu kitab indiki Ermənistan ərazisindəki azərbaycanlılara məxsus maddi-mədəni irs nümunələrinin məhv edilməsi və yer üzündən silinməsi prosesinin bugünkü – cari vəziyyəti haqqında təsəvvür yaratmağa imkan yaradır.
Əfqan Vəliyev tərəfindən tədqiq edilən 244 abidənin hazırda 133-ü tamamilə dağıdılıb, 51-i xarabaya çevrilib və erməniləşdirilib, yararlı olan 58 abidə isə ermənilər tərəfindən mənimsənilib. Eləcə də yararlı vəziyyətdə olan 1 alban kilsəsi erməni kilsəsi kimi, yararlı vəziyyətdə olan 1 məscid isə fars məscidi kimi təqdim edilir. Kitabda 49 pir, ocaq, ziyarətgah, 40 məscid, 38 qəbirüstü abidə, 15 məbəd, 13 qala, 19 alban kilsəsi, 13 karvansara, 8 türbə, 6 etnoqrafik-arxeoloji abidə, 6 günbəz, 5 qəbirüstü heykəl, 5 körpü, 3 məqbərə, 3 sərdabə, 3 arxeoloji abidə, 3 daşüstü yazı, 2 mədrəsə, 2 məhəllə, 2 imarət, 9 qayaüstü təsvir, qədim yaşayış məskənləri haqqında yerli və xarici mənbələrdən toplanan məlumatlar aparılan tədqiqat nəticəsində ilk dəfə aşkar edilərək mövcud siyahıya əlavə edilmişdir.
Tədbirdə Kompleksin 30-a yaxın əməkdaşı iştirak etmişdir. Sonda yazıçı müəllifi olduğu kitablardan bir neçəsini Kompleksin nadir fonddan ibarət kitabxanasına hədiyyə etmişdir.

Следующая презентация книги состоялась в «Мемориальном комплексе жертв геноцида» в Губе.
Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики от 5 января 2022 года «Об объявлении 2022 года Годом Шуши» в «Мемориальном Комплексом  Геноцида» города Губа подготовлен план мероприятий. В рамках этого плана в комплексе будут представлены серия мероприятий по темам азербайджанские земли, Карабах, исторические памятники, наше материально-культурное наследие и т.д
13 октября 2022 года в «Мемориальном Комплексе Геноцида» в Губе состоялась презентация новой книги главного советника Центра Социальных Исследований Афгана Велиева «Наше материальное и культурное наследие на исторических землях Азербайджана». Открывая мероприятие вступительным словом, директор комплекса Д-р. Рахшенда Байрамова проинформировала участников о деятельности Афгана Велиева и поздравила с выходом в свет книги «Наше материально-культурное наследие на исторических азербайджанских землях». Позже писатель выступил с речью и рассказал о важности в донесении до будущих поколений исторических истин каждого народа.
В ходе мероприятия Афган Велиев рассказал о масштабах, статистике уничтожения и стирания с лица земли образцов культурного наследия, принадлежащих азербайджанцам на территории Армении, а также о легендах, верованиях и историях, которые несут памятники.  В упомянутой книге Афган Велиев исследовал и классифицировал 244 памятника в соответствии с их характеристиками. Здесь можно получить информацию о названии, истории, местоположении, классификации, типе,  значении, современном состоянии каждого из отраженных здесь материальных и культурных памятников, а также ознакомиться с краткими сведениями о каждом памятнике. Эта книга, являющаяся результатом исследования, имеющего важное историческое, национальное и духовное значение, дает представление о текущем состоянии процесса уничтожения и стирания с лица земли образцов материально-культурного наследия, принадлежащих азербайджанцам на территории современной Армении.
В настоящее время из 244 изученных Афганом Велиевым памятников 133 полностью разрушены, 51 превращены в руины , а оставшиеся 58  арменизированы.  Также 1 Албанская церковь, находящаяся в хорошем состоянии, представлена как армянская церковь, а 1 мечеть, находящаяся в хорошем состоянии, представлена как персидская мечеть. В этой книге 49 святых мест, очагов, святилищ, 40 мечетей, 38 надгробных памятников, 15 храмов, 13 замков, 19 албанских церквей, 13 караван-сараев, 8 гробниц, 6 этнографических и археологических памятников, 6 куполов, 5 надгробных скульптур, 5 мостов, 3 мавзолея, 3 цистерны, 3 археологических памятника, 3 надписи на камне, 2 медресе, 2 квартала, 2 здания, 9 наскальных рисунков, сведения о древних поселениях, собранные из местных и зарубежных источников, впервые обнаружены в результате исследований и дополнены к существующему списку.
В мероприятии приняли участие около 30 сотрудников комплекса. В конце, писатель подарил несколько книг, написанных им, библиотеке комплекса.