Quba şəhərində “Soyqırımı memorial Kompleksi”ndə növbəti kitab təqdimatı keçirildi.
Azərbaycan Respubikası Prezidentinin 05 yanvar 2022-ci il tarixli “2022-ci ilin Şuşa ili elan edilməsi” haqqında Sərəncamına əsasən, Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi” tədbirlər planı hazırlanıb. Bu planın bir hissəsi kimi, Kompleksdə əzəli Azərbaycan torpaqları, Qarabağ, tarixi abidələr, maddi-mədəni irsimiz və s. mövzularla bağlı silsilə tədbirlər keçirməkdədir.
13 oktyabr 2022-ci il tarixində Quba şəhərində “Soyqırım Memorial Kompleksi”ndə Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin baş məsləhətçisi Əfqan Vəliyevin “Tarixi Azərbaycan torpaqlarında maddi-mədəni irsimiz” adlı yeni kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Kompleksin direktoru Dr. Rəxşəndə Bayramova ( professor) Əfqan Vəliyevin fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat vermiş, yeni işıq üzü görmüş “Tarixi Azərbaycan torpaqlarında maddi-mədəni irsimiz” kitabı münasibətilə  səbəbkarı təbrik etmişdir. Daha sonra yazıçı çıxış edərək mədəni irs nümunələrinin hər bir xalqın tarixi həqiqətlərinin gələcək nəsillərə çatdırılmasındakı  önəmindən  söz açmışdır.
Əfqan Vəliyev tədbir zamanı Ermənistan ərazisində azərbaycanlılara məxsus mədəni irs nümunələrinin məhv edilməsi və yer üzündən silinməsinin miqyasından, statistikasından, eləcə də abidələrin daşıdığı əfsanələrdən, inanc və hekayələrindən bəhs etmişdir. Qeyd olunan kitabda Əfqan Vəliyev 244 abidəni tədqiq edərək müvafiq xüsusiyyətlərinə görə təsnifləşdirib. Burada öz əksini tapan maddi-mədəni abidələrin hər birinin adı, tarixi, yerləşdiyi məkan, təsnifatı, növü, təyinatı, əhəmiyyəti, mövcud vəziyyəti haqda informasiya əldə etmək və hər abidə haqqında qısa informasiyalarla tanış olmaq mümkündür. Olduqca vacib tarixi, milli və mənəvi əhəmiyyət kəsb edən araşdırmanın nəticəsi olan bu kitab indiki Ermənistan ərazisindəki azərbaycanlılara məxsus maddi-mədəni irs nümunələrinin məhv edilməsi və yer üzündən silinməsi prosesinin bugünkü – cari vəziyyəti haqqında təsəvvür yaratmağa imkan yaradır.
Əfqan Vəliyev tərəfindən tədqiq edilən 244 abidənin hazırda 133-ü tamamilə dağıdılıb, 51-i xarabaya çevrilib və erməniləşdirilib, yararlı olan 58 abidə isə ermənilər tərəfindən mənimsənilib. Eləcə də yararlı vəziyyətdə olan 1 alban kilsəsi erməni kilsəsi kimi, yararlı vəziyyətdə olan 1 məscid isə fars məscidi kimi təqdim edilir. Kitabda 49 pir, ocaq, ziyarətgah, 40 məscid, 38 qəbirüstü abidə, 15 məbəd, 13 qala, 19 alban kilsəsi, 13 karvansara, 8 türbə, 6 etnoqrafik-arxeoloji abidə, 6 günbəz, 5 qəbirüstü heykəl, 5 körpü, 3 məqbərə, 3 sərdabə, 3 arxeoloji abidə, 3 daşüstü yazı, 2 mədrəsə, 2 məhəllə, 2 imarət, 9 qayaüstü təsvir, qədim yaşayış məskənləri haqqında yerli və xarici mənbələrdən toplanan məlumatlar aparılan tədqiqat nəticəsində ilk dəfə aşkar edilərək mövcud siyahıya əlavə edilmişdir.
Tədbirdə Kompleksin 30-a yaxın əməkdaşı iştirak etmişdir. Sonda yazıçı müəllifi olduğu kitablardan bir neçəsini Kompleksin nadir fonddan ibarət kitabxanasına hədiyyə etmişdir.

The next book presentation was held at the "Genocide Memorial Complex" in Guba.
According to the President of the Republic of Azerbaijan’s Decree of January 5, 2022 on “Declaring 2022 as the Year of Shusha,” an event plan has been prepared for the “Genocide Memorial Complex” in Guba. As part of this plan, the Complex is hosting a series of events related to the topics such as ancient Azerbaijani lands, Karabakh, historical monuments, our material and cultural heritage, and so on.
Afgan Valiyev, chief adviser of the Social Research Center, presented the new book “Our material and cultural heritage in the historical lands of Azerbaijan” on October 13, 2022, at the “Genocide Memorial Complex” in Guba. The Complex’s director began the event with an introduction. Rakhshanda Bayramova (professor) informed the participants about Afgan Valiyev’s activities and congratulated the author on the publication of his book “Our material and cultural heritage in Azerbaijan’s historical lands.” Later, the author delivered a speech in which he discussed the importance of cultural heritage examples in conveying historical truths about each nation to future generations.
This book, the result of a significant historical, national, and spiritual research, provides an opportunity to develop an understanding of the current state of the process of destruction and erasure of Azerbaijani material and cultural heritage on Armenian territory.
Currently, 133 of Afgan Valiyev’s 244 monuments have been completely destroyed, 51 have been turned into ruins and Armenianized, and 58 usable monuments have been appropriated by Armenians. In addition, one good-condition Albanian church is presented as an Armenian church, and one good-condition mosque is presented as a Persian mosque. The book contains 49 pirs, fireplaces, sanctuaries, 40 mosques, 38 grave monuments, 15 temples, 13 fortresses, 19 Albanian churches, 13 caravansaries, 8 tombs, 6 ethnographic-archaeological monuments, 6 domes, 5 grave statues, 5 bridges, 3 mausoleums, 3 vaults, 3 archaeological monuments, 3 stone inscriptions, 2 madrasahs, 2 neighborhoods, 2 mansions,
The event was attended by approximately 30 Complex employees. Finally, the author donated some of his books to the complex’s rare fund library.