Bu gün Azərbaycanda Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd olunur.
1918-ci il mayın 28-də İstiqlal Bəyannaməsinin imzalanması ilə Azərbaycanın müstəqilliyi dünyaya bəyan edilmişdir. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərən Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti dövlət quruculuğu sahəsində mühüm tədbirlər həyata keçirmişdir. Təəssüf ki, baş vermiş ictimai-siyasi hadisələr, məqsədyönlü qətliamlarla müşahidə olunan hərbi təcavüzlər nəticəsində ilk Cumhuriyyətimiz suquta uğradılmışdır.
Azərbaycanın Dövlət müstəqilliyinin bərpası yaranmış tarixi şəraitdən əlavə, həm də Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusu nəticəsində mümkün olmuşdur. Belə ki, 1991-ci il oktyabrın 18-də “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul edilmişdir. Konstitusiya Aktında 1918-ci il 28 may tarixli İstiqlal Bəyannaməsinə və “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyini bərpa etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin 1991-ci il 30 avqust tarixli Bəyannaməsinə istinad olunmuşdur.
Bu təntənəli gündə istiqlaliyyət yolunda,vətən torpaqlarının azadlığı uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizi dərin hörmətlə yad edir,uca ruhları qarşısında sayğı ilə baş əyirik.

Независимость Азербайджана была провозглашена миру с подписанием Декларации о независимости 28 мая 1918 года. Азербайджанская Демократическая Республика, просуществовавшая всего 23 месяца, осуществила важные мероприятия в области государственного строительства. К сожалению, в результате общественно-политических событий, военной агрессии, сопровождавшейся целенаправленными убийствами, наша первая Республика распалась.
Помимо исторических условий, восстановление государственной независимости Азербайджана стало возможным в результате стремления к независимости азербайджанского народа. Так, 18 октября 1991 года был принят Конституционный Акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики». В конституционном акте содержится ссылки на Декларацию независимости от 28 мая 1918 года и декларацию Верховного Совета Азербайджанской Республики «о восстановлении государственной независимости Азербайджанской Республики» от 30 августа 1991 года.
В этот торжественный день мы с глубоким почтением вспоминаем наших шехидов, отдавших свои жизни за свободу Родины на пути к независимости, и с почтением склоняемся перед ними.