Zəngilan 1988-ci ildən 1993-cü ilin noyabrınadək düşmənə baş əyməyən, yağı hücumlarına sinə gələn, yüzlərlə şəhid verən işğala məruz qalan ən sonuncu rayon olmuşdu. Qonşu Qubadlı və Cəbrayılın işğalı nəticəsində mühasirəyə düşən rayon əhalisi çıxış yolunu Araz çayından İran ərazisinə keçməkdə görmüşdür. Əks təqdirdə ikinci bir Xocalı hadisəsinin baş verməsi qaçılmaz olacaqdı. Zəngilan rayonu 1993-cü il oktyabrın 30-da Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi.
44 günlük Vətən Müharibəsində Müzəffər Ordumuzun qazandığı ən böyük uğurlardan biri də Cəbrayıl rayonunda düşmən qüvvələrinə sarsıdıcı zərbə vurub və 30-dan çox yaşayış məntəqəsinin işğaldan azad etməklə, Zəngilan rayonunun inzibati hüdudlarına çatmasına şərait yaratması oldu. Ordumuz Zəngilanın azad edilməsi uğrunda əməliyyata 18 oktyabr 2020-ci il tarixində başlamışdır.
Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 20 oktyabr 2020-ci il tarixində xalqa müraciətində bildirmişdir ki, Zəngilan şəhəri ilə yanaşı rayonun Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlı kəndləri , Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələri, Bartaz, Sığırt, Şükürataz və 5 adsız yüksəklikləri, 52 kəndi Ermənistan işğalından azad olunmuşdur. Rəşadətli ordumuz qısa bir müddətdə sadəcə bu ərazini azad etməklə qalmamış, 132 kilometr Azərbaycan-İran sərhədini də bərpa etmişdir.

From 1988 to November 1993, Zangilan was the last region to be invaded
From 1988 to November 1993, Zangilan was the last region to be invaded; it refused to surrender, resisted Yagi’s attacks, and gave hundreds of martyrs. The district’s people, who were besieged as a result of the occupation of neighboring Gubadli and Jabrayil, saw a way out by crossing the Araz River into Iranian territory. Otherwise, a repeat of the Khojaly incident would be unavoidable. On October 30, 1993, Armenian armed forces occupied the Zangilan region. During the 44-day Patriotic War, one of our victorious army’s greatest successes was crushing enemy forces in Jabrayil district and liberating more than 30 settlements from occupation, allowing them to reach the administrative borders of Zangilan district. On October 18, 2020, our army began the operation to liberate Zangila.
Mr. Ilham Aliyev, Commander-in-Chief and President of the Republic of Azerbaijan, stated in his address to the people on October 20, 2020, that 52 villages were liberated from Armenian occupation, in addition to the city of Zangilan, the villages of Havali, Zarnali, Mammadbeyli, Hekari, Sharifan, Mughanli, Minjivan, Aghband, Bartaz settlements, Bartaz Our valiant army not only liberated this area quickly, but also restored the 132-kilometer Azerbaijan-Iran border.