Dövlət Xidmətinin rəisi UNESCO-nun sessiyasında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Azad Cəfərlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə Komitənin 17-ci sessiyasında iştirak etmək məqsədilə Paris şəhərinə səfər edib.
Komitənin budəfəki sessiyasının gündəliyində Katibliyin fəaliyyəti haqqında hesabatın qəbul edilməsi, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokolunun implementasiyasının monitorinq və nəzarət mexanizmlərinə düzəlişlərin qəbul edilməsi, Ukraynadakı mədəni sərvətlərin qorunması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Müzakirələr zamanı Dövlət Xidmətinin rəisi çıxış edərək, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti tərəfindən işğalçı dövlətin dağıtdığı tarix-mədəniyyət abidələrinin ilkin inventarlaşdırılması və mühafizəsi məqsədilə monitorinqlərin aparıldığını və bərpası üzrə tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Həyata keçirilən monitorinq prosesində əsas maneənin işğaldan azad olunmuş ərazilərin Ermənistan Respublikası tərəfindən minalanması ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda, Dövlət Xidmətinin rəsmisi post-münaqişə dövründə tarixi və mədəniyyət abidələrinin qorunması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin gördüyü tədbirləri və təcrübəni digər dövlətlərlə də paylaşmağa hazır olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması mövzusuna xüsusi həssaslıqla yanaşır. Bu məqsədlə Komitənin monitorinq və nəzarət mexanizlərinin yenilənməsi istiqamətində ölkəmizin aktiv iştiakı, eləcə də cari il dekabr ayının 6-9 tarixlərində Bakıda mədəni sərvətlərin qorunması sahəsində UNESCO konvensiyalarının icrasının vacibliyi mövzusunda beynəlxalq konfransın təşkil edilməsi Azərbaycanın bu mövzuya verdiyi önəmin təzahürünün bir nümunəsidir.
Sessiyada Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi də iştirak edib.
Sessiyanın sonunda gündəliyin bəndləri üzrə qəbul edilmiş qərarlar əsasında yekun vurulub, gələn il ərzində keçiriləcək növbəti sessiya və məsləhətləşmələr barədə məlumat verilib.

Azad Jafarli, head of the State Service for the Protection, Development, and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, led a delegation to Paris to attend the 17th session of the Committee on the Protection of Cultural Property During Armed Conflict. The adoption of the report on the Secretariat’s activities, the adoption of amendments to the monitoring and control mechanisms for the implementation of the Second Protocol of the Hague Convention of 1954, the protection of cultural resources in Ukraine, and other issues are on the agenda for the committee’s next session.
During the discussions, the head of the State Service delivered a speech in which he emphasized that the Government of the Republic of Azerbaijan has conducted monitoring for the purpose of an initial inventory and protection of the historical and cultural monuments destroyed by the occupying state in the territories liberated from occupation, and that measures have been taken to restore them. He emphasized that the main impediment to the ongoing monitoring process is mining in territories liberated from occupation by the Republic of Armenia.
At the same time, the Civil Service official stated that he is willing to share Azerbaijan’s post-conflict measures and experience with other countries regarding the protection of historical and cultural monuments. He emphasized that the Government of the Republic of Azerbaijan is especially concerned about the protection of cultural resources during armed conflicts. The active interest of our country in updating the Committee’s monitoring and control mechanisms, as well as the organization of an international conference on the importance of implementing UNESCO conventions in the field of cultural resource protection in Baku on December 6–9 this year, are examples of the importance Azerbaijan attaches to this topic.
The session was also attended by the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to UNESCO. At the end of the session, a conclusion was reached based on the decisions made on the agenda items, and information about the next session and consultations to be held over the next year was provided.