Dövlət Xidmətinin rəisi UNESCO-nun sessiyasında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Azad Cəfərlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Silahlı münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə Komitənin 17-ci sessiyasında iştirak etmək məqsədilə Paris şəhərinə səfər edib.
Komitənin budəfəki sessiyasının gündəliyində Katibliyin fəaliyyəti haqqında hesabatın qəbul edilməsi, 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokolunun implementasiyasının monitorinq və nəzarət mexanizmlərinə düzəlişlərin qəbul edilməsi, Ukraynadakı mədəni sərvətlərin qorunması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Müzakirələr zamanı Dövlət Xidmətinin rəisi çıxış edərək, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti tərəfindən işğalçı dövlətin dağıtdığı tarix-mədəniyyət abidələrinin ilkin inventarlaşdırılması və mühafizəsi məqsədilə monitorinqlərin aparıldığını və bərpası üzrə tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Həyata keçirilən monitorinq prosesində əsas maneənin işğaldan azad olunmuş ərazilərin Ermənistan Respublikası tərəfindən minalanması ilə bağlı olduğunu vurğulayıb.
Eyni zamanda, Dövlət Xidmətinin rəsmisi post-münaqişə dövründə tarixi və mədəniyyət abidələrinin qorunması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin gördüyü tədbirləri və təcrübəni digər dövlətlərlə də paylaşmağa hazır olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması mövzusuna xüsusi həssaslıqla yanaşır. Bu məqsədlə Komitənin monitorinq və nəzarət mexanizlərinin yenilənməsi istiqamətində ölkəmizin aktiv iştiakı, eləcə də cari il dekabr ayının 6-9 tarixlərində Bakıda mədəni sərvətlərin qorunması sahəsində UNESCO konvensiyalarının icrasının vacibliyi mövzusunda beynəlxalq konfransın təşkil edilməsi Azərbaycanın bu mövzuya verdiyi önəmin təzahürünün bir nümunəsidir.
Sessiyada Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi də iştirak edib.
Sessiyanın sonunda gündəliyin bəndləri üzrə qəbul edilmiş qərarlar əsasında yekun vurulub, gələn il ərzində keçiriləcək növbəti sessiya və məsləhətləşmələr barədə məlumat verilib.

Делегация во главе с начальником Государственной Службы по Охране, Развитию и Реставрации Культурного Наследия при Министерстве Культуры Азадом Джафарли посетила Париж с целью участия в 17-й сессии Комитета по сохранению культурных ценностей во время вооруженного конфликта
На повестке дня нынешней сессии Комитета нашло отражение принятие отчета о деятельности Секретариата, принятие поправок в механизмы мониторинга и контроля процесса выполнения и осуществления второго протокола Гаагской конвенции 1954 года, охрана культурных ценностей Украины и другие вопросы.
Выступая в ходе обсуждений, начальник Государственной службы отметил, что в настоящее время на освобожденных от оккупации территориях Правительством Азербайджанской Республики проводятся мониторинги с целью первичной инвентаризации и охраны памятников истории и культуры, разрушенных оккупационным государством, и принимаются меры по их восстановлению. Он подчеркнул, что основное препятствие в процессе осуществляемого мониторинга связано с минированием Республикой Армения освобожденных от оккупации территорий.
В то же время руководитель Государственной службы выразил готовность поделиться с другими государствами опытом и мерами которые азербайджанская сторона приняла в связи с сохранением памятников истории и культуры в постконфликтный период. Он подчеркнул, что правительство Азербайджанской Республики с особой чуткостью относится к теме сохранения культурных ценностей во время вооруженных конфликтов. С этой целью активное участие нашей страны в обновлении механизмов мониторинга и контроля Комитета, а также организация 6-9 декабря текущего года в Баку международной конференции на тему важности выполнения конвенций ЮНЕСКО в области охраны культурных ценностей являются примером проявления значимости, придаваемой Азербайджаном данной теме.
В сессии также приняло участие постоянное представительство Азербайджанской Республики при ЮНЕСКО.
В конце заседания были подведены итоги на основе решений, принятых по пунктам повестки дня и дана информация о следующей сессии и консультациях, которые будут проведены в следующем году.