Quba, 28 dekabr, Elxan Yusifli, AZƏRTAC
Ermənistan Qərbi Azərbaycanda bizim bütün tarixi, dini abidələrimizi yerlə-yeksan edib. Bu vaxta kimi həmin ərazilərdə 120 abidənin olması göstərilirdi. Amma Osmanlı arxivlərində aparılan araşdırmalar nəticəsində Qərbi Azərbaycanda 220-dən çox tarixi, mədəni və dini abidə barədə məlumata rast gəlinir. Bu araşdırmalar davam etdirilir. Biz öz keçmişimizə sahib çıxmalıyıq. Ölkə rəhbərliyinin məqsədyönlü siyasəti Qərbi Azərbaycana dönəcəyimiz barədə nikbin düşünməyə əsas verir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-ın bölgə müxbirinə müsahibəsində Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rəxşəndə Bayramova söyləyib.
R.Bayramova bildirib ki, Azərbaycan haqq səsini tarixi faktlar əsasında dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırır. Buna görə də ermənilərin tarixi saxtalaşdırmaq cəhdləri fayda verməyəcək.
“Qərbi Azərbaycan tarixi Azərbaycan diyarıdır. Prezident İlham Əliyev dekabrın 24-də Qərbi Azərbaycan İcmasının inzibati binasında yaradılan şəraitlə tanış olan zaman bildirdi ki, Qərbi Azərbaycanın bizim tarixi torpağımız olduğunu bir çox tarixi sənədlər, tarixi xəritələr təsdiqləyir. Azərbaycanlıların öz dədə-baba yurdlarından qovulması yaxın keçmişdə baş verib. Bu hadisələrin canlı şahidləri həyatdadır. Qərbi Azərbaycanda bizim viran qalan kəndlərimizin qalıqları yerindədir. Həmin yerlərdə azərbaycanlılara məxsus qəbiristanlıqlar var. İndiki Ermənistan ərazisində tarix boyu azərbaycanlılar yaşayıb. İndi bütün bunların dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılması istiqamətində işlər başlayıb”, – deyə Rəxşəndə Bayramova söyləyib.
Tarixçi qeyd edib ki, Qərbi Azərbaycanda yaşayan soydaşlarımız qanunsuz olaraq dəfələrlə deportasiyaya məruz qalıblar. İndi onların hüquqlarının bərpa olunması vaxtı gəlib çatıb. Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı Qələbə də göstərdi ki, qüdrətli Azərbaycan qarşısına qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün bütün imkanlarını səfərbər edə bilir. Vaxt gələcək, Qərbi Azərbaycandan qovulmuş insanlarımızın da doğma yurd həsrəti bitəcək. Tarixi ədalət bərqərar olacaq.

Rakhshanda Bayramova: Azerbaijanis have always lived on modern Armenian territory.
All of our historical and religious monuments in Western Azerbaijan were destroyed by Armenia. There were previously 120 monuments in those areas. However, information about more than 220 historical, cultural, and religious monuments in Western Azerbaijan has been discovered as a result of research conducted in Ottoman archives. These inquiries are ongoing. We must accept responsibility for our past. The country’s leadership’s deliberate policy gives reason to believe that we will return to Western Azerbaijan.
Rakhshanda Bayramova, Director of the Guba Genocide Memorial Complex and Doctor of Philosophy in history, expressed these opinions in an interview with AZERTAC’s regional correspondent.
According to R. Bayramova, Azerbaijan brings the voice of truth to the attention of the international community based on historical facts. As a result, Armenian attempts to rewrite history will be futile.
“West Azerbaijan is Azerbaijan’s historical homeland. When President Ilham Aliyev visited the administrative building of the West Azerbaijan Community on December 24, he stated that many historical documents and historical maps confirm that West Azerbaijan is our historical land. Recently, Azerbaijanis were expelled from their ancestral lands. There are still living witnesses to these events. Our destroyed villages can still be found in Western Azerbaijan. There are Azerbaijani cemeteries in those locations. Throughout history, Azerbaijanis have lived on the territory of modern-day Armenia. Work has now begun to bring all of this to the attention of the international community, according to Rakhshanda Bayramova.
Our compatriots living in Western Azerbaijan were illegally deported several times, according to the historian. It is now time to reestablish their rights. The glorious victory we achieved in the Patriotic War also demonstrated that mighty Azerbaijan can mobilize all of its resources to achieve the objectives set before it. The day will come when our exiles from West Azerbaijan will no longer pine for their homeland. History will be made right.