Azərbaycan Parlamentinin sədri Əlimərdan bəy Topçubaşovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti, Qərb dairələri ilə aparılan bir illik gərgin danışıqlardan sonra müstəqilliyimizin tanınmasına nail olunmuşdu. Belə ki, 1920 –ci il yanvarın 11-də I Dünya müharibəsinin yekunlarına həsr olunmuş Paris sülh konfransının Ali Şurasında Böyük Britaniyanın xarici işlər naziri Kerzonun təklifi ilə Azərbaycan Cümhuriyyətinin tanınması barədə qərar qəbul olundu.
1920-ci il yanvarın 14-də Azərbaycan Cümhuriyyətinin Baş naziri Nəsib Bəy Yusifbəyli Ə.B.Topçubaşova təqdim edilmiş Paris Sülh konfransının rəsmi qərarını vətəndaşlara açıqlamış və həmin tarix Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində qeyri-iş günü elan olunmuşdur. Bakıda bu münasibətlə bayram şənliyi keçirilmiş və parlamentin təntənəli iclası olmuşdur. İclasda Məhəmməd Əmin Rəsulzadə çıxış edərək, nitqini bu sözlərlə bitirmişdir:”Azərbaycan xalqı öz istiqlalını dünyaya tanıtdı. Bir kərə yüksələn bayraq, bir daha enməz!”

Today in history: On January 11, 1920, the independence of the Azerbaijan Democratic Republic was de facto recognized at the Versailles Peace Conference.
Tarixdə bu gün: 11 yanvar 1920-ci il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin müstəqilliyi Versal Sülh konfransında de-fakto tanınmışdır.
A delegation led by Alimardan Bey Topchubashov, speaker of Azerbaijan’s parliament, secured recognition of our independence after a year of intense negotiations with Western circles. Thus, on 11 January 1920, at the Paris Peace Conference of the Supreme Council, dedicated to the results of the First World War, at the suggestion of the British Foreign Secretary Curzon the decision to recognise the Republic of Azerbaijan was adopted.
On 14 January 1920 Prime Minister Nasib-bek Yusifbeyli announced to the citizens the official decision of the Paris Peace Conference presented to A. Topchubashov, and this date was declared a non-working day in the Democratic Republic of Azerbaijan. On the occasion, a gala evening was held in Baku and a solemn parliamentary meeting was held. Mahammad Amin Rasulzadeh addressed the rally and ended his speech with these words: “The Azerbaijani people have demonstrated their independence to the world. The flag, once hoisted, will never come down again!”