Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının və Quba şəhərində “Soyqırımı Memorial Kompleksi”nin birgə təşkilatçılığı ilə 31 mart azərbaycanlıların soyqırımının 105-ci və 26 fevral – Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr edilmiş “Ulu öndər Heydər Əliyevin dünyaya tanıtdırdığı faciə: Xocalı soyqırımı” adlı tədbir keçirilmişdir.
An event dedicated to the 105th anniversary of the genocide of Azerbaijanis and the 31st anniversary of the Khojaly genocide , with the joint organization of the Genocide Memorial Complex and  Guba branch of the Azerbaijan State Pedagogical University  was held. University employees Dr.
Tədbirdə universitetin Dr.İsmayıl Mahmudov, Dr.Təhminə Əliyeva, Soyqırımı Memorial Kompleksinin direktor müavini Mehriban Əliyeva, AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi dosent Sübhan Talıblı, kompleksin əməkdaşı Abutalıb Turabov və Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının müəllim və tələbə heyəti iştirak etmişlər. Çıxış edən natiqlər 1918-ci il soyqırımları zamanı 50 mindən çox günahsız insanın erməni qəsbkarları tərəfindən qətlə yetirilməsi, memorial kompleksin fəaliyyəti, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı dəstələrinin Xocalı şəhərində törətdikləri vəhşiliklər, o cümlədən Ulu öndər Heydər Əliyevin sayəsində Xocalı soyqırımının dünyaya tanıdılması istiqamətində fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumatlar vermişlər. Sonda tədbir iştirakçılarına soyqırımı həqiqətlərini özündə əks etdirən müxtəlif bukletlər təqdim edilmişdir.

В связи 105-й годовщиной геноцида азербайджанцев и 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида, при совместной организации Губинского филиала Азербайджанского Государственного Педагогического Университета и «Мемориального Комплекса Геноцида» в городе Губа состоялась мероприятие на тему «Трагедия, который преподнес миру великий лидер Гейдар Алиев».
نظمت المجمع التذكارى للإبادة الجماعية فى مدينة قوبا و فرع قوبا التابع لجامعة أذربيجان الحكومية للتربية ندوة علمية بمناسبة الذكرى ١٠٥ عام على٣١ مارس- الإبادة الجماعية للأذربيجانيين والذكرى ٣١ عام على ٢٦ فبراير- المجزرة الجماعية في مدينة خوجالي للأذربيجانيين
На мероприятии присутствовали д-р Исмаил Махмудов, д-р Тахмина Алиева, заместитель директора Мемориального Комплекса Геноцида Мехрибан Алиева, ведущий Научный Сотрудник Института Востоковедения НАНА доцент Субхан Талыблы, сотрудник комплекса Абуталиб Турабов также преподавательский и студенческий состав Губинского филиала Азербайджанского Государственного Педагогического Университета. Выступившие отметили, что во время геноцида 1918 года армянскими захватчиками было убито более 50 тысяч невинных людей, а также зверства, совершенные армянскими вооруженными формированиями в городе Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года, В завершение участникам мероприятия были вручены различные буклеты, содержащие факты геноцида.