Beyləqan şəhərində “Heydər Əliyev ili” və 31 mart azərbaycanlıların soyqırımının 105-ci ildönümü ilə əlaqədar Soyqırımı Memorial Kompleksi tərəfindən keçirilən növbəti tədbir "Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 26 mart tarixli azərbaycanlıların soyqırımı haqqında fərmanının tarixi əhəmiyyəti" mövzusunda olub. Beyləqan Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilmiş tədbirdə Beyləqan Rayon İcra Hakimiyyətinin məsul şəxsləri, Kürdəmir Regional Mədəniyyət İdarəsinin Beyləqan Rayon Nümayəndəliyi, Tarix Diyarşünaslıq Muzeyi, Mədəniyyət Evi, Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin rəhbər və işçi heyəti, eləcə də ümumrayon təhsil müəssisələrinin müəllim və şagird kollektivi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən natiqlər ermənilər tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı son 2 əsrdə həyata keçirilmiş soyqırımı və deportasiya siyasətinin mahiyyəti, tarixi kökləri barədə məlumat veriblər. Bildirilib ki, 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımına ilk dəfə siyasi qiymətin verilməsi Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1998-ci il martın 26-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verilib və 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib.

The next event held by the Genocide Memorial Complex in connection with the "Year of Heydar Aliyev" and the 105th anniversary of the March 31 genocide of Azerbaijanis was on the topic of "Historical significance of Great Leader Heydar Aliyev's decree on the genocide of Azerbaijanis dated March 26, 1998." Officials of Beylagan District Executive Power, staff of the Beylagan District Representation of Kurdamir Regional Culture Department, Museum of History and Local History, House of Culture, Centralized Library System, as well as teachers and students of educational institutions throughout the region participated in the event held at the Beylagan Heydar Aliyev Center.
The next event held by the Genocide Memorial Complex in connection with the "Year of Heydar Aliyev" and the 105th anniversary of the March 31 genocide of Azerbaijanis was on the topic of "Historical significance of Great Leader Heydar Aliyev's decree on the genocide of Azerbaijanis dated March 26, 1998."  Officials of Beylagan District Executive Power, staff of the Beylagan District Representation of Kurdamir Regional Culture Department, Museum of History and Local History, House of Culture, Centralized Library System, as well as teachers and students of educational institutions throughout the region participated in the event held at the Beylagan Heydar Aliyev Center.
Lecturers speaking at the event informed about the nature and historical roots of the genocide and deportation policy carried out by the Armenians against the people of Azerbaijan in the last 2 centuries. It was reported that the first political evaluation of the 1918 genocide of Azerbaijanis is related to the name of Great Leader Heydar Aliyev.