1879-cu ildə Şamaxıda anadan olan Məhəmməd Hadi XX əsr Azərbaycan şərqində romantizm cərəyanının ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olmuşdur. Keşməkeşli ömür sürən Məhəmməd Hadi türk, şərq, Avropa ədəbiyyatını və fəlsəfəsini dərindən mənimsəmiş, ədəbiyyat tariximizdə əsərləri ilə özünə layiqli yer tutmuşdur.
Romantik maarifçilikdən inqilabi romantizmə yüksələn şair yaradıcılığının ən mübariz dövrü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəminə təsadüf edir. Məhəmməd Hadi yaradıcılığının ən çağdaş milli və bəşəri keyfiyyətləri məhz bu dövrdə özünü daha aydın göstərdi. Qafqaz İslam Ordusunun baş qərargahı Gəncədə olan zaman Məhəmməd Hadi onların şərəfinə 13 iyun 1918-ci ildə “Qəhrəman türk əsgərlərinə” şeirini yazmışdır.
Şairin Cümhuriyyət dövründə yaradıcılığını əks etdirən “Türkün nəğməsi”, “Zəfəri-nəhayəyə doğru”, “Əsgərlərimizə-könüllülərimizə”, “Azərbaycan dövləti-növzadına”, “Vaxtın səsi və həyatın sözü” habelə başqa şeirləri və “İki simayi-siyasinin müharibə haqqında mütaliələri münasibətilə”, “Zərbeyi-inqilab”, “Ümid ilə yaşayın” adlı marş və hərbi vətənpərvərlik ruhlu məqalələri diqqəti cəlb edir.

Мухаммед Хади, родившийся в Шамахе в 1879 году, является одним из ярких представителей романтизма в Азербайджане ХХ века. Мухаммад Хади, проживший бурную и трагическую жизнь, освоил турецкую, восточную и европейскую литературу, философию и творчески отразил все эти влияния в своих стихах, заняв достойное место в литературной истории как самобытный поэт.
Наиболее боеспособный период творчества Мухаммеда Хади, восходящий от романтического Просвещения к революционному романтизму, приходится на период Азербайджанской Демократической Республики. Поэт-романтик, публицист Мухаммед Хади, радостно приветствуя создание Азербайджанской Демократической Республики, написал ряд произведений на тему сохранения независимости.
В творчестве поэта периода АДР выделяются такие произведения, как “Песня Тюрка”, “Победа – до конца “, “Нашим солдатам-добровольцам”, “Голос времени и Слово жизни” а также другие стихотворения и книги.
В те времена штаб Кавказской Исламской Армии, пришедшей на помощь Азербайджану, располагался в Гяндже. Мухаммед Хади, находившийся в то время в Гяндже, с радостью приветствовал их помощь Азербайджану и 13 июня 1918 года написал поэму «Героическим турецким солдатам».