1879-cu ildə Şamaxıda anadan olan Məhəmməd Hadi XX əsr Azərbaycan şərqində romantizm cərəyanının ən qüdrətli nümayəndələrindən biri olmuşdur. Keşməkeşli ömür sürən Məhəmməd Hadi türk, şərq, Avropa ədəbiyyatını və fəlsəfəsini dərindən mənimsəmiş, ədəbiyyat tariximizdə əsərləri ilə özünə layiqli yer tutmuşdur.
Romantik maarifçilikdən inqilabi romantizmə yüksələn şair yaradıcılığının ən mübariz dövrü Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dönəminə təsadüf edir. Məhəmməd Hadi yaradıcılığının ən çağdaş milli və bəşəri keyfiyyətləri məhz bu dövrdə özünü daha aydın göstərdi. Qafqaz İslam Ordusunun baş qərargahı Gəncədə olan zaman Məhəmməd Hadi onların şərəfinə 13 iyun 1918-ci ildə “Qəhrəman türk əsgərlərinə” şeirini yazmışdır.
Şairin Cümhuriyyət dövründə yaradıcılığını əks etdirən “Türkün nəğməsi”, “Zəfəri-nəhayəyə doğru”, “Əsgərlərimizə-könüllülərimizə”, “Azərbaycan dövləti-növzadına”, “Vaxtın səsi və həyatın sözü” habelə başqa şeirləri və “İki simayi-siyasinin müharibə haqqında mütaliələri münasibətilə”, “Zərbeyi-inqilab”, “Ümid ilə yaşayın” adlı marş və hərbi vətənpərvərlik ruhlu məqalələri diqqəti cəlb edir.

Muhammad Hadi, born in Shamakhi in 1879, was one of the most influential representatives of the romanticism movement in 20th-century eastern Azerbaijan. Despite a turbulent life, he acquired a profound understanding of Turkish, Eastern, and European literature and philosophy, earning a prominent place in our literary history with his works.
The most militant period of the poet’s creativity, which transitioned from romantic enlightenment to revolutionary romanticism, coincided with the era of the Azerbaijan Democratic Republic. During this time, Muhammad Hadi’s creative expression showcased the most contemporary national and human qualities. While the headquarters of the Caucasian Islamic Army was in Ganja, on June 13, 1918, Muhammad Hadi composed the poem “To the Heroic Turkish Soldiers” in their honor.
His articles during the Republic included notable poems such as “Song of the Turk,” “Towards Victory,” “To Our Soldiers-Volunteers,” “The State of Azerbaijan-Novzadina,” and “The Voice of Time and the Word of Life.” These works, along with other poems and articles demonstrating military patriotism, captured the essence of Muhammad Hadi’s contribution. Notably, he wrote “Readings of Two Simai-Politicians About the War” on the occasion of the “Strike-Revolution,” as well as the “Live with Hope” march.