XƏLIL BƏY XASMƏMMƏDOV
ömrünü, bilik və bacarığını millətinin azadlığı uğrunda mübarizəyə həsr etmiş X.Xasməmmədov Rusiyanın II və III Dövlət Dumalarında Azərbaycanı layiqincə təmsil etmişdir. O,1917-ci ilin aprelində Bakıda, may ayında isə Moskvada keçirilmiş ümum-Rusiya Müsəlmanları Qurultayında iştirak etmiş, “Müsavat” partiyasının birinci qurultayında Mərkəzi Komitənin üzvü seçilmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qurucularından biri olan X.Xasməmmədov Azərbaycanın ilk ədliyyə naziri vəzifəsində işləmiş və milli maraqları nəzərə almaqla dünyəvi dəyərlər zəmnində ilk dəfə Ədliyyə Nazirliyinin Əsasnaməsini hazırlamışdır.
1920-ci ilin aprel işğalı nəticəsində Türkiyəyə köçməyə məcbur qalmış X.Xasməmmədov mühacirətdə mübarizəsini “Yeni Qafqasya”, “Azəri-türk”, “Odlu yurd”, “Azərbaycan yurd bilgisi”, “Prometey”, “Kavkaz”, “İstiqlal” və “Qurtuluş” adlı qəzet və jurnallarında siyasi məzmunda məqalələri ilə çıxış edərək, əsasən, qələmi, sözü ilə aparmışdı.

Халил-бек Гаджибаба оглы Хасмамедов родился в 1873 году в Гяндже. Х. Хасмамедов, посвятивший всю свою жизнь, знания и умения борьбе за свободу своего народа, представлял Азербайджан во II и III Государственных думах России.
В апреле 1917 года он участвовал во Всероссийском съезде мусульман в Баку, а в мае-в Москве, на первом съезде партии “Мусават” был избран членом центрального комитета. В 1917 годy он участвовал во Всероссийском съезде мусульман в Баку в апреле, а в мае в Москве.
Один из основателей Азербайджанской Демократической Республики Халил-бек Хасмамедов занимал пост первого министра юстиции Азербайджана и с учетом национальных интересов впервые разработал положение Министерства юстиции в контексте светских ценностей.
В результате апрельской оккупации 1920 года вынужден был эмигрировать в Турцию. Хасмамедов вел свою борьбу в эмиграции в основном, пером, словом, выступая со статьями политического содержания в газетах и журналах “Новый Кавказ”, “Азербайджан-Тюрк”, “Страна огней”, ” Информация Азербайджана”, “Прометей”, “Кавказ”, ” Независимость” и “Спасение”.