Tarixçilərin qələmindən: Milli Məclisin deputatı, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, professor Musa Qasımlı
Bakıda ermənilər mart hadisələri zamanı dinc müsəlman əhalini siyasi mənsubiyyətə fərq qoymadan kütləvi surətdə qırmışlar.
Azərbaycan mənbələrində də öldürülənlər barədə çoxlu məlumat var. Məsələn, N.Nərimanov 1918-ci il mayın 23-də çap olunmuş “Vətəndaş müharibəsinin milli rəng almaması üçün nə etmək lazımdır” adlı məqaləsində etiraf edirdi: “Fanatizmdən uzaq olan hər bir şəxsə məlumdur ki, Zaqafqaziyada gedən vətəndaş müharibəsində 99 faiz bir millətin nümayəndələri qırılır. İrəvan quberniyası, Lənkəran qəzası, Quba, Şamaxı bölgələri mənim dediklərimi tamamilə təsdiq edir”. N.Nərimanov daha sonra 1919-cu ilin fevralında yazdığı “Biz Qafqaza hansı şüarla gedirik” və “Qafqazın işğalına baxış” adlı məqalələrində göstərirdi ki, bolşevizm şüarları altında daşnaklar müsəlman əhaliyə zülm etdilər. Belə şəraitdə sovet hökuməti Bakıda vətəndaş müharibəsinə başlamağa qərar verdi. Vətəndaş müharibəsi adı altında Bakıda qanlı hadisələr törədildi. Bakıda sovet hakimiyyəti daşnakların əlində alət idi. Azərbaycan hökumətinin istintaq komissiyasının sənədlərindən aydın olur ki, Bakıda ermənilər mart hadisələri zamanı dinc müsəlman əhalini siyasi mənsubiyyətə fərq qoymadan kütləvi surətdə qırmışlar. Digər mənbələrə əsasən, yalnız Bakıda 12 mindən artıq azərbaycanlı öldürülmüşdü. Kütləvi qırğınlar yalnız Bakı ilə məhdudlaşmadı. Azərbaycanın və Cənubi Qafqazın digər yerlərində də azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törədildi.

Депутат Милли Меджлиса, директор Института Кавказоведения НАНА, профессор Муса Гасымлы
Во время мартовских событий армяне в Баку устроили массовые убийства мирного мусульманского населения, независимо от политической принадлежности.
В азербайджанских источниках также имеется много информации об убитых. Например, Н. Нариманов в своей статье «Что надо сделать, чтобы гражданская война не приняла национальный окрас», опубликованной 23 мая 1918 года признавался: «Каждый человек, далекий от фанатизма, знает, что в гражданской войне в Закавказье, 99 процентов убиваются представители одной нации. «Иреванская Губерния, Лянкяранский, Губинский, Шамахинские уезды полностью подтверждают мои слова». Позже, в феврале 1919 года, Н. Нариманов в своих статьях «С каким лозунгом мы идём на Кавказ» и «Взгляд на оккупацию Кавказа» писал, что дашнаки под лозунгами большевизма притесняли мусульманское население. В таких условиях советское правительство решило начать гражданскую войну в Баку. В Баку под предлогом гражданской войны происходили кровавые инциденты. Советская власть в Баку была инструментом в руках дашнаков. Из документов Следственной Комиссии правительства Азербайджана видно, что армяне в Баку во время мартовских событий массово вырезали мирное мусульманское население, независимо от политической принадлежности. По другим данным, только в Баку было убито более 12 тысяч азербайджанцев. Резня не ограничивалась Баку. Резня была совершена против азербайджанцев в других частях Азербайджана и на Южном Кавказе.