XX ƏSRİN 20-Cİ İLLƏRİNDƏ AZƏRBAYCANDA DAŞNAK ERMƏNİ-BOLŞEVİK DƏSTƏLƏRİNƏ QARŞI MİLLİ MÜQAVİMƏT HƏRƏKATI
THE NATIONAL RESISTANCE MOVEMENT AGAINST THE DASHNAK ARMENIAN-BOLSHEVIK GROUPS IN AZERBAIJAN IN THE 20S OF THE 20TH CENTURY
Əmənulla Mirzə Qovanlı-Qacar
1918-ci ildə erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan ordusuna qarşı təşkil etdiyi hücuma qarşı vuruşmuş və erməni üsyanının yatırılmasında xidmətləri olan Əmənulla Mirzə Qovanlı-Qacar Kubаn kаzаk nizаmi hissələrindəki nümunəvi хidmətlərinə görə 1917-ci ildə gеnеrаl-mаyоr rütbəsi аlmışdır. Fеvrаl çevrilişindən sonra Qаfqаzа qаyıdаn Əmənullа Mirzə bir müddət Tiflisdə və Şuşаdа yаşаmışdır. 1918-ci ilin 28 may tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradıldığı elan edilən vaxt Şuşada yaşayan Əmənulla xan 1 dekabr 1918-ci ildə yeni yaradılmış dövlətin ordu sıralarına qəbul edilməsi üçün Müdafiə Nazirliyinə rəsmi şəkildə müraciət etdi. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Ordusunun I Piyada Diviziyasının komandanının müavini təyin edildi. Ordu sıralarında xidmətdən başqa, AXC dönəmində diplomatik məsələlərin həllində yaxından iştirak etmişdir. Belə ki, Əmənulla xan İsmayıl xan Ziyadxanovun rəhbərliyi altında Qacar imperiyasına göndərilmiş rəsmi diplomatik nümayəndə heyətində hərbi qrupun rəhbəri idi.
Bоlşеvik təzyiqinə dözməyən general 1929-ci ildə İrаnа mühаcirət еtmişdir. Əmənullа Mirzə Qаcаr 1937-ci ildə Tеhrаndа vəfаt еtmişdir.

Аманулла Мирза Гованлы-Каджар
За образцовую службу в кубанских казачьих регулярных частях в 1917 году Аманулла Мирза Гованлы-Гаджар получил звание генерал-майора. B 1918 году он сражался против наступления армянских вооруженных отрядов против азербайджанской армии и оказал помощь в подавлении армянского восстания.После февральского переворота Аманулла Мирза вернулся на Кавказ и некоторое время жил в Тбилиси и Шуше.28 мая 1918 года, когда было объявлено о создании Азербайджанской Демократической Республики, Аманулла хан, проживавший в Шуше, 1 декабря 1918 года официально обратился в министерство обороны с просьбой о принятии в ряды армии вновь созданного государства.
Он был назначен заместителем командира 1-й пехотной дивизии Национальной армии Азербайджанской Демократической Республики. Помимо службы в армии, он активно занимался решением дипломатических вопросов в период АНФ. Так, Аманулла-хан был главой военной группы в составе официальной дипломатической делегации, отправленной в Каджарскую империю под руководством Исмаил-хана Зиядханова.
Не выдержав давления большевиков, генерал иммигрировал в Иран в 1929 году. Аманулла Мирза Каджар умер в 1937 году в Тегеране.