XX ƏSRİN 20-Cİ İLLƏRİNDƏ AZƏRBAYCANDA DAŞNAK ERMƏNİ-BOLŞEVİK DƏSTƏLƏRİNƏ QARŞI MİLLİ MÜQAVİMƏT HƏRƏKATI
THE NATIONAL RESISTANCE MOVEMENT AGAINST THE DASHNAK ARMENIAN-BOLSHEVIK GROUPS IN AZERBAIJAN IN THE 20S OF THE 20TH CENTURY
Əmənulla Mirzə Qovanlı-Qacar
1918-ci ildə erməni silahlı dəstələrinin Azərbaycan ordusuna qarşı təşkil etdiyi hücuma qarşı vuruşmuş və erməni üsyanının yatırılmasında xidmətləri olan Əmənulla Mirzə Qovanlı-Qacar Kubаn kаzаk nizаmi hissələrindəki nümunəvi хidmətlərinə görə 1917-ci ildə gеnеrаl-mаyоr rütbəsi аlmışdır. Fеvrаl çevrilişindən sonra Qаfqаzа qаyıdаn Əmənullа Mirzə bir müddət Tiflisdə və Şuşаdа yаşаmışdır. 1918-ci ilin 28 may tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradıldığı elan edilən vaxt Şuşada yaşayan Əmənulla xan 1 dekabr 1918-ci ildə yeni yaradılmış dövlətin ordu sıralarına qəbul edilməsi üçün Müdafiə Nazirliyinə rəsmi şəkildə müraciət etdi. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Milli Ordusunun I Piyada Diviziyasının komandanının müavini təyin edildi. Ordu sıralarında xidmətdən başqa, AXC dönəmində diplomatik məsələlərin həllində yaxından iştirak etmişdir. Belə ki, Əmənulla xan İsmayıl xan Ziyadxanovun rəhbərliyi altında Qacar imperiyasına göndərilmiş rəsmi diplomatik nümayəndə heyətində hərbi qrupun rəhbəri idi.
Bоlşеvik təzyiqinə dözməyən general 1929-ci ildə İrаnа mühаcirət еtmişdir. Əmənullа Mirzə Qаcаr 1937-ci ildə Tеhrаndа vəfаt еtmişdir.

Amanulla Mirza Govanli-Qajar
In 1918, Amanulla Mirza Govanli-Qajar Kuban, who fought against the attack organized by the Armenian armed forces against the Azerbaijani army and served in the suppression of the Armenian rebellion, received the rank of major general in 1917 for his exemplary services in the regular units of Qajar Kuban. After the February coup, Amanulla Mirza returned to the Caucasus and lived in Tbilisi and Shusha for some time. On May 28, 1918, when the establishment of the Azerbaijan People’s Republic was announced, Amanullah Khan, who lived in Shusha, on December 1, 1918, officially applied to the Ministry of Defense for the acceptance of the newly created state into the ranks of the army. He was appointed deputy commander of the 1st Infantry Division of the National Army of the Azerbaijan Democratic Republic. In addition to serving in the army, he was closely involved in solving diplomatic issues during the APC period. Thus, Amanulla Khan was the head of the military group in the official diplomatic delegation sent to the Qajar Empire under the leadership of Ismayil Khan Ziyadkhanov.
Unable to tolerate the Bolshevik pressure, the general immigrated to Iran in 1929. Amanullah Mirza Qajar died in 1937 in Tehran.