Tarixdə bu gün: Azərbaycan Parlamentinin ilk iclası
7 dekabr 1918-ci il tarixində H.Z.Tağıyevin “Nikolayev” (indiki “İstiqlaliyyət”) küçəsində yerləşən keçmiş Qızlar məktəbinin binasında ilk parlamentin birinci iclasının açılışı olmuşdur. Parlamenti açıq elan edən Azərbaycan Milli Şurasının sədri M.Ə.Rəsulzadə böyük təbrik nitqi ilə çıxış etmişdi. Sədri Ə.Topçubaşov, birinci müavini isə Həsənbəy Ağayev seçilmş parlamentin üzv sayı 120 nəfər olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Cəmi 17 ay fəaliyyət göstərməsinə (1920-ci il aprelin 27-dək) baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamenti özünün yüksək işgüzarlıq qabiliyyətini sübut edərək müzakirəyə 270-dən artıq qanun layihəsi çıxarmış, onlardan 230-a yaxını təsdiq edilmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Parlamenti bütün fəaliyyətini ölkənin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, ölkənin siyasi və ərazi toxunulmazlığını təmin etməyə, dövlətin demokratik və hüquqi əsaslarını möhkəmləndirməyə, Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda tanınmasına, onun xarici ölkələr ilə çoxşaxəli əlaqələrinin genişlənməsinə yönəltmişdi. Gənc müstəqil respublikada cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrini əhatə edən bu mükəmməl qanunlar özünün mütərəqqiliyi, demokratik ruhlu olması ilə fərqlənirdi.

Today in history: The first session of the Azerbaijan Parliament
On December 7, 1918, the inaugural session of the first parliament took place in the former Girls’ School building on H.Z. Taghiyev’s “Nikolayev” Street, now known as “Istiglaliyet” Street. M.A. Rasulzade, the Chairman of the National Council of Azerbaijan, officially opened the parliament with a congratulatory speech. The parliament, led by A. Topchubashov as its chairman and Hasanbay Agayev as its first deputy, comprised 120 members.
Although its existence was brief, spanning only 17 months until April 27, 1920, the parliament of the Azerbaijan Democratic Republic demonstrated remarkable efficiency. Over this period, it proposed more than 270 bills, of which approximately 230 were successfully approved.
The focus of the Azerbaijan Democratic Republic’s Parliament was dedicated to addressing the nation’s socio-economic challenges, safeguarding its political and territorial integrity, reinforcing democratic and legal foundations, obtaining international recognition, and fostering diverse relations with foreign nations. Within the fledgling independent republic, these progressive and democratic laws spanned various aspects of social life, showcasing a commitment to excellence and democratic values.