Tarixdə bu gün: Azərbaycan Parlamentinin ilk iclası
7 dekabr 1918-ci il tarixində H.Z.Tağıyevin “Nikolayev” (indiki “İstiqlaliyyət”) küçəsində yerləşən keçmiş Qızlar məktəbinin binasında ilk parlamentin birinci iclasının açılışı olmuşdur. Parlamenti açıq elan edən Azərbaycan Milli Şurasının sədri M.Ə.Rəsulzadə böyük təbrik nitqi ilə çıxış etmişdi. Sədri Ə.Topçubaşov, birinci müavini isə Həsənbəy Ağayev seçilmş parlamentin üzv sayı 120 nəfər olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Cəmi 17 ay fəaliyyət göstərməsinə (1920-ci il aprelin 27-dək) baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamenti özünün yüksək işgüzarlıq qabiliyyətini sübut edərək müzakirəyə 270-dən artıq qanun layihəsi çıxarmış, onlardan 230-a yaxını təsdiq edilmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Parlamenti bütün fəaliyyətini ölkənin sosial-iqtisadi problemlərinin həllinə, ölkənin siyasi və ərazi toxunulmazlığını təmin etməyə, dövlətin demokratik və hüquqi əsaslarını möhkəmləndirməyə, Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda tanınmasına, onun xarici ölkələr ilə çoxşaxəli əlaqələrinin genişlənməsinə yönəltmişdi. Gənc müstəqil respublikada cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrini əhatə edən bu mükəmməl qanunlar özünün mütərəqqiliyi, demokratik ruhlu olması ilə fərqlənirdi.

7 декабря 1918 года в здании бывшей женской школы Х.З.Тагиева, расположенном на улице «Николаев» (ныне «Истиглалиет») состоялось открытие первой сессии первого парламента Азербайджана. Объявив парламент открытым, Председатель Национального совета Азербайджана М.Э.Расулзаде, выступил с поздравительной речью. Численный состав парламента во главе с А.Топчубашовым и первым заместителем Гасан беком Агаевым был определен в 120 человек.
Несмотря на то, что парламент Азербайджанской Демократической Республики функционировал всего 17 месяцев (до 27 апреля 1920 года), доказав свою высокую деловую активность, он вынес на обсуждение более 270 законопроектов, из которых было одобрено около 230
Парламент Азербайджанской Демократической Республики направил всю свою деятельность на решение социально-экономических проблем страны, обеспечение политической и территориальной неприкосновенности страны, укрепление демократических и правовых основ государства, международное признание Азербайджана, расширение его многогранных связей с зарубежными странами. В молодой независимой республике эти совершенные законы, охватывающие различные сферы общественной жизни, отличались своей прогрессивностью, демократическим духом.