"Teymur bəy Novruzov"
Milli Ordu quruculuğu tarixində xidməti olmuş azərbaycanlı hərbi sərkərdələrdən biri də general-mayor Teymur bəy Novruzov idi. Teymur bəy 1880-ci il aprelin 20-də Yelizavetpol qəzasının Qovlar kəndində peşəkar hərbçi ailəsində anadan olmuşdur. İbtidai təhsilini Tiflis kadet korpusunda alandan sonra o, 1898-ci ildə Yelisavetqrad zabit məktəbini müvəffəqiyyətlə bitirmişdir. Teymur bəy Novruzov I Dünya müharibəsində Nijeqorodskoy 17-ci Əlahəzrət draqun polkunun 4-cü eskadronunun komandiri olaraq Cənubi-Qərb cəbhəsinin əməliyyatlarında yaxından iştirak etmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olunduqdan sonra Teymur bəy hökumətin 2 avqust 1919-cu il tarixli qərarı ilə polkovnik T.Novruzova xidmətdə fərqləndiyinə görə general-mayor rütbəsi verilmişdir. Bir qədər sonra isə Azərbaycan Ordusunda Süvari Diviziyanın komandiri təyin edilərək, o diviziyanın hissələrinin yaradılması, komplektləşdirilməsi və döyüş hazırlığının yüksəldilməsi sahəsində böyük işlər görmüşdür. Süvari diviziyanın 1920-ci ilin martında Qarabağda (Şuşada) yerləşən alayı daşnaklara qarşı döyüş əməliyyatlarında fəal iştirak etmişdi.
Sovet hakimiyyətinin ilk vaxtlarında işğalçılara qarşı 1920-ci ilin mayında Gəncə üsyanının da təşkilatçılarından və fəal iştirakçılarından biri olan T.Novruzov üsyan yatırıldıqdandan sonra Fransaya mühacirət etmiş və orada vəfat etmişdir.

"Теймур-бек Новрузов"
Генерал-майор Теймур-бек Новрузов был одним из военачальников, участвовавших в истории создания Национальной армии. Теймур-бек родился 20 апреля 1880 года в селе Говлар Елизаветпольского уезда в семье профессионального военного. Получив начальное образование в Тифлисском кадетском корпусе, он в 1898 году успешно окончил Елисаветградское офицерское училище. В Первую мировую войну Теймур-бек Новрузов принимал непосредственное участие в боевых действиях Юго-Западного фронта в качестве командира 4-го эскадрона 17-й драгунского Нижегородского Его Величества полка.
После провозглашения Азербайджанской Демократической Республики решением правительства от 2 августа 1919 года полковника Т. Новрузова за отличие по службе было присвоено звание генерал-майора. Чуть позже он был назначен командиром Кавалерийской дивизии Азербайджанской Армии и провёл большую работу в области создания, оснащения и повышения боеготовности частей этой дивизии. В марте 1920 года полк кавалерийской дивизии, расположенный в Карабахе (Шуша), принял активное участие в боевых действиях против дашнаков.
Т. Новрузов, который был одним из организаторов и активных участников Гянджинского восстания мая 1920 года иммигрировал во Францию, где и умер.