"Teymur bəy Novruzov"
Milli Ordu quruculuğu tarixində xidməti olmuş azərbaycanlı hərbi sərkərdələrdən biri də general-mayor Teymur bəy Novruzov idi. Teymur bəy 1880-ci il aprelin 20-də Yelizavetpol qəzasının Qovlar kəndində peşəkar hərbçi ailəsində anadan olmuşdur. İbtidai təhsilini Tiflis kadet korpusunda alandan sonra o, 1898-ci ildə Yelisavetqrad zabit məktəbini müvəffəqiyyətlə bitirmişdir. Teymur bəy Novruzov I Dünya müharibəsində Nijeqorodskoy 17-ci Əlahəzrət draqun polkunun 4-cü eskadronunun komandiri olaraq Cənubi-Qərb cəbhəsinin əməliyyatlarında yaxından iştirak etmişdir.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti elan olunduqdan sonra Teymur bəy hökumətin 2 avqust 1919-cu il tarixli qərarı ilə polkovnik T.Novruzova xidmətdə fərqləndiyinə görə general-mayor rütbəsi verilmişdir. Bir qədər sonra isə Azərbaycan Ordusunda Süvari Diviziyanın komandiri təyin edilərək, o diviziyanın hissələrinin yaradılması, komplektləşdirilməsi və döyüş hazırlığının yüksəldilməsi sahəsində böyük işlər görmüşdür. Süvari diviziyanın 1920-ci ilin martında Qarabağda (Şuşada) yerləşən alayı daşnaklara qarşı döyüş əməliyyatlarında fəal iştirak etmişdi.
Sovet hakimiyyətinin ilk vaxtlarında işğalçılara qarşı 1920-ci ilin mayında Gəncə üsyanının da təşkilatçılarından və fəal iştirakçılarından biri olan T.Novruzov üsyan yatırıldıqdandan sonra Fransaya mühacirət etmiş və orada vəfat etmişdir.

"Teymur Bey Novruzov"
Major General Teymur Bey Novruzov was a prominent Azerbaijani military commander during the establishment of the National Army. Born on April 20, 1880, in the village of Govlar, Yelizavetpol district, he came from a family with a strong military tradition. He received his primary education at the Tiflis Cadet Corps and graduated from the Yelisavetgrad Officer School in 1898.
During World War I, Teymur Bey Novruzov served as the commander of the 4th squadron of the 17th Nizhegorodskoy Dragoon Regiment, participating in operations on the South-Western Front. Following the declaration of the Azerbaijan Democratic Republic, he was promoted to the rank of major general by a government decision on August 2, 1919. Subsequently, he was appointed commander of the Cavalry Division in the Azerbaijan Army, where he significantly contributed to the creation, equipping, and improvement of the division’s combat readiness.
In March 1920, the regiment from his cavalry division stationed in Karabakh (Shusha) actively participated in military operations against the Dashnaks. Teymur Bey Novruzov was also a key organizer and participant in the Ganja Uprising of May 1920, which was an early resistance effort against Soviet rule. After the uprising was suppressed, he emigrated to France, where he eventually passed away.