"Mir Yaqub Mehdiyev"
Azərbaycan milli istiqlal hərəkatının fəal iştirakçılarından olan Mir Yaqub Mehdiyev 1891-ci ildə Bakının Xırdalan qəsəbəsində anadan olmuşdur. O, 1909-cu ildə Aleksandropol Kommersiya Məktəbini bitirdikdən sonra təhsilini Peterburq Politexnik İnstitutunun İqtisadiyyat fakültəsində davam etdirmişdir.
Kəndlilər İttifaqının və Bakı Müsəlman İctimai Təşkilatları Şurasının sədr müavini kimi ölkənin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edən Mir Yaqub Mehdiyev sonralar İttihad Partiyasının təşkilatçısı olmuş, partiyanın birinci və ikinci qurultaylarında Mərkəzi Komitə üzvü seçilmişdi. O, İttihad Partiyasını təmsil etməklə yanaşı Zaqafqaziya Seyminin üzvüdə seçilmiş və Zaqafqaziya Seyminin 1918-ci il 25 mart tarixli iclasında Cənubi Qafqazın müstəqil elan olunması tələbi ilə müsəlman fraksiyası adından ilk dəfə çıxış etmişdi.
1918-ci il mayın 26-da Zaqafqaziya Federasiyasının süqutundan sonra Azərbaycan Milli Şurasının üzvü olmuş, Milli Şuranın 1918-ci il noyabrın 19-da verdiyi “Azərbaycan Məclisi-Məbusanın təsisi haqqında qanun”una əsasən, seçkisiz Azərbaycan Parlamentinin tərkibinə daxil edilmiş və məclis üzvü kimi fəaliyyətə başlamışdır. Parlamentdə “İttihad” fraksiyasının üzvü olmuşdur. Mir Yaqub Mehdiyev Paris Sülh Konfransında (1919–1920) iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində yer almışdır. Eyni zamanda, Azərbaycanın müstəqilliyinin 1920-ci ilin yanvarın 11-də de-fakto tanınmasında da Mir Yaqub bəyin xidmətləri olmuşdur. Seym üzvü olarkən 1918-ci il mart hadisələrindən sonra ilk dəfə “Biz Rusiyadan ayrılıb müstəqil olmalıyıq “şüarını da ilk dəfə Mir Yaqub bəy səsləndirmişdi.
Mehdiyev 7 noyabr 1949-cu ildə Türkiyənin İstanbul şəhərində vəfat etmişdir. O, Feriköy məzarlığında dəfn edilmişdir.

"Mir Yagub Mehdiyev"
Мир Ягуб Мехдиев, активный участник азербайджанского национально-освободительного движения, родился в 1891 году в поселке Хырдалан, близ Баку. После окончания Александропольского коммерческого училища в 1909 году, он продолжил обучение на экономическом факультете Петербургского политехнического института.
Мехдиев активно участвовал в общественно-политической жизни страны, занимая должность заместителя председателя крестьянского союза и Бакинского совета мусульманских общественных организаций. Позже он стал одним из организаторов партии “Иттихад” и был избран членом её Центрального комитета на первом и втором съездах партии. Помимо представления партии “Иттихад”, Мехдиев был избран членом Закавказского сейма. На заседании сейма 25 марта 1918 года он впервые выступил от имени мусульманской фракции с просьбой о провозглашении независимости Южного Кавказа.
После падения Закавказской федерации 26 мая 1918 года, Мехдиев стал членом Национального совета Азербайджана. Согласно “Закону об учреждении парламента Азербайджана-Мабусана”, изданному Национальным советом 19 ноября 1918 года, он был назначен членом парламента Азербайджана без проведения выборов и вошел в состав фракции “Иттихад”. Мехдиев также был частью азербайджанской делегации, участвовавшей в Парижской мирной конференции (1919-1920 гг.). Он сыграл значительную роль в обеспечении фактического признания независимости Азербайджана 11 января 1920 года. Во время своего пребывания в сейме Мехдиев первым озвучил лозунг: “Мы должны отделиться от России и стать независимыми”, после событий марта 1918 года.