"Mir Yaqub Mehdiyev"
Azərbaycan milli istiqlal hərəkatının fəal iştirakçılarından olan Mir Yaqub Mehdiyev 1891-ci ildə Bakının Xırdalan qəsəbəsində anadan olmuşdur. O, 1909-cu ildə Aleksandropol Kommersiya Məktəbini bitirdikdən sonra təhsilini Peterburq Politexnik İnstitutunun İqtisadiyyat fakültəsində davam etdirmişdir.
Kəndlilər İttifaqının və Bakı Müsəlman İctimai Təşkilatları Şurasının sədr müavini kimi ölkənin ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirak edən Mir Yaqub Mehdiyev sonralar İttihad Partiyasının təşkilatçısı olmuş, partiyanın birinci və ikinci qurultaylarında Mərkəzi Komitə üzvü seçilmişdi. O, İttihad Partiyasını təmsil etməklə yanaşı Zaqafqaziya Seyminin üzvüdə seçilmiş və Zaqafqaziya Seyminin 1918-ci il 25 mart tarixli iclasında Cənubi Qafqazın müstəqil elan olunması tələbi ilə müsəlman fraksiyası adından ilk dəfə çıxış etmişdi.
1918-ci il mayın 26-da Zaqafqaziya Federasiyasının süqutundan sonra Azərbaycan Milli Şurasının üzvü olmuş, Milli Şuranın 1918-ci il noyabrın 19-da verdiyi “Azərbaycan Məclisi-Məbusanın təsisi haqqında qanun”una əsasən, seçkisiz Azərbaycan Parlamentinin tərkibinə daxil edilmiş və məclis üzvü kimi fəaliyyətə başlamışdır. Parlamentdə “İttihad” fraksiyasının üzvü olmuşdur. Mir Yaqub Mehdiyev Paris Sülh Konfransında (1919–1920) iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində yer almışdır. Eyni zamanda, Azərbaycanın müstəqilliyinin 1920-ci ilin yanvarın 11-də de-fakto tanınmasında da Mir Yaqub bəyin xidmətləri olmuşdur. Seym üzvü olarkən 1918-ci il mart hadisələrindən sonra ilk dəfə “Biz Rusiyadan ayrılıb müstəqil olmalıyıq “şüarını da ilk dəfə Mir Yaqub bəy səsləndirmişdi.
Mehdiyev 7 noyabr 1949-cu ildə Türkiyənin İstanbul şəhərində vəfat etmişdir. O, Feriköy məzarlığında dəfn edilmişdir.

"Mir Yagub Mehdiyev"
Mir Yagub Mehdiyev, an active participant in the Azerbaijani national independence movement, was born in 1891 in the Khirdalan settlement of Baku. After graduating from the Alexandropol Commercial School in 1909, he continued his education at the Faculty of Economics at the Petersburg Polytechnic Institute.
Mehdiyev was deeply involved in the social and political life of the country, serving as the deputy chairman of the Peasants’ Union and the Baku Council of Muslim Public Organizations. He later became one of the organizers of the Union Party and was elected a member of its Central Committee at the party’s first and second congresses. In addition to representing the Union Party, Mehdiyev was elected as a member of the Transcaucasian Seym. At the Seym’s meeting on March 25, 1918, he spoke for the first time on behalf of the Muslim faction, requesting the declaration of independence for the South Caucasus.
Following the fall of the Transcaucasian Federation on May 26, 1918, Mehdiyev became a member of the National Council of Azerbaijan. According to the “Law on the Establishment of the Azerbaijan Parliament-Mabusan,” issued by the National Council on November 19, 1918, he was appointed as a member of the Azerbaijani Parliament without the need for elections and served as a member of the “Ittihad” faction. Mehdiyev was also part of the Azerbaijani delegation that participated in the Paris Peace Conference (1919-1920). He played a significant role in securing the de facto recognition of Azerbaijan’s independence on January 11, 1920. During his time as a member of the Seym, Mehdiyev was the first to voice the slogan, “We must separate from Russia and become independent,” following the events of March 1918.
Mehdiyev passed away on November 7, 1949, in Istanbul, Türkiye. He was buried in the Feriköy Cemetery.