15 iyun – Milli Qurtuluş Günü
15 iyun – Milli Qurtuluş Günü Azərbaycan xalqının taleyində mühüm dönüş nöqtəsi kimi tariximizdə xüsusi yer tutur. Bu gün ölkəmizin dövlətçilik ənənələrinin qorunub saxlanılması və müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır.
1993-cü ilin mürəkkəb və çətin günlərində Azərbaycan ciddi siyasi böhranla üz-üzə qalmışdı. Xalqın təkidli tələbi ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin yenidən siyasi hakimiyyətə qayıdışı ölkədə sabitliyin bərpasına, dövlət idarəçiliyinin güclənməsinə və vətəndaş həmrəyliyinin təmin olunmasına zəmin yaratdı.
15 iyun yalnız bir tarixi hadisənin ildönümü deyil, həm də xalqın öz gələcəyinə sahib çıxmasının, milli birliyin və dövlətçilik ideyalarının təntənəsinin simvoludur. Məhz həmin gündən etibarən Azərbaycan inkişaf, tərəqqi və sabitlik yolunda yeni mərhələyə qədəm qoydu.
Bu əlamətdar gün bizə müstəqilliyin qorunmasının, milli həmrəyliyin və dövlətə bağlılığın nə qədər vacib olduğunu bir daha xatırladır. Bu gün qazanılan uğurların təməlində məhz o dövrdə atılmış mühüm addımlar dayanır.
Milli Qurtuluş Günü münasibətilə bütün Azərbaycan xalqını təbrik edir, ölkəmizə daim sülh, əmin-amanlıq və yeni nailiyyətlər arzulayıram. Qoy dövlətimiz hər zaman güclü, xalqımız isə birlik və həmrəylik içində olsun.

15 يونيو – يوم الخلاص الوطني
15 июня – День национального спасения занимает особое место в нашей истории как важный поворотный момент в судьбе азербайджанского народа. Этот день имеет огромное значение с точки зрения сохранения традиций государственности нашей страны и укрепления нашей независимости.
В сложные и тяжелые дни 1993 года Азербайджан столкнулся с глубоким политическим кризисом. Возвращение Общенационального Лидера Гейдара Алиева к политической власти по настоятельному требованию народа заложило основу для восстановления стабильности в стране, укрепления государственного управления и обеспечения гражданского согласия. 15 июня — это не только годовщина исторического события, но и символ того, что народ взял свою судьбу в собственные руки, символ торжества национального единства и идей государственности. Именно с этого дня Азербайджан вступил в новый этап на пути развития, прогресса и стабильности. Этот знаменательный день еще раз напоминает нам о том, насколько важны сохранение независимости, национальная солидарность и преданность государству. В основе успехов, достигнутых сегодня, лежат именно те важные шаги, которые были предприняты в тот период.
Поздравлем весь азербайджанский народ с Днем национального спасения, желаю нашей стране постоянного мира, спокойствия и новых достижений. Пусть наше государство всегда будет сильным, а наш народ пребывает в единстве и солидарности!