Cümhuriyyət tələbələri.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökümətinin müvafiq qərarı ilə cəmiyyətin müxtəlif zümrələrdən olan təxminən 100 tələbə ali təhsil almaq məqsədilə Qərbi Avropa, Rusiya və Türkiyəyə göndərilmiş, Təhsil Nazirliyinə isə buna görə 7 milyon rubl vəsait ayrılmışdır. Göndərilənlər arasında Quba sakini Axundzadə Səməndər Zəki oğlu, Həsənov Rzaqulu İsmayıl oğlu, Xaçmaz nahiyyəsinin sakini Məmmədov Hüseynbala Cəfərqulu oğlu da var idi. Onlar Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin xüsusi qərarına əasasən, dövlət hesabına təhsillərini davam etdirmək üçün Almaniya və İtaliyaya göndərilmişdirlər.
Təhsillərini bitirdikdən sonra, tələbələrin bir qismi Sovet Azərbaycanına dönmüş, bir müddət önəmli vəzifələrdə, o cümlədən neft yataqlarının idarəçiləri kimi əhəmiyyətli sahələrdə uğurlar əldə etmişlər.
Lakin 1930-cu illərin represiya burulğanlarında tələbələrin bir qismi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bərpa edilməsinə cəhddə və Almaniya üçün casusluq ittihamı ilə NKVD tərəfindən repressiyaya uğramışlar.

The students of the Azerbaijan Democratic Republic
Approximately 100 students from different backgrounds were sent to Western Europe, Russia and Turkey to get an education by the decision of the Government Azerbaijan Democratic Republic and the Ministry of Education has allocated 7 million rubles for this. Among them were residents of Guba Akhundzadeh Samander Zaki, Hasanov Rzagulu Ismail oglu and residents of Khachmaz district Mammadov Huseynbala Jafarulu. They were sent to Germany and Italy to continue their education by a special decision of the Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic.
After graduating, some of the students returned to Soviet Azerbaijan and succeeded to some important positions, including in the oil industry.
However, in the repression of the 1930s, some of the students were repressed by the People’s Commissariat of Internal Affairs in an attempt to restore the Azerbaijan Democratic Republic and on espionage charges for Germany.