Quba şəhərinin zəngin, milli-memarlıq ornametlərinə malik, ən qədim məscidlərdən biri 1802-ci ildə Qazi İsmayıl əfəndinin maddi yardımı ilə tikilmiş “Cümə” məscididir. “Cümə” məscidi ibadət yeri olması ilə yanaşı şəhərin ictimai həyatında da mühüm rola malik olan Azərbaycanın ən qədim dini mərkəzlərindən biri olmuşdur. Cümə məscidi şəhərinin mərkəzində, bazar ərazisinin ətrafında Quba meydanında yerləşirdi.
1918-ci ilin may ayının 1-də Hamazaspın başçılığı altında 3 minlik ordu üç tərəfdən Qubaya daxil olaraq şəhəri toplardan, pulemyotlardan və tüfənglərdən atəşə tutur.
Hamazasp Qubaya gəlişinin dördüncü günü Cümə məscidinin qarşısında yerli sakinlərlə görüşmüş və bildirmişdir ki, o bura bolşevik hökuməti qurmağa deyil, Qara dənizdən Şahdağadək Böyük Ermənistan yaratmağa gəlmişdir.

JUMA (Friday) MOSQUE
One of the oldest mosques in Guba with its rich national-architectural charms, the Juma Mosque was built in 1802 with the financial support of Gazi Ismail Efendi. In addition to being a place of worship, the “Juma” mosque has played an important role in the city’s public life. The mosque was not only in Guba, but also one of the oldest religious centers in Azerbaijan. The Juma Mosque is located in the center of the city, around the trade square of Guba.
On May 1, 1918, under the leadership of Hamazasp, 3,000 troops entered Guba from three sides and fired on the city with cannons, machine guns and rifles.
On the fourth day of his visit to Guba, Hamazasp met with locals in front of the Juma Mosque and said he did not come to establish a Bolshevik government but to create a great Armenia from the Black Sea to Shahdag.