Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının sədri Ələkbər bəy Xasməmmədov
Ələkbər bəy Hacıbaba oğlu Xasməmmədov “Difai” partiyası Mərkəzi Komitəsinin, Gəncə Müsəlman Xeyriyyə Cəmiyyətinin təftiş komissiyasının və eyni zamanda Gəncə Müsəlman Milli Komitəsinin üzvü olmuşdur. O, 1918 il iyulun 15-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin qərarı ilə yaradılmış Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının sədri təyin edilmişdir. Ələkbər bəy Xasməmmədovun rəhbərliyi ilə 15 iyul 1918–01 noyabr 1919-cu il il tarixləri ərzində FTK tərəfindən 36 cilddən-3500 vərəqdən ibarət istintaq materialları toplanmışdır. İstintaq materiallarının 6 cildi ermənilər tərəfindən Bakı şəhəri və onun ətrafında müsəlman əhalisinə qarşı törədilmiş soyqırımı hadisələrini, 3 cildlik 451 vərəqdən ibarət sənədlər toplusu isə Quba şəhəri və Quba qəzasının kəndlərində törədilmiş zorakılıq hallarını əks etdirirdi. İstintaq materialının digər cildlərində Şamaxı, Göyçay, Cavad, Nuxa qəzalarında, Gəncədə, Qarabağda, Zəngəzurda ermənilər tərəfindən törədilmiş amansız cinayətlər araşdırılmışdır.
1919-cu il yanvarın 6-da Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının sədri Ələkbər bəy Xasməmmədov Paris sülh konfransına gedən nümayəndə heyətinə ermənilər tərəfindən müsəlmanlara qarşı törədilmiş vəhşilikləri əyani şəkildə sübut edən məlumatları məktubla birlikdə xarici işlər nazirinə göndərmişdi.
1920-ci il yanvar ayının 11-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Antanta Ali Şurası tərəfindən de-fakto tanınması ilə əlaqədar olaraq Cümhuriyyət Parlamentinin fevralın 9-da qəbul etdiyi amnistiya haqqında qərara əsasən millətlərarası düşmənçilik zəminində törədilmiş cinayətlərə xitam verildiyi və istintaqın dayandırıldığı elan olunmuşdur.
Ümumiyyətlə, Ələkbər bəy Xasməmmədovun sədrliyi ilə Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının 1920-ci ilin aprelinə qədər topladığı materiallar, eləcə də şahid ifadələri daşnakların və bolşeviklərin cinayətlərini ifşa edən sanballı tarixi sənədlərdir. Məhz bu sənədlərə istinad edən AXC hökuməti tərəfindən 1919-cu və 1920-ci illərdə 31 mart tarixi ümummilli matəm günü kimi qeyd edilmişdir.

Chairman of the Extraordinary Investigation Commission Alakbar bey Hasmammadov was a member of the Central Committee of the Difai Party, the Ganja Muslim Charity and the Ganja Muslim National Committee. He was appointed chairman of the Extraordinary Investigation Commission established by the Government of the Republic of Azerbaijan on July 15, 1918, and under his leadership, the EIC collected 36 volumes – 3,500 pages of investigative materials from 15 July 1918 to 01 November 1919. Six volumes of investigative materials reflect the genocide committed by the Armenians against the Muslim population in Baku, and a collection of 451 pages and 3-volume documents on violence in Guba region. Other volumes of investigative material refer to cruel crimes committed by Armenians in Shamakhi, Goychay, Javad, Nukha, Ganja, Karabakh and Zangezur.
On January 6, 1919, the chairman of the Extraordinary Investigation Comission , Alakbar bey Hasmammadov, sent documents to the Minister of Foreign Affairs regarding the genocide to be sent to the Paris Peace Conference. On January 11, 1920, in connection with the de-facto recognition of the Azerbaijan Democratic Republic by Antanta, on decision of the Parliament of the Republic of February 9, crimes commited on the grounds of hostility, was terminated and the investigation was suspended.
Generally, the materials collected by the EİC under the leadership of Alekber bey Hasmammadov until April 1920, as well as testimonies, are historical records that reveal the crimes of Dashnaks and Bolsheviks. Referring to these documents, the March 31, was declared by the ADR as a national mourning day in 1919 and 1920.