Aprel ayının əvvəllərindən başlayaraq erməni vandalları bolşevik bayrağı altında Cavad qəzasının müsəlman kəndlərini sovet hakimiyyəti qurmaq bəhanəsi ilə dağıdır və yandırır, dinc əhalini qırır, əmlakını isə qarət etmişlər. Erməni silahlı...
قضاء جواد
1/41
Aprel ayının əvvəllərindən başlayaraq erməni vandalları bolşevik bayrağı altında Cavad qəzasının müsəlman kəndlərini sovet hakimiyyəti qurmaq bəhanəsi ilə dağıdır və yandırır, dinc əhalini qırır, əmlakını isə qarət etmişlər. Erməni silahlı dəstələri Hacıqabul stansiyasından başlayaraq Kür boyu hərəkət etmiş və qəzanın azərbaycanlılar yaşayan kəndləri olan Ərəb-Şahverdi (Zubovka) və Hilə-Mirzəlikəndə hücumlar etmişlər.
Gözlənilmədən kəndləri mühasirəyə alan erməni daşnakları top və pulemyotlardan atəş açaraq çoxlu sayda insan qətlə yetirilmiş, 44 yaşayış evi , kənd məscidi, müqəddəs kitablar yandırılmış, kəndlilərin bütün mal-qarasını və daşınan əmlakını qarət etmişlər.
Bu kəndlərdən başqa Cavad qəzasının Bəydili, Yaxşıkənd, Xocalı, Seyidlər, Xarmandalı, Ərəb-Qardaşbəyli, Pirabba, Qara-İmamlı, Uzun-Babalı, Aşağı Sorra və digər kəndləri ayrı-ayrı vaxtlarda ermənilər tərəfindən dağıdılıb, yandırılmış, əhalisi isə görünməmiş vəhşiliklərə və təcavüzə məruz qalmışdır. Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının Cavad qəzasına dair sənədləri arasında Xocalı kəndinin 18 yaşlı sakini Sürəyya Dadaş qızının verdiyi ifadə erməni qəddarlığına bariz nümunə sayıla bilər. Komissiyasının müstəntiqləri qolu kəsilmiş, ayaqdan şikəst, xəstə və zəif, bütün yaxınlarını itirmiş və başqa bir kənddə, yad insanların yanında sığınacaq tapmış Sürəyya Dadaş qızının zərərçəkən kimi ifadəsi və tibbi müayinə sənədləri ilə yanaşı, şəklini də erməni vəhşiliklərinin şəhadəti kimi istintaq materiallarına daxil etmişlər.  Bolşevik, molokan və erməni qüvvələri tərəfindən bir müddət mühasirədə qalan Cavad qəzasının bir sıra yaşayış məntəqələri 1918-ci ilin payızında Azərbaycan Ordusunun xüsusi hərbi əməliyyatları nəticəsində düşməndən təmizlənmişdir.
1918-ci il iyulun 15-də yaradılmış Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının 36 cildlik istintaq materialları sırasında Göyçay və Cavad qəzalarında da təhqiqatlar aparıldığı göstərilsə də, bu qəzalara dair sənədlər respublikada qalmamış və uzun müddət itirilmiş hesab edilmişdir. Yalnız uzun axtarışlardan sonra FTK-nın çəkdiyi fotosənədlər Parisdə, Əli Mərdan bəy Topçubaşovun arxivindən aşkar edilmişdir.
Beləliklə, Göyçay və Cavad qəzalarının yalnız Parisə göndərilən sənədləri – əsasən soyqırıma məruz qalmış insanların şahid ifadələri və bu qəzalarda təhqiqat aparmış müstəntiqlərinin məruzələri əsasında daha iki Azərbaycan qəzasında 1918-ci il soyqırımları haqqında məlumat əldə etmək mümkün

Since the beginning of April, Armenian vandals under the banner of the Bolsheviks, under the pretext of establishing Soviet power, destroyed and burned Muslim villages in the Javad area, massively...
قضاء جواد
1/41
Since the beginning of April, Armenian vandals under the banner of the Bolsheviks, under the pretext of establishing Soviet power, destroyed and burned Muslim villages in the Javad area, massively killing civilians and plundering property. Armenian armed groups moved from the Hajigabul station along the Kura River and attacked the Azerbaijani villages of Arab-Shahverdi (Zubovka) and Hila-Mirzalikend.      Suddenly, Armenian Dashnaks besieged villages, opened fire with artillery and machine guns, killed many people, burned 44 houses, a village mosque, sacred books and looted all livestock and movable property of villagers. In addition to these villages, Beidi, Yahshikend, Khojaly, Seyidlar, Harmandaly, Arab Gardashbeili, Pirabba, Gara Imamli, Uzun Babali, Ashaga Sorra and other villages of Javad area were time by time destroyed and burned by Armenians, and the population was subjected to unprecedented atrocities and violence. Among the documents of the Extraordinary Commission for the Investigation of the Javad incident, the testimony of 18-year-old resident of Khojaly village Suraya Dadash kyzy can be considered a vivid example of the brutality of the Armenians. The commission’s investigators, along with medical examinations and testimonies, included in the investigative materials and photographs of Suraya Dadash kizi, a victim and a clear example of Armenian vandalism, whose arm was amputated, mutilated, sick and weak, lost all her relatives and found refuge in another village with strangers. A number of settlements of Javad area, which had been under siege by Bolshevik, Molokan and Armenian troops for some time, were cleared of the enemy in autumn 1918 as a result of special military operations of the Azerbaijani army. Although the materials of the investigation of the Extraordinary Investigation Commission, which consisted of 36 toms, established on July 15, 1918, indicated that investigations were also conducted in Goychay and Javad areas, documents about these counties were not left in the republic and were considered lost for a long time. Only after a long search, photographs taken by EIC were found in the archives of Ali Mardan bey Topchubashov in Paris.  Thus, only on the basis of documents on the Goychay and Javad areas sent to Paris – mainly consisting of the testimonies of people who were victims of the genocide and the reports of investigators investigating these areas, it became possible to obtain information on the 1918 genocides in two more areas of Azerbaijan .