Aprel ayının əvvəllərindən başlayaraq erməni vandalları bolşevik bayrağı altında Cavad qəzasının müsəlman kəndlərini sovet hakimiyyəti qurmaq bəhanəsi ilə dağıdır və yandırır, dinc əhalini qırır, əmlakını isə qarət etmişlər. Erməni silahlı...
قضاء جواد
1/41
Aprel ayının əvvəllərindən başlayaraq erməni vandalları bolşevik bayrağı altında Cavad qəzasının müsəlman kəndlərini sovet hakimiyyəti qurmaq bəhanəsi ilə dağıdır və yandırır, dinc əhalini qırır, əmlakını isə qarət etmişlər. Erməni silahlı dəstələri Hacıqabul stansiyasından başlayaraq Kür boyu hərəkət etmiş və qəzanın azərbaycanlılar yaşayan kəndləri olan Ərəb-Şahverdi (Zubovka) və Hilə-Mirzəlikəndə hücumlar etmişlər.
Gözlənilmədən kəndləri mühasirəyə alan erməni daşnakları top və pulemyotlardan atəş açaraq çoxlu sayda insan qətlə yetirilmiş, 44 yaşayış evi , kənd məscidi, müqəddəs kitablar yandırılmış, kəndlilərin bütün mal-qarasını və daşınan əmlakını qarət etmişlər.
Bu kəndlərdən başqa Cavad qəzasının Bəydili, Yaxşıkənd, Xocalı, Seyidlər, Xarmandalı, Ərəb-Qardaşbəyli, Pirabba, Qara-İmamlı, Uzun-Babalı, Aşağı Sorra və digər kəndləri ayrı-ayrı vaxtlarda ermənilər tərəfindən dağıdılıb, yandırılmış, əhalisi isə görünməmiş vəhşiliklərə və təcavüzə məruz qalmışdır. Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının Cavad qəzasına dair sənədləri arasında Xocalı kəndinin 18 yaşlı sakini Sürəyya Dadaş qızının verdiyi ifadə erməni qəddarlığına bariz nümunə sayıla bilər. Komissiyasının müstəntiqləri qolu kəsilmiş, ayaqdan şikəst, xəstə və zəif, bütün yaxınlarını itirmiş və başqa bir kənddə, yad insanların yanında sığınacaq tapmış Sürəyya Dadaş qızının zərərçəkən kimi ifadəsi və tibbi müayinə sənədləri ilə yanaşı, şəklini də erməni vəhşiliklərinin şəhadəti kimi istintaq materiallarına daxil etmişlər.  Bolşevik, molokan və erməni qüvvələri tərəfindən bir müddət mühasirədə qalan Cavad qəzasının bir sıra yaşayış məntəqələri 1918-ci ilin payızında Azərbaycan Ordusunun xüsusi hərbi əməliyyatları nəticəsində düşməndən təmizlənmişdir.
1918-ci il iyulun 15-də yaradılmış Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının 36 cildlik istintaq materialları sırasında Göyçay və Cavad qəzalarında da təhqiqatlar aparıldığı göstərilsə də, bu qəzalara dair sənədlər respublikada qalmamış və uzun müddət itirilmiş hesab edilmişdir. Yalnız uzun axtarışlardan sonra FTK-nın çəkdiyi fotosənədlər Parisdə, Əli Mərdan bəy Topçubaşovun arxivindən aşkar edilmişdir.
Beləliklə, Göyçay və Cavad qəzalarının yalnız Parisə göndərilən sənədləri – əsasən soyqırıma məruz qalmış insanların şahid ifadələri və bu qəzalarda təhqiqat aparmış müstəntiqlərinin məruzələri əsasında daha iki Azərbaycan qəzasında 1918-ci il soyqırımları haqqında məlumat əldə etmək mümkün

Начиная с начала апреля, армянские вандалы под знаменем большевиков под предлогом установления советской власти уничтожали и сжигали мусульманские деревни в районе Джавада, массово убивая мирных жителей и занимаясь грабежом имущества....
قضاء جواد
1/41
Начиная с начала апреля, армянские вандалы под знаменем большевиков под предлогом установления советской власти уничтожали и сжигали мусульманские деревни в районе Джавада, массово убивая мирных жителей и занимаясь грабежом имущества. Армянские вооруженные группы двинулись со станции Гаджигабул вдоль Куры и напали на азербайджанские деревни уезда Араб-Шахверди (Зубовка) и Хила-Мирзаликенд. Неожиданно армянские дашнаки осадили деревни, открыли огонь из артиллерии и пулеметов, убили много людей, сожгли 44 дома, деревенскую мечеть, священные книги и разграбили весь скот и движимое имущество жителей деревни. Помимо этих сел, Бейди, Яхшикенд, Ходжалы, Сейидлар, Хармандалы, Араб-Гардашбейли, Пирабба, Гара-Имамли, Узун-Бабали, Ашагы Сорра и другие деревни Джавадского уезда временами разрушались и сжигались армянами, а население подвергалось беспрецедентным злодеяниям, агрессиям и насилиям. Среди документов Чрезвычайной комиссии по расследованию инцидента в Джаваде показания 18-летней жительницы села Ходжалы Сурайя Дадаш кызы можно считать ярким примером жестокости армян. Следователи комиссии наравне с медицинской экспертизой и показаниями включили в следственные материалы и фотографию Сурайи Дадаш кызы, жертвы и явного примера армянского вандализма, чья рука была ампутирована, искалечена, больна и слаба, потеряла всех своих родственников и нашла убежище в другой деревне с незнакомцами. Ряд поселений Джавадского уезда, которые некоторое время находились под осадой большевистских, молоканских и армянских войск, были очищены от врага осенью 1918 года в результате специальных военных операций азербайджанской армии. Хотя в материалах следствия Чрезвычайной Следственной Комиссии, которая состояла из 36 томов, учрежденной 15 июля 1918 г., указывалось, что расследования также проводились в Гейчайском и Джавадском уездах, документы об этих уездах не были оставлены в республике и долгое время считались утерянными. Только после долгих поисков фотографии, сделанные ЧСК, были найдены в архивах Али Мардан бека Топчубашова в Париже. Таким образом, только на основании документов об уездах Гейчай и Джавад, отправленных в Париж – главным образом, состоящие из свидетельств людей, ставших жертвами геноцида, и отчетов следователей, расследовавших эти уезды, стало возможным получить информацию о геноцидах 1918 года в еще двух уездах Азербайджана.