Azərbaycan Respublikasının şimalında, Böyük Qafqaz sıra dağlarının ətəklərində, dəniz səviyyəsindən 2000 metr yüksəklikdə, əsrlər boyu öz etnik xüsusiyyətlərini, dillərini, adət-ənənələrini qoruyub saxlayan xalqlardan biridə Ceklılərdir. Cek kəndi, Quba şəhərindən 35 kilometr cənub-qərbdə, Qudyalçayın sahilində, Qrız, Əlik, Yergüc və Qalayxudat kəndlərinin əhatəsində yerləşir.
Azərbaycanın aborigen xalqlardan sayılan, qədim alban tayfalarından olan ceklilərin adət və ənənələri daha çox oğuz türklərinin adət-ənənələri ilə yaxındır. Onlar digər xalqlarla, xüsusən də Azərbaycanda yaşayan milli etnik qruplarla, daha çox isə “Şahdağ qrupu” xalqları olan buduqlular, əliklilər, haputlular, xınalıqlılar, qırızlılar, yergüclülər və s. qaynayıb qarışıb və çox geniş qohumluq əlaqələrinə malikdirlər.
Tarixən köçmə həyat tərzi keçirən ceklilərin əsas məşğuliyyəti heyvandarlıq, əkinçilik və toxuculuq olmuşdur. Kişilər əsasən qoyunçuluqla, qadınlar yundan müxtəlif məmulatlar –xalça, palaz, kilim, corab, şal toxumaqla məşğul olmuşar. “Cek xalçaları” Azərbaycan xalçalarının Quba-Şirvan tipinin Quba qrupunun dağlıq hissəsinə aid edilir.
Digər Şahdağ yaşayış məntəqələrində olduğu kimi Cek kəndində də xeyli sayda, təqribən 25-dən çox qədim ziyarətgah və dini ibadət yerləri vardır. .Belə ki, Əbu Müslüm məscidi və Atəşgah bu gün də fəaliyyət göstərir.Qeyd edək ki, eyni adlı məscidlərə həm Xınalıq, həm də Qrız kəndlərində də rast gəlinir.
Azərbaycan torpaqlarında erməni daşnakları tərəfindən məqsədəyönlü şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti azərbaycanlılar kimi ceklilərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, 1918-ci ilin aprel-may aylarında ermənilər tərəfindən törədilmiş soyqırımı zamanı Quba qəzasında zərər çəkmiş, talana soyqırıma məruz qalmış kəndlərdən biri də məhz Cek və ceklilər olmuşdur. Bu fakt digər Şahdağ xalqları kimi ceklilərin də demoqrafik inkişafına ciddi təsir göstərmişdir

Multicultural environment of Azerbaijan-JECKS
One of the peoples that for centuries have preserved their ethnic characteristics, languages ​​and traditions located in the north of the Republic of Azerbaijan, in the foothills of the mountains of the Greater Caucasus, at an altitude of 2000 meters above sea level, are Jecks. The village of Jeck is located 35 km south-west of the city of Guba, on the banks of the Gudyalchay River.
The customs and traditions of the Jecks, one of the aboriginal peoples of Azerbaijan and one of the ancient Albanian tribes, are closer to the traditions of the Oghuz Turks. They are associated with other peoples, especially with the national ethnic groups living in Azerbaijan, and especially with the peoples of the “Shahdag group” Buduglu, Alikli, Haputlu, Khinaligli, Kyrgyz, Yerguchlu and they have very broad kinship ties.
Historically, the main occupations of the nomads were animal husbandry agriculture, and weaving.Men were mainly engaged in sheep breeding, while women were engaged in weaving carpets, palazs, rugs, socks and shawls. “Jeck carpets” belong to the mountainous part of the Guba group of Azerbaijani carpets. As in other Shahdag settlements, the village of Jeck has a large number of more than 25 ancient shrines and places of worship.Thus, the mosque of Abu Muslim and Ateshgah still operates today. It should be noted that the mosque of Abu Muslim is found in both the villages of Khinalig and Gryz.
The policy of ethnic cleansing and genocide purposefully pursued by the Armenian Dashnaks in the lands of Azerbaijan also affected the Jecks. Thus, during the genocide committed by Armenians in April-May 1918, one of the villages damaged and looted in Guba district was Jeck . This fact, like other Shahdag people, had a serious impact on the demographic development of the Jecks.