Əziz izləyicilər! “Soyqırımlar insanlığa-bəşəriyyətə qarşı cinayətlərdir” layihəsi çərçivəsində Afrikada Ruanda soyqırımı haqqında qısa məlumatı Sizlərə təqdim edirik:
Dear readers! In the framework of the project "Genocides are crimes against humanity", we present you a brief information about the Rwandan genocide in Africa:
İnsan təlafatının miqyasına görə ən faciəli soyqırımlardan biri 1994-cü ildə Ruandada yaşanmışdır. Belə ki, 6 aprel 1994-cü ilin aprel aında ölkənin prezidenti Juvenal Habyarimanın təyyarəsinin qəzaya uğraması Tutsi xalqının kütləvi soyqırımına səbəb oldu.
Hutu xalqının nümayəndələri Ruandada yaşayan Tutsi xalqına qarşı silahlanaraq həmyerlilərini, qonşularını, hətta dostlarını belə məhv edərək kütləvi qətillər törətmişlər. Minlərlə dinc sakin faciəvi şəkildə öldürüldü, hətta Sovu monastırında dini bina olmasına baxmayaraq xilas ola bilməyən 7 min əlil Tutsi yandırıldı. Ruanda bir neçə ay içində yer üzündə cəhənnəmə çevrildi. Cəmi bir ay yarım ərzində soyqırımın ən aktiv mərhələsində müxtəlif hesablamalara görə Ruandada 500 mindən 1 milyona qədər insan məhv edildi. Kabus, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların və BMT-nin sülhməramlı kontingentinin gözü qarşısında baş verdi. Daha sonralar bu soyqırımı BMT tərəfindən tanındı. Beləki hər il 7 aprel tarixi BMT tərəfindən Ruanda Soyqırımının beynəlxalq anım günü kimi təsdiq olundu. 100 minlərlə qətlə yetirilmiş faciə qurbanlarının xatirəsinə Ruandanın Kiqali şəhərində Soyqırımı Memorial Kompleksi inşa edilmiş və hər il 7 aprel soyqırımı bu Kompleksdə anım günü qeyd edilir.

Уважаемые читатели! В рамках проекта «Геноцид - это преступления против человечества», мы представляем вам краткую информацию о геноциде в Руанде в Африке:
Dear readers! In the framework of the project "Genocides are crimes against humanity", we present you a brief information about the Rwandan genocide in Africa:
Один из самых трагических геноцидов с точки зрения масштаба человеческих жертв произошел в 1994 году в Руанде. Так, 6 апреля 1994 года авиакатастрофа президента Ювенала Хабиаримана привела к массовому геноциду народа тутси.
Представители народа хуту вооружились против народа тутси в Руанде, убивая своих соотечественников, соседей и даже друзей. Тысячи мирных жителей были жестоко убиты, а 7 000 инвалидов-тутси были сожжены в монастыре Сову. В течение нескольких месяцев Руанда превратилась в ад на земле. Всего за полтора месяца в Руанде было убито от 500 000 до 1 миллиона человек. Резня происходило перед глазами различных международных организаций и миротворческого контингента ООН. Геноцид был позже признан ООН. 7 апреля было объявлено ООН Международным днем ​​памяти жертв геноцида в Руанде. Каждый год 7 апреля отмечается в Руанде как день памяти геноцида, и проводятся различные массовые мероприятия. Мемориальный комплекс геноцида был построен в Кигали, Руанда, в память о 100 000 жертв трагедии, и каждый год 7 апреля в этом комплексе отмечается день геноцида